Звонът на съдбата

Връзката
Цвета обядва, изми чиниите и легна да подремне. Мъжът ѝ беше отишъл на вилата при приятел да помага с ремонта на оградата. Щял да се върне едва утре вечерта, в понеделник трябваше да работи. Цвета беше пенсионерка от година, а на Иван оставаха още две години до пенсия.

Неочакваното звънене я изтръгна от дрямката. Тя не разбра веднага, че това е телефонът.

— Да… — отвърна с пресипен от сън глас, без дори да погледне екрана.
Кой друг би могъл да ѝ звъни освен дъщеря ѝ и мъжът? Иван не обичаше да звъни, значи беше дъщеря. Тя живееше в друг град със съпруга си и скоро щеше да роди.

— Цвета? Спала ли си? — прозвуча в телефона непознат женски глас.

— Кой е? — попита тя, изненадана.

В телефона се чу демонстративно шумно въздишка.

— Не ме познаваш? От колко време не сме се виждали?

— Ралица?.. Как разбра номера ми? — учудена, но без радост попита Цвета.

— Толкова ли е важно? Срещнах майка ти преди години, тя ми го даде.
Цвета си спомни, че майка ѝ ѝ беше споменавала нещо такова.

— В града ли си? — Тя знаеше, че въпросът е глупав. Защо да звъни, ако не иска да се види? — Говореха, че си заминала за Германия…

В телефона се чу смях, който веднага премина в стон.

— Какво става? Къде си? — объркана попита Цвета.

— В болницата. Затова и ти звъня. Можеш ли да дойдеш? Искам да ти кажа нещо. Не носи нищо, няма нужда.

— В болница? Заболяла ли си? — Цвета беше вече напълно будна.

— Трудно ми е да говоря. Ще ти изпратя адреса със съобщение.

— Но какво… — започна тя, но звънтежът на прекъсната връзка зазвъня в ухото ѝ.

След малко получи съобщението с името на болницата. „Боже, Ралица има рак!“ — мислеше Цвета, обезпокоено преглеждайки думите.

Погледна часовника — пет и половина. До болницата ще стигне след края на посещенията. Отиде в кухнята, извади пиле от фризера за бульон. Ралица каза да не носи нищо, но как да отиде при нея празна ръка? Домашният бульон беше лекарство. Сложи пилето да се стопи в мивката и седна на масата. Дъщеря ѝ беше на двайсет и осем — толкова години не бяха се виждали с Ралица.

С годините дори добрите новини Цвета приемаше с подозрение. След обаждането не можеше да се освободи от тревогата. А Иван, по някаква ирония, беше извън града. Може би беше по-добре така. Утре сутринта ще свари бульона, ще посети Ралица и ще разбере всичко. Но да се успокои беше невъзможно.

Още от десетгодишна Ралица беше отгледана от баба си по бащина линия. Не познаваше топлината и често до късно седя при Цвета, вършейки домашните си. Бабата вареше ракия и снабдяваше местните пияници. Родителите ѝ естествено също пиеха. Жените на алкохолиците заплашваха да подпалят тайната ѝ дестилатория. Може би някой всъщнат го стори, може би, както смятаха полицаите, баща ѝ заспал с запалена цигара, но домът изгоря, а родителите на Ралица не успяха да се спасят. Бабата изчезна някъде, а Ралица, както винаги, беше при Цвета. Оцеляха.

След пожара бабата и Ралица бяха настанени в общежитие. На общата кухня ракията беше забранена. Бабата веднага измръзна, започна да брои стотинките и да мърмори на внучката за всяко изядено парче. Ралица се хранеше при Цвета.

Бабата мразеше майка ѝ, наричайки я ввълшебница, смяташе, че е омагьосала сина ѝ, затова се е впуснал в пиянство, и вината лежела само в нея, но че в къщи винаги е имало безплатна ракия, бабата предпочиташе да мълчи.

Rate article
Звонът на съдбата