Днес си спомних една случка, която ме научи, че понякога трябва да поставям граници – дори и с най-близките. Някои хора вярват, че роднините винаги носят радост. Че ако дойдат с торта, деца и усмивки, трябва да ги посрещнеш с отворени обятия, да забравиш всичките си задължения и да играеш ролята на перфектна домакиня. Ако не го направиш – значи си неблагодарна, груба и неспособна да поддържаш роднински връзки. Но никой не мисли, че зад тази показна семейна близост често се крият нахалство, безразсъдство и чисто потребителско отношение.
Това се случи с мен, Виолета, когато се преместих с мъжа ми в Пловдив и започнахме да уреждаме живота си. Наехме уютен апартамент в квартал “Тракия”, бяхме заети с работа, с дома и се стараехме да избягваме ненужни контакти. Не обичах шумни компании, а още по-малко домашни събирания с изобилна храна и крещящи деца. Но в живота на всеки има хора, които смятат твоя дом за своя вила, а теб – за безплатна прислуга.
При мен тази роля пое Елица – сестрата на мъжа ми. Първоначално всичко беше хубаво: идваше с мъжа си и децата “на кафе”, донесеше купени по пътя сладки и се държеше прилично. Но скоро всичко се промени. Елица започна да се появява все по-често – и винаги без покана.
“Здрасти! Нямаш нищо против да минем днес, нали? Ще сме след час, приготви нещо!” Такова обаждане стана обичайно. Формално питаше, но не очакваше отказ. Дори ако й кажех, че съм болна, заета или просто искам да си почина, тя игнорираше.
И не беше сама. Винаги с мъжа си, трите безпокойни деца, а понякога и кучето им. И нито ябълка, нито сок – нищо не донесеха. Седяха до късно, ядяха всичко от хладилника и си тръгваха, оставяйки след себе си купища чинии и моя изтощена душа.
Започнах да мразя празниците. Рождени дни, Нова година, уикендите – превърнаха се в мъчение. Готвех, усмихвах се, търпях, след това чистех до късно, а на сутринта – пак на работа. Мъжът мълчеше. Не обичаше конфликти и смяташе, че “тя е сестра, трябва да търпим”.
И един ден стигнах до край. Разбрах, че ако не сложа край на това, ще стане още по-лошо. Обадих й се и й казах:
“Елица, днес идваме при теб. Приготви нещо вкусно, ще сме много гладни. И, моля те, не забравяй за десерт – децата на приятелката ми са сладкоежки!”
“Еее… може би друг път?” – колебливо отвърна тя.
“Вече сме на път. Ще сме след двайсет минути.” – отрязах и затворих телефона.
Мъжът ми, разбрал какво правя, се разсърди и отказа да участва в “провокацията”. Не настоях. Взех приятелката си Радка – тя беше съгласна без колебание и донесе своите две малки дървеница. Отивахме весели и шумни.
Видях как пердето се помръдна. Тя стоеше зад прозореца. Но вратата не се отвори. Нито след почукване, нито след звънене. Пердето застина неподвижно. Усмихнах се.
С Радка отидохме в заведение. Поръчахме паста, десерт и по едно вино. Смеехме се. Децата шумееха, но в душата ми беше спокойно. Накрая усетих, че си върнах дома, границите и правото да решавам кого искам в живота си.
Оттогава Елица спря да звъни. Да идва без повод. Нито на празници, нито в обикновени дни. Мъжът ми беше леко наранен, но се примири. А аз – проСлед това научих, че понякога най-добрият начин да запазиш спокойствието си е да покажеш на другите какво означава да бъдеш на тяхно място.