Наследствена справедливост

Справедливост по наследство

Преди две години, когато аз и съпругът ми всеки ден ходехме при баба ми, за да се грижим за нея, никой от роднините дори не си спомняше за нея. А сега, когато тя си отиде от този свят и ни остави апартамента си, всички изведнъж оживяха и се събраха като керкезови, искащи своя дял. Все още не мога да повярвам как бързо хората, които с години не се обаждаха и не я посещаваха, се превърнаха в ревностни защитници на „справедливостта“. Тази история ме накара да погледна по друг начин на семейството ни и на това което наистина има значение.

Баба ми, Екатерина Димитрова, беше необикновен човек. Въпреки деветдесетте си години, до края се стараеше да запази духа си бодър. Но през последните две години здравето й се влоши значително: почти не ставаше от легло, виждаше лошо и се нуждаеше от постоянна помощ. Ние със съпруга ми, Георги, живеехме наблизо и естествено поехме грижите. Аз й приготвях храна, почиствах в апартамента, помагах й с хигиената, а Георги я кареше до болницата, купуваше й лекарства и поправяше всичко счупено в стария й дом. Не беше лесно – самите имахме две деца, работа, своите задължения, но никога не смятах това за тежест. Баба ме отгледа, когато родителите ми бяха често пътуващи, и за мен беше въпрос на чест да й осигуря грижи в последните й дни.

През цялото време рядко виждах други роднини. Леля ми, Стефка, живееше в друг град и идваше при баба веднъж годишно, носейки кутия бонбони и няколко бегли думи. Братовчедът ми, Борис, изобщо не се показваше – винаги беше зает с кариерата и семейството си. Останалите ограничаваха се до редки обаждания, за да „разпитат как е“. Никой не предложи помощ – нито с пари, нито с време. На нас с Георги не ни пречеше – не очаквахме някой да сподели това бреме с нас. Но не можех да си представя, че всичко ще се промени, щом стане въпрос за наследство.

Когато баба почина, аз и Георги бяхме съкрушени. Нейната загуба остави огромна празнота в сърцето ми. Но след няколко седмици след погребението започнаха обажданията. Първа се появи леля Стефка. Дойде в нашия дом и без дори да попита как преживяваме мъката, започна да говори за апартамента. „Ели, ти разбираш, че майка ни не е оставила наследство само на вас – каза тя. – И ние сме нейни деца, имаме права.“ Бях шокирана. Леля не беше идвала при баба с години, не беше й помагала с нищо, а сега заявяваше, че има право на жилището й? Опитах се да обясня, че баба сама е решила да ни го остави, защото ние се грижехме за нея. Но Стефка само изсумтя: „Не е честно. Ти просто се възползва, че си била наблизо.“

Скоро се включи и Борис. Написа ми дълго съобщение, в което разказваше колко е обичал баба и колко „го е тежко“ да приеме, че жилището е само наше. Предложи да „се споразумеем честно“ и да разделим наследството поравно. Не знаех да да се смея или да плача. Борис не беше посещавал баба от десет години, дори на погребението не дойде, оправдавайки се с ангажименти. А сега си спомни за любовта й към нея? Отвърнах, че жилището е завещано на нас, и това е нейната воля. Но той започна да заплашва, че щеще се обърне към съда, ако не се съгласим с неговите условия, но ние останахме твърди в решението си да уважим последната воля на баба ми.

Rate article
Наследствена справедливост