Как можа да направиш това, мамо?

Мамо, как можа да го направиш?

Все още не мога да повярвам, че този разговор с майка ми въобще се е случил. Обадих ѝ се, за да поздравим, да разпитам как е, а се оказах в центъра на семейна драма, която обърна всичко с краката нагоре. „Мамо, сериозно ли? – почти крещях в телефона. – Аз съм твоят единствен син, имам син, твоят единствен внук, когото дори не си виждала, а ти преписваш апартамента си на някаква чужда жена? И после ме поздравяваш, сякаш нищо не се е случило: ‚Здравей, сине, отдавна не се обаждаш‛?“ Майка ми мълчеше на другия край на провода, а аз усещах как в мен кипи обида, смесена с неразбиране. Как можа да стори това?

Казвам се Борис, на 35 години съм и съм единственият син на майка ми, Елена Димитрова. Винаги сме имали сложни отношения. Когато бях дете, тя работеше на две работи, за да ни изхранва, и съм и благодарен за това. Но нейната строгост и навика да решава всичко са създавали пропаст между нас. След като се ожених за Росица и ни се роди синът Мартин, надявах се, че майка ми ще се приближи до нашето семейство. Но тя така и не дойде да се запознае с внука си, казвайки, че е заета и не се чувства добре. Опитвах се да не я притискам, обаждах се веднъж месечно, изпращах снимки на Мартин, но отговорите бяха кратки: „Добре, сине, радвам се за вас.“ А сега разбрах, че е прехвърлила апартамента си на някаква непозната жена.

Всичко започна, когато леля ми, Мария, сестрата на майка ми, ми се обади и ми каза, че Елена Димитрова е подписала дарствена на апартамента си. Първо си помислих, че е грешка – може би лелята е объркала нещо? Но тя беше сигурна: майка ми е прехвърлила имота на някаква Веска, жена, която, по нейни думи, „й помага в домакинството“. Бях шокиран. Майка ми живее в малък град, двустаен апартамент, който тя и баща ми купиха още в младини. Това не е просто жилище – това е част от нашето семейство, мястото, където израстнах. И сега този апартамент принадлежи на някой непознат?

Веднага се обадих на майка ми, за да разбера истината. Тя отговори спокойно, сякаш нищо необичайно не се беше случило. „Да, Борис, подарих апартамента на Веска – каза тя. – Тя е добра жена, грижи се за мен, носи ми храна, помага с почистването. А ти си далеч, имаш собствения си живот.“ Не знаех какво да отговоря. Да, ние с Росица живеем в друг град, на три часа път, но винаги предлагах помощ! Обаждах се, питах дали иска нещо, предлагах да дойдем или да платим някой да й помага, ако й е трудно. Но майка ми всеки път махаше ръка: „Не трябва, ще се оправя.“ А сега твърди, че аз съм „далеч“, а някаква Веска е нейната опора?

Попитах я коя е тази Веска и защо й вярва толкова. Оказа се, че е съседка, която преди няколко години започнала да идва при майка ми и да й помага. Според майка ми, тя е „като дъщеря“ – готви, ходи до аптеката, дори я вози до градината. Нямам нищо против помощта, но да подариш апартамента? Това не е кутия бонбони! Опитах се да обясня, че това е нечестно спрямо мен и Мартин. „Мамо, аз съм твоят син, Мартин е твоят внук. Дори не знаеш как изглежда, а даваш всичко на чужда жена? Как си го представяш?“ – попитах аз. Но майка ми само въздъхна и каза: „Борис, ти така или иначе не идваш, а Веска е тук. Освен това, това е моето решение.“

Усещах как в мен расте обидата. Да, не идвам всеки месец – имам работа, семейство, кредит за колата. Но винаги мислех, че ние с майка ми сме семейство, че тя мисли за нашето бъдеще. Мартин е само на четири години, той расте, и мечтаех, че някой ден този апартамент ще му бъде подкрепа – може би за обучението или първия му дом. А сега всичко отива при някаква Веска, за която дори не бях чувал преди това. Попитах майка ми дали не се страхува, че тази жена се е възползвала от доверието й. Но тя отсече: „Зная какво правя. Веска е добър човек.“

След разговора дълго не можех да се успокоя. Росица, виждайки състоянието ми, предложи да отидем при майка ми и да поговорим лично. Така и направихме – взехме Мартин и тръгнахме къмъ нейния град. Когато пристигнахме, майка ни посрещна топло, прегърна Мартин, но виждах, че е напрегната. По време на чая пак заговорих за апартамента. Не исках да се караме, но трябваше да разбера защо го е направила. „Мамо, обясни ми – попитах. – Ако ти трябва помощ, мога да идвам по-често, мога да наема някого. Но защо да даваш апартамента?“ Тя ме погледна уморено и каза: „Борис, не искам да бъда тежест. Веска се грижи за мен, а ти си зает. Реших така, за да не бременя никого.“

Тези думи ме нараниха повече, отколкото очаквах. Дали наистина мисли, че би била тежест за нас? Опитах се да обясня, че ние сме нейното семейство, че Мартин мечтае за баба, че искам да бъда близо. Но майка ми само клатеше глава. В този момент разбрах, че тя се чувства самотна и Веска явно е запълнила тази празнота. Беше болезнено, но започнах да гледам на ситуацията през нейните очи.

Върнахме се у дома и все още не знам какво да правя. Легално е почти невъзможно да оспориш дарствената – майка ми е с ясен ум и имаше право да го направи. Но не мога да приема, че е избрала чужда жена вместо насРеших, че отсега нататък ще се обаждам всеки ден и ще посещавам майка си поне два пъти месеца, за да й покажа, че не е сама.

Rate article
Как можа да направиш това, мамо?