Споделена съдба: История на една фамилия

Апартаментът, или Историята на едно семейство

Деси се прибираше бавно от училище и мислеше как да скрие двойката от майка си. Дано я нямаше у дома. Тогава щеше просто да забрави дневника на училище и да каже, че го е оставила там. Но какво ще прави утре? Не може всеки ден да го забравя. Майка ѝ все ще разбере.

„Днес ще го скрия, а утре ще си оправя двойката. Тогава няма да ме ругат толкова“, реши Деси и забърза крачка.

Майка ѝ всеки ден ѝ напомняше, че трябва да учи добре. Първо, за да не позори фамилията на баща си – той беше професор. Второ, за да развива мозъка си. В семейството имаше наследствена склонност към някои заболявания, а баба ѝ беше страдала от Алцхаймер. Умряла, когато Деси беше на две години.

Тихичко отвори вратата на апартамента, внимавайки да не удари. На гардероба висяше палтото на майка ѝ – значи беше у дома. Деси се съблече безшумно и се промъкна в стаята си. Скри дневника под възглавницата и тогава прошепна облекчено. Преоблече се и веднага седна да учи. Прочете параграфа по история два пъти, но майка така и не влезе при нея. Това беше странно.

Деси отвори леко вратата и се заслуша. В апартамента цареше мълчание. Може би майка ѝ беше болна и спеше? Живееха в голям апартамент с високи тавани и широки прозорци, в самия център на София. Мебелите бяха масивни, старинни и тъмни. Холът беше дълъг и притеснително мрачен.

Тогава часовникът в хола удари пълно. Деси почти изкрещя от изненада, после се сети, че това са дедушкините часовници, и се успокои. Премина през коридора и погледна в кухнята. Майка ѝ седеше на масата с глава, склонена в ръце.

— Мамо… — повика я, докосвайки я по рамото.

Майка ѝ вдигна глава и я погледна със заплакани очи.

— Баща ти почина. По време на лекция… — каза с безжизнен глас.

Гръмна я в прегръдки и заплака силно, зарита в рамото ѝ. Деси се държа, докато може, после и тя избухна в плач.

На следващия ден не отиде на училище, не поправи двойката. Нямаше време за това. Отидоха в болницата, после в моргата, където майка ѝ отнесе най-добрия костюм на баща ѝ и почти новите му обувки.

На погребението имаше много хора, главно от университета, където баща ѝ преподаваше. Деси не го позна в ковчега – беше непознат стар човек. Но майка ѝ плачеше над него, шепнейки: „Как ще живеем без тебе? Защо ни остави…“

След погребението майка ѝ лежеше цели дни, плачеше и не ядеше. Деси си готвеше спагети или кренвирши. Когато свършиха, поиска пари от майка си.

— Вземи… — отговори тя, без да пита защо.

Деси купи наденички, хляб и още две пакета спагети.

Един ден се прибра от училище и завари майка си на котлона – вареше супа. Деси се зарадва.

— Как е в училище? Какво ядеше всичките тези дни? — попита майка ѝ. Разказа ѝ всичко. — Извини ме… Напълно те забравих. Но утре ще отида в катедрата на баща ти и ще помоля да ме вземат на работа. Няма да ме отричат, нали? Трябва да продължим напред.

Майка ѝ изглеждаше много отслабнала и бледа, съвсем различна от времето, когато баща ѝ беше жив. Но поне не плачеше.

Новият завеждащ катедрата, бивш студент на баща ѝ, я назначи за лаборантка. Майка ѝ имаше незавършено висше и не можеше да преподава. Заплатата беше малка, затова ѝ предложиха да почиства катедрата след работно време. Тя се съгласи, но го правеше вечером, когато никой не я виждаше.

— Срамно е… Съпругата на професор да бърше подове… — въздъхваше тя.

Деси често ѝ помагаше.

Но парите така или иначе не стигаха. Майка ѝ продаде всичките си златни украшения на колежките от катедрата. Взеха ги за безценица. Скоро и те свършиха.

Съседката дойде и ѝ предложи да купи част от мебелите. Но майка ѝ отказа.

— Апартаментът без тях няма да е същият.

— Ако решите да ги продадете, ще ги взема, но вече няма да дам същата цена — каза недоволна съседката и си тръгна.

Деси попита защо майка ѝ толкова цени мебелите, а златото продаде.

— Още си глупава… Те са антикварни. Такива има само в музеи. Дори по време на войната не ги продадоха.

И майка ѝ разказа как са попаднали в този апартамент.

Дошла е да учи в университета от малко село, живеела е в общежитие. Баща ѝ бил доцент. Влюбила се в него, въпреки че бил много по-възрастен. Дълго криели връзката си. Когато забременяла, той я завел в дома си.

Сключили брак, макар че майка му не одобрявала избора му. Постоянно я критикувала, смятала я за недостойна за техния рода.

— Исках да си тръгна, но баща ти застана в мой защита. Каза, че няма да ме пусне. После се роди ти. Тогава баба смълча. Един ден отишла до магазина и не се завърнала. Баща ти я търсил из целия град. Довела я съседка, видяла я на гарата – седяла там, мислейки си за дачата, която вече не притежавали.

— Забравяла да изключва газта или водата. Трябваше да я наблюдавам всяка минута, а ти беше още много малка. Две години се грижих за нея. Накрая вече не познаваше никого…

Когато починала, направиха от стаята ѝ кабинет за баща ѝ. Той работеше много, публикувал научни статии.

— Помниш ли колко беше добър? Обичах гоДеси погледна Никита и усети, че животът ѝ вече не е само черно и бяло, а изпълнен с надежда за нови начало.

Rate article
Споделена съдба: История на една фамилия