Оняз лятно пладне край реката…
Семейството на Вяра беше сплотено. Когато тя беше в трети клас, се роди сестра ѝ Златка. Ролята на голяма сестра и майчина помощничка много й харесваше. С радост разхождаше количката, докато майка ѝ готвеше или почистваше вкъщи.
Когато Златка порасна, не я приеха в градината, защото групите бяха препълнени, а възпитателките – недостатъчни. Никой не искаше да работи с деца за жълти стотинки. Завеждащата обеща да приеме Златка, ако майка ѝ започне работа при тях. Майката, разбира се, се съгласи, въпреки че изгуби от заплатата си.
Златка се роди слаба и болелива. Над нея винаги се трепереше. В градината беше под постоянния майчин надзор. След училище Вяра често отскачаше при майка си на работа. Не всяко дете обича запеканка и салати, какао и кисело мляко, но на Вяра ѝ бяха любими. Майка ѝ спестяваше порциите, от които децата се отказваха, и Вяра се наяждаше досит.
След вкусната запеканка, вземаше Златка и я отвеждаше вкъщи, чакайки майка си. Още тогава обичаше сестричката си. После обаче тя порасна и стана непоносима.
Златка беше на четири, когато баща им загина. Лятото беше жегаво. Третата седмица температурите не падаха под тридесет и два градуса. В почивните дни хората избягваха от задушния град към природата – към вили или реката.
Родителите взеха храна, вода и отидоха с децата извън града. Край реката вече беше тълпа – нямаше къде ябълка да падне. От жегата се спасяваха в топлите води. Брегът кипеше от деца и възрастни, които ги наблюдаваха. Златка се плещеше на плитко, а Вяра я пазеше да не я стъпчат или да не отиде на дълбоко.
Когато баща ѝ се засили и скочи във водата, Вяра помисли, че просто се къпе. Той плуваше все по-далеч от брега. Тогава тя забеляза двама тийнейджъри по средата на реката.
Отначало ѝ се стори, че си играят. Чудеше се как родителите им ги пускат толкова далеч. Реката беше широка – дори за възрастен мъж беше трудно да я преплува, а те бяха стигнали до средата.
Единият постоянно потъваше, а вторият гмуркаше след него. Когато видя, че баща ѝ плува към тях, разбра, че не се забавляват, а се давят. По-точно – единият се давеше, а другият се опитваше да го държи над водата.
Никой не забелязваше какво става. Вяра не свличаше очи от баща си и момчетата, забравяйки за Златка, която се мотаеше около нея.
Баща ѝ стигна до тях и веднага се гмурна, извади единия и започна да плува към брега. Бъркаше с едната ръка, а с другата държеше момчето, за да не потъне. Вторият тийнейджър се опитваше да се държи за него, пречащ му.
— Ще го удави! — извика Вяра.
Двама мъже обърнаха внимание на вика ѝ. Погледнаха към реката, разбраха какво става и се втурнаха на помощ. И другите на брега вече наблюдаваха случващото се.
Мъжете поеха момчетата. Вяра се зарадва. Но после осъзна, че не вижда баща си. Гледаше, докато очите ѝ се наляха от напрежение, но той беше изчезнал.
— Татко! — извика тя.
Майка ѝ се втурна при нея.
— Там… — Вяра посочи към средата на реката. От страх не можеше да говори. — Баща го няма!
Майка ѝ взе Златка на ръце и започна да търси съпруга си сред хората. Понякога ѝ се струваше, че го вижда, и казваше:
— Ето го там!
Но Вяра клатеше отрицателно с глава и сочеше към средата. Междувременно мъжете излязоха с момчетата и се върнаха за баща ѝ.
Когато го извадиха, той вече беше мъртъв. Майка ѝ отказваше да повярва и да си тръгне. Вяра успокояваше ревящата Златка.
След погребението майка ѝ се мотаеше из къщата като сянка, без да обръща внимание на децата. Вяра отвеждаше Златка в градината, а след това бягаше в училище. После я прибираше. Сестра ѝ не искаше да върви с нея, мърмореше, че иска майка ѝ да я доведе.
— Мама е болна — казваше Вяра.
— Тогава нека татко дойде — сопреше Златка.
Вяра пристигаше вкъщи и заварваше майка си в същото положение — лежаща на дивана, обърната към стената.
Майка ѝ не ядеше. Страхувайки се за нея, Вяра отиде при съседката и помоли за помощ. След разговора майка ѝ стана, пое домакинските задължения. След още ден се върна на работа, за щастие на Златка.
Сега живееха тримата. Първоначално парите стигаха. От железницата, където работеше баща ѝ, майка ѝ получи помощ. Имаха и спестявания. Детската градина помагаше — майка ѝ носеше остатъци храна. Вяра подозираше, че самата майка не яде, оставяйки всичко за тях.
След гимназията Вяра реши да не продължава учеВ крайна сметка Вяра разбра, че животът не е справедлив, но заради Глашка и спомена за майка си, продължи напред с гордост и тиха сила.