**Дом за Надежда**
Ванчо винаги се гордееше с по-големия си брат и от малък го копираше. Ако Мишо ядеше леща, Ванчо също, дори да му е противна. Ако брат му излизаше без шапка, Ванчо веднага сваляше своята. Майка му хващаше Мишо за ръка и казваше: „Намери си шапката, иначе Ванчо ще се разболее!“
Разликата от шест години за Ванчо бе цяла вечност. Защо майка му не го роди по-рано, с поне две-три години? Мишо излизаше с приятели, но не вземаше брат си със себе си.
„Не съм ти бавачка. Ще ме изсмеят“, казваше той снизходително.
Ванчо започваше да реве.
„Спри! Иначе повече няма да рисувам с тебе.“
И Ванчо замлъкваше мигновено, сякаш някой го беше изключил.
Мишо рисуваше добре. Ванчо гледаше с възхита как моливът бързо се движи по хартията, опитваше се и сам, но му излизаха драсканици. Тогава Мишо седнеше до него и обясняваше търпеливо как се държи моливът, с каква сила да натискат. Те седяха заедно, и за Ванчо това бяха най-щастливите минути в живота му.
Разбира се, карат се и се бият. Ванчо получаваше подзатйлници, после криеше моливите на брат си, дори му дорисуваше мустаци на портретите в албума. Мишо го наричаше „кльощавко“ и „прасё“, което Ванчо мразеше.
Един ден Мишо взе Ванчо с него в парка, където се събираха момчетата от съседните блокове. Крияли се зад храстите и пушеха.
„Ако кажеш на нашите, ще ти счупя краката“, застраши го Мишо, плюейки през зъби.
И Ванчо вярваше. Дори когато Мишо го удряше, не се оплакваше.
В училище знаеха, че Ванчо е брат на Мишо, и не го закачаха. Мишо не беше хулиган, но всички го уважаваха. Тренираше борба и се биеше до кръв.
Ванчо убеди майка си да го запише в същата секция, но, както при рисуването, не му се получаваше. Скоро се отказа, признавайки поражението си. Запусна се в ученето и стана по-добър от брат си.
Мишо месеше юмруците, но не учеше добре. След гимназията влезе в Строителния университет. Започна да рисува един и същ женски образ. Според Ванчо бе обикновена.
Сега Мишо имаше студентски живот, в който нямаше място за Ванчо. Идваше късно, замислен и мълчалив.
Един ден Ванчо намери стихове в тетрадката на брат си. Разбра, че са за момичето от рисунките му.
„Можеш да си намериш и по-хубава“, забеляза той шеговито. „Рисувай момичета като Цвета Илиева. Тя е най-красивото момиче в класа!“
Не разбра как се озова на пода. Бузата му изгаряше, сякаш беше докосната с желязо.
„Какво стана? Пак се биеш?“ попита майка му по време на вечеря.
Мишо само се усмихна презрително и продължи да яде.
„Схлъзнах се“, прошепна Ванчо.
Майка му подаде замразено месо: „Сложи го на бузата.“
На пети курс Мишо обяви, че ще се жени и ще доведе годеницата си у дома.
„Ха, жених!“ засмя се Ванчо.
„Имаш ли нещо против?“ озъби се Мишо.
Ванчо разбра, че е по-добре да не се закача.
„Не, просто се радвам. Значи стаята ще е само моя!“
Мишо се усмихна и го потупа по рамото. „Имаш късмет, братле.“
Надя бе мило и красиво момиче, с топли кафяви очи, малко нагоре обърнат нос и къдрава русена коса. Държеше се здраво за ръката на Мишо и отговаряше смело на въпросите на родителите му. Бе ясно, че го обича безпаметно. Ванчо ревнуваше.
Но докато я гледаше, тя му хареса още повече.
„Не я гледай така“, каза майка му, когато Мишо излезе с Надя.
„Не ми трябва. Ще си намеря по-добра!“
След сватбата Мишо се премести при Надя и майка ѝ. Идваше рядко. Завърши университета и започна работа в голяма строителна фирма. След година се роди синът им, Максим. В малкия апартамент стана тясно, и Мишо започна да строи къща. Сам проектира, сам дигаше стените. Баща му помагаше с пари.
Ванчо завърши гимназията и постъпи в Юридическия университет.
„Строителството е за неудачници. Умните работят с глава, не с ръце“, заяде той.
Един ден майка му го изпрати да носи дрехи за Максим. Надя бе станала още по-красива. Ванчо почервеня и прошапна нещо.
„Влез“, каза тя, смееВанчо влезе и за пръв път усети, че сърцето му бие не само за брат си, но и за тази жена, която бе разбила живота им на парчета, но и беше единствената, която можеше да ги събере отново.