И защо се обърнах? Щеше да мине покрай…
Когато взимаме някакво решение, убеждаваме се, че постъпваме правилно, намираме оправдания. Отначало още се мъчим със съмнения, страхуваме се от обратния удар, от възмездието за извършеното. Но нищо не се случва, успокояваме се, затвърждаваме се в увереността, че сме постъпили правилно, и живеем напред, без да си спомняме, без да мислим.
Но един ден ударът идва. Или късното разкаяние…
Те се срещнаха в началото на хилядолетието. Любо се приближи до спирката и започна да чака автобуса. Недалеч от него стоеше момиче, обикновено, каквито има навсякъде. Но сърцето му изведнъж се сви в гърдите. “Сега ще дойде автобусът, тя ще си тръгне и аз никога няма да я видя отново.” Дори се обърна. Някакъв автобус наистина спря на светофара. Сърцето му заби по-силно, бързаше го. И Любо се приближи до момичето.
— Здравей. Кой автобус чакаш?
Момичето го погледна, опитвайки се да го познае или да си спомни, а той гледаше в очите ѝ и разбра, че никога няма да може да ги забрави и да спи спокойно.
— Казвам се Любо. Чакаш ли 94-ти?
— Не — усмихна се тя накрая. — 27-ми.
Любо облекчен издиша. Не забеляза приближаващия автобус, значи има време.
— В Южния ли живееш? — попита отново.
— Не, отивам при баба си.
— Бързаш ли? — безнадеждно попита той.
— Не много, а какво? — момичето го гледаше с любопитство.
Любо чу собствения си радостен глас:
— Да вървим пеша до следващата спирка?
Момичето замисли за миг, след това се усмихна и кимна.
Сърцето му биеше неспокойно и щастливо. Вървяха заедно до следващата спирка, после още до една… Така стигнаха до комплекса, където живееше бабата на Иванка, без да чувстват умора и без да забелязват времето.
Когато Иванка спря пред къщата на баба си, и двамата вече знаеха много за другия, сякаш се познаваха отдавна. Размениха адреси и телефонни номера преди да се разделят. Никой от тях не се съмняваше, че е срещнал съдбата си.
Цяла година живееха от среща до среща, докато не се ожениха. Първо живееха при бабата на Иванка, а след като завършиха и започнаха работа, взеха кредит и си купиха апартамент. Веднага двустаен, за бъдещето.
Когато Иванка му каза, че очакват дете, сърцето на Любо го удари в гърдите, както при първата им среща, сякаш шепнеше: “Е, какво стоиш, татко?!” И Любо се разсмя щастливо. Ще стане баща! Неочаквано, изненадващо, отговорно.
Животът им се промени рязко и започна да се ускорява. Сега само планираха и обсъждаха как ще бъде детето им, кой ще е, избираха име. Спориха къде да сложат креватчето, каква количка да изберат… Любо дори спираше майки с колички по улиците и ги разпитваше за тях. Те с удоволствие даваха съвети, стига дори за храната и зъбките.
Приятелите им, които вече имаха деца, предлагаха дрехички и палтички, останали от техните пораснали чада.
Младите бързаха времето, нямаше търпение да видят първородния си. Най-накрая се роди прекрасен син със сини очи. Когато Иванка се прибра от родилния дом, в стаята вече стоеше новата бебешка количка с меки страни. В гардероба бяха подредени новите ризки и шапчици, костюмчета и няколко пакета памперси. В коридора чакаше модерна количка за дълги разходки…
Най-накрая дойде денят, когато Любо, изпълнен с любов и надежди, донесе малкия пакет в апартамента. Къщата оживя от крясъка на бебето, суетнята и въздишките на пристигналите роднини.
Когато на първия преглед в детската градина Иванка видя притесненото лице на педиатъра, попита с треперещ глас:
— Нещо не е наред?
Лекарят не отговори и назначи допълнителни изследвания. А после дойде страшният диагноз. Иванка ридаеше, а Любо стискаше челюсти и се опитваше да успокои жена си. Не вярваха веднага, надяваха се на грешка. Не можеше да е истина! Те бяха млади, здрави, как е възможно?!
— Тежки, продължителни раждания, родова травма… — отговори лекарят уморено.
Започнаха дни на отчаяние и приемане на новата реалност. Майката на Любо предложи да оставят момчето в болница или интернат, да се отърват от болното дете. Ще имат още здрави деца, нямало нужда да поемат такова бреме. То е за цял живот.
Любо не можеше да погледне в заплаканите очи на Иванка, но твърдо каза, че Георги няма да го дадат никъде.
Малкият растяше, ги познаваше, усмихваше се и изглеждаше съвсем нормален. Надяваха се, че лекарите са сгрешили, че нещата не са толкова лоши. Но когато дойде време Георги да става, да прави първите крачки, той не тръгна, а и стоеше трудно на слабите си крачета.
Никой лекар не даде гаранции, че някога ще проходи. Количка и инвалидна количка – това бе бъдещето му. Бъдете благодарни, че мозъкът не е засегнат.
Започна борба за развитие: курсове по масаж, специални упражнения, физиотерапия… Иванка не се върна на работа след отпуска, отдаде се на сина си. Всичките пари, които Любо печелеше, отиваха за лечения и кредита. Родителите им помагаха колкото можеха.
Един път в уикенда Иванка помоли Любо да разходи Георги в парка, докатоТя бързо затвори вратата зад него, а той остана на прага, чувайки само бързите стъпки на Иванка, които постепенно заглъхнаха в далечината.