Здравей. Аз съм жената на Юри. Мога ли да вляза?..
Цяла седмица медицинският университет бръмчеше от напрежение преди предстоящия волейболен мач между медиците и инженерните студенти. Надю от сутринта молеше Тонка да отидат да гледат мача.
– Не обичам волейбол, изобщо спорта не ме влече. Нищо не разбирам от него, – отказваше се Тонка.
– Какво има да се разбира? Просто ще подкрепим нашите да спечелят. Моля те, заради мен, – кокетничеше Надя.
– Не победата на нашите те вълнува, а Стефан, – въздъхна Тонка и се съгласи.
В залата беше пълно, всички пейки по стената бяха затрупани с хора. Играта грабна и Тонка. Скоро вече викаше заедно с всички и махаше с флагчета. Медиците имаха червени, като кръв, а поддръжниците на инженерните – сини. Накрая медиците победиха. Приятелките се радваха, сякаш това беше тяхна лична заслуга.
– У дома? – попита Тонка, когато излязоха от университета.
Вече беше тъмно, уличните лампи светеха.
– Да почакаме Стефан, да го поздравим. След малко ще се преоблече и излезе, – помоли Надя с охрипнал от крещения глас.
Чакаха не дълго. Скоро Стефан излезе заедно с някакъв младеж. Забеляза момичетата, приближи се и ги запозна с противника си от мача – Юри. Оказа се, че са приятели от училище. Вървяха четирима и обсъждаха мача. После се разделиха: Стефан тръгна да изпрати Надя, а Юри – Тонка. От този ден те започнаха да се срещат.
Година по-късно, след като Тонка завърши, се омъжи за Юри. Той беше завършил година по-рано и вече работеше. Родителите им дадоха пари за първа вноска и младите купиха двустаен апартамент с кредит, мислейки за бъдещи деца.
Три години след сватбата Тонка роди син, а още шест години по-късно – дъщеря.
Между раждането на децата, Тонка работеше в зъболекарски кабинет, лекуваше всички роднини, познати и техните познати. Юри беше инженер в голяма фирма. Вече рядко играеше волейбол, предимно лятото на плажа. Но формата си запази – все така добре изглеждаше. Всеки път, гледайки го, Тонка си спомняше тяхната първа среща. Сега дори не можеше да си представи как би могла да не го срещне, след като не беше искала да отиде на мача.
Разбира се, страстта от първите години беше избледняла, но живееха спокойно и хармонично. Приемаха гости по празници, отиват при приятели за скара през уикенда, пътуваха на море. Дори два пъти бяха в Турция. Веднъж само двамата, веднъж със сина си Божидар – Веселина тогава още беше само план. Сред приятелите бяха смятани за идеалната двойка. Едни от малцината, които успяха да запазят семейството си до днес.
Надя искрено завиждаше на приятелката си. Смяташе, че Тонка и Юри дължат щастието си именно на нея. Ако не беше убедила Тонка да отиде на мача, те никога нямаше да се срещнат. При нея и Стефан обаче не се получи. Омъжи се, разведе се след две години и до ден днешен търсеше своята любов.
Един вечер Тонка помагаше на сина си с домашните – той беше в пети клас. Дъщеря ѝ седеше до тях и рисуваше, наведена над листа, с език навън от концентрация.
– Мамо, телефонът ти, мисля, – каза Божидар, вдигайки глава от тетрадката.
Тонка заслуша. Наистина телефонът вибрираше. Вкъщи обикновено го използваше без звук. Обаждаха ѝ се често – някой познат с болка в зъб искащ съвет как да издържи до сутринта, друг умоляващ да приеме някой си важен човек в клиниката. Макар и без звук, винаги отговаряше. Тя беше лекар – не можеше да откаже на нуждаещите се.
Този път обаждаше се Надя. Тонка отговори и веднага каза, че е заета с уроците на сина, помоли я да се обади по-късно.
– По-късно ще е късно, – каза Надя. – Юри не е вкъщи, нали?
– Още не се е прибрал от работа. Каза, че ще закъснее. Искаш ли нещо?
– Не е на работа. Току-що го видях в ресторант с красиво момиче. Аз си с приятел. Излязох да ти се обадя. Качиха се в колата му и тръгнаха, явно към нея. Съжалявам, приятелко, но това не е случаТонка затвори очи и прошепна: “Ще го простим ли, Юри?” докато слушаше как той ровеше в кухнята, подготвяйки вечерята за всички.