Събирай сили, когато мога

Ела, когато можеш

“Ало, Ралица?” – чу се познат глас.

От внезапното вълнение, което я обзе, сърцето ѝ започна да бие бурно, толкова силно, че почти не можеше да диша. Ако не беше бубнещият телевизор, шумът щеше да събуди съпруга ћ.

“Липсваш ми. Не можах да чакам повече. Постоянно мисля за теб. Да се видим?” – мъжкият глас в телефона звучеше топло и настойчиво.

Ралица излезе от стаята и плътно затвори вратата. Облегна се на стената в коридора. Краката ѝ внезапно станаха като памук – безсилни и слаби.

“Ралица, тук ли си?” – гласът я призоваваше, мамеше и плашеше с реалността си.

Не трябваше да вдига. Защо не погледна екрана преди?

Тя се опитваше да забрави, с всички сили да изтрие от паметта си него и онази луда нощ. Убеждаваше се, че има стабилен брак, добър съпруг, години заедно. Не ѝ трябваше нищо и никой…

С бъдещия си съпруг Ралица учеше в един клас. Иван беше отличник, печелеше олимпиади по математика и физика. В горните класове започна да носи очила и получи прякора “Геометра”. И не без причина. Иван беше спокоен, плътен, с румени бузи – истински герой от класически роман.

Ралица, като всички момичета в класа, не го смяташе за обект на влюбваност. Да поискаш помощ за трудна задача, да подскажеш на контролно – това друго си беше. На нея й харесваха ярки, красиви, спортни младежи, с хумора и лека наглост.

Един ден се срещнаха случайно на улицата, разговориха се, споменаха съученици. Иван вече носеше лещи. “Е, и той не е зле”, помисли тогава Ралица.

Иван завърши Софийския университет, а тя все още учеше медицина. Размениха си телефоните “за всеки случай”. След пет години съученици се събираха, и Иван обеща да й се обади за мястото и часа. Ралица даде номера си, но нямаше намерение да отива. Забрави го още същия ден.

Но след няколко дни той се обади и даде покана за кино. Момчетата в живота ѝ се сменяха, но нищо сериозно не излизаше. Когото тя харесваше, не й обръщаше внимание. А с когото не, тя и сама не искаше.

“Ходи, гледай, ще останеш стара мома”, предричаше й майка ѝ.

И Ралица отиде с Иван на кино. Така започнаха да се видят. Скоро той си призна в любовта и й предложи брак. С него беше спокойно. Работеше в голяма фирма, бъдещето му беше сигурно.

“Още мислиш? Взимай го и меси, както си искаш”, посъветва я майка ѝ, и Ралица съгласи.

Връзката им беше ровна. Ако имаше караници, винаги по нейна вина.

После се роди дъщеря им. Свекърва не се месеше, но с радость гледаше внучката. И родителите на Ралица винаги помагаха.

Второ дете тя така и не реши да роди. Страст между нея и Иван никога не е имало. Дори в леглото той не изпипваше чувства. Ралица започваше да мисли, че интимът им е твърде рядък и скучен. Но от друга страна – сигурна беше в него. Такъв няма да изневери. Много колежки и пациентки й разказваха със сълзи за изневярите, разводите, трудностите със самотните деца.

Дъщерят ѝ порасна, завърши училище. Не последва нито баща си, нито майка си – учеше за дизайнер в София и водеше съвременен живот. Когато Ралица й се обаждаше и питаше за пари, тя се смееше: “Бабите се надпреварват кой повече ще ме разглези, нямам нужда, мамРалица усети как сърцето ѝ се разтваря в неговите прегръдки, а следващият влак вече нямаше значение, защото тя най-после беше намерила смелостта да последва щастието си.

Rate article
Събирай сили, когато мога