– Аз няма да гледам твоето дете! – извика тогава Ралица, и думите й се забиха в сърцето на Елисавета като нож. Отзвукът им се разнасяше не само в душата на майката, но и в очите на осемгодишната Дарина, която стоеше на прага и чуваше всичко.
След смъртта на съпруга си Елисавета остана сама с двете си дъщери. Ралица беше на четиринадесет, а Дарина – само на осем. Роднини, които да подкрепят, почти нямаше: бабата от бащина страна предпочиташе да не се намесва, а майката на Елисавета живееше на хиляди километри и идваше рядко. Всичките грижи паднаха върху плещите на изтощената от скръб жена. Парите стигаха едва-едва, а моралните сили – още по-малко.
Малката Дарина още от ранна възраст проявяваше талант в рисуването. Победата ѝ в градския конкурс ѝ даде възможност да учи безплатно в престижно художествено училище. Но уроците изискваха постоянно пътуване – четири пъти седмично. Два дни Елисавета още някак успяваше да се съобрази с графика, но другите два – никак. Работата й стана напрегната, шефовете вече я гледаха накриво. Тогава тя се осмели да помоли Ралица за помощ.
– Ти след училище си свободна. Можеш ли да заведеш Дарина и да я изчакаш? – попита Елисавета, гледайки дъщеря си право в очите.
Но получи леден отговор: – Аз какво, бавачка ли съм? Аз също съм дете! Искам да си почина след училище, а да не водя Дарина из цял град!
А после – като нож в сърцето: – Не трябваше да раждаш две – тогава щеше да се грижиш само за една!
След тези думи Елисавета не издържа. Сълзите й течеха по бузите, тя се обърна, за да отиде в стаята си, но на прага вече стоеше Дарина. Чула бе всичко. И тя плачеше. Без думи се приближи до майка си и я прегърна.
Помощ неочаквано предложи бабата от художественото училище на едно от момчетата. Оказа се, че живеят наблизо и с радост ще завеждат Дарина. Така, стъпвайки ден за ден, животът отново потече по нормалното си русло. След година Дарина вече сама уверено стигаше до училището, а болката от сестринското предателство просто се скри дълбоко вътре.
Минахха години. Дарина влезе в университет, започна да работи и си нае жилище. Елисавета се премести при майка си. Ралица се омъжи и замина за друг град. Роди си син. Всичко изглеждаше наред – докато един ден Дарина не получи обаждане от сестра си.
Ралица плачеше в телефона: – Той ни изгони! Каза, че не издържа на истериките ми, и ни изпъди! Алименти няма да плаща! На мен и сина ми няма къде да отидем…
Дарина не се поколеба – покани сестра си с детето при себе си. Но когато Ралица я помоли да й гледа сина, за да може да работи, отговорът бе студен: – Съжалявам, Ралица, но аз няма да гледам твоето дете. Той е твой – не мой. И на теб не дължа нищо.
Ралица избухна: – Но аз съм ти сестра!
– А ти не помниш ли какво каза на мама, когато беше на четиринадесет? Не помниш ли как крещя, че няма да ме водиш на рисуване? Мама тогава плака като дете, а аз стоях на прага и чух всичко. И знаеш ли какво? Оттогава никога не съм усетила, че си ми сестра. Ти избра себе си. Сега и аз избирам себе си.
Ралица не каза нищо повече. Просто затвори телефона.
Сега Дарина продължава да работи и учи. Сестра й живее при нея, но с всеки изминал ден става ясно, че цепнатината от никога не е зарастнала. Дарина помага, но без топлина. Без нежност. Само защото е правилно. Защото иначе – самата тя няма да си прости.
Но онази Дарина, която някога гледаше как сестра ѝ отрича да бъде до нея, вече не е дете. Тя е жена. И знае цената на думите.
А вие как мислите – трябваше ли Дарина да прости и да помогне? Или понякога, за да не се сломаш, трябва да оставиш в миналото тези, които някога отказаха да подадат ръка?