— Никой не се нуждае от мен, ще отида сама в старчески дом
— Не мога повече, — казва Елена, — просто нямам сили. След разговор с нея се чувствам като изцеден лимон.
И въпреки че знам, че ме обича много, а и аз също я обичам, бих искала да сведем комуникацията си до минимум, защото е просто твърде трудно.
Елена е на 44 години, има съпруг и две деца. Преди около пет години майка ѝ останала вдовица, а преди две години нейният по-малък брат се оженил. Съпругата му наследила свое жилище, но по молба на майка им младото семейство живяло при нея около шест месеца.
— Не си тръгвайте, — молела Мария сина си, — толкова съм самотна, просто няма да издържа, ако остана съвсем сама.
— Брат ми отстъпи пред желанието на майка ни и убеди жена си, — разказва Елена, — въпреки че ако бях на нейно място и имах собствено жилище, никога не бих отишла да живея със свекърва си. Но съпругата на брат ми разбра ситуацията. Вече търсеха наематели за нейния двустаен апартамент, но докато търсеха, брат ми сам не издържа повече да живее с майка ни под един покрив.
— Какъв е този живот, — оплакваше ми се брат ми Иван, — нещо не е казано с правилния тон, не е поканено на масата както трябва, погледнато е накриво, докато минавахме покрай нея. Всички ние страдаме след загубата на татко, но животът продължава. Няма да загубя жена си заради постоянните обиди на майка.
— В началото си мислех, че това е просто поредната класическа история: снаха срещу свекърва, — разказва Елена, — но после си припомних: да, ако кажеш нещо на майка, след няколко дни тя ще го припомни със сълзи и огорчение, като напълно изопачи смисъла, сякаш си искала да я нараниш. Не я ценим, не я уважаваме.
След като Иван и жена му се изнесли, майка ни започнала да ми звъни непрекъснато и да се оплаква, че вече не е нужна на никого и че децата ѝ не се нуждаят от нея.
— Ще изхвърля телефона си, — казваше тя, — забравете, че въобще имате майка. Никой не се нуждае от мен, значи и аз от никого.
— Мамо, как можеш да говориш така? — питах я, — нали само вчера бях при теб на обяд.
— Дойде? Отби се? Но не седна да поговорим.
— И кога да седна? — казва Елена, — трябва да тичам на работа, големият ми син е в трети клас, дъщеря ми се готви за училище догодина, вечерите през седмицата са пълни със задължения вкъщи, а ако през уикенда отида при майка, половината ден е загубен.
— Позволи ми да ти помогна с почистването, — предлага дъщеря ѝ в един уикенд, — докато съпругът ми закача рафтовете на балкона, аз ще изчистя банята, а ти можеш да прекараш време с внуците си.
— Нищо не ми трябва, — отговаря майката, — ще преживея и без това не ми остава много. И защо ми предлагаш да чистиш? Искаш да кажеш, че съм небрежна, че домът ми е мръсен?
И тогава започва – изреждането на както въображаеми, така и реални грехове, датиращи още от ученическите ми години. Изтърпявам го, но с трудност, и ако се опитам да отговоря, веднага има сълзи:
— По-добре изобщо не идвайте, — плаче майка, — не ме дразнете. Всички други деца са като истински деца, а вас не ви е грижа за мен, само ме критикувате, че не се държа правилно, че казвам грешните неща. Ще преживея и без вас, сама ще отида в старчески дом.
— Дори внуците не искат да преспят при баба си, — казва Елена, — тя дори на тях им прави забележки, че готвила за тях, старала се, а те не ядат както трябва.
— Наскоро брат ми купи нови завеси за майка, — спомня си Елена, — жена му ги избра, защото кой мъж би избрал завеси сам? Първоначално майка ги похвали, но когато разбра, че снаха ѝ ги е избрала, поиска веднага да бъдат махнати.
Иван ги върна обратно.
Къде са ми новите завеси? — пита майка по телефона два дни по-късно, — казах ли да ги махате? Не съм! И не ме правете на мъченица, напълно съм си с ума.
— Майка е на 68 години, в добро здраве, но характерът ѝ е станал непоносим. Винаги е обичала да контролира, да държи всичко в свои ръце, но когато татко беше жив, не се държеше така.
Децата на Мария вече живеят с постоянно чувство за вина – че не ѝ обръщат достатъчно внимание, че не я обичат достатъчно или че я обичат по грешен начин. Опитват се да общуват повече с нея, да разбират нуждите ѝ, да я изслушват, но това само влошава нещата. А с всяка нова жалба желанието да поддържат връзката намалява все повече.
— Какво да правим? — пита Елена за съвет, — Защото въпреки всичко, брат ми, децата ми и аз много обичаме майка ни и баба ни. Внуците биха я посещавали по-често, ако тя не беше толкова критична.