Живот за себе си

**Да живееш за себе си**

— А на мен ми е само 49… — Радослава объркано гледаше лекаря. — Наистина ли не може да се направи нищо? — попита тя с надежда.

— При правилно лечение и определени процедури може да отложим края, да речем още годинa-две. — Доктор Борислав стърча с молива по масата, с който преди малко беше записвал нещо в картата ѝ. За дългата си кариера той свикна с шока, сълзите, истериките и дори обвиненията. Реакциите на пациентите срещу диагноза „смърт“ бяха различни.

— Ще помисля. — Това беше всичко, което каза жената, преди да излезе.

Доскоро Радослава не беше имала сериозни здравословни проблеми. Дори рядко беше настинала. Преди два месеца обаче, усетила, че нещо не е наред, тя отиде в болницата. Туморът беше неоперабилен. „Шест до осем месеца“, предсказа Борислав. Тя не избухна в плач, не обвиняваше никого, че не са забелязали болестта навреме. Само си помисли колко малко са 6 месеца. Няма да доживее до юбилея си.

— Чудесен ден днес. — Гласът я върна към реалността. Излизайки от болницата, тя седна на пейка и не забеляза как до нея се настани старец. Той седеше, облегнат на бастун, опитвайки се да държи гръб правилно, и гледаше към слънцето с прищурили се очи.
— Извинете, ако ви безпокоя. — Старецът се извини, забелязал, че Радослава трепна от изненада.

— Нищо. — Тя се опита да се усмихне. — Наистина хубав ден.
— На моите години се радвам дори на дъждовни дни. Но за такива слънчеви съм особено благодарен. Може да звучи като старческо настроение, но искам последният ми ден да е топъл и светъл.
— Толкова спокойно говорите за смъртта. — Радослава се учуди.

— На 94 съм. — Старецът се усмя. — Освен това смъртта не избира години. Кой знае кога ще дойде за теб? Трябва да си готов винаги. Жалко, че аз го осъзнах твърде късно. Иначе нямаше да отлагам толкова много неща. Защото „по-късно“ може и да не дойде.
— Вие например, какво бихте направили, ако знаехте, че утре ще умрете? Макар че… извинете стария глупак, плямпам си. Нямам с кого да говоря. Съседите ми по стая — страхотни монотонни типове, само се оплакват и въздишат. Има ли смисъл да губя време с това? Основната сграда е свързана със хоспис. Там сме ние. И е ясно, че влизайки там, излизаш само по един начин. Но вместо тази пейка и парка, аз бих избрал круизен кораб.

Последно пътуване. — Старецът се засмя. — Ще попитате защо още съм тук? Това е друг въпрос. Нямам пари. Роднините ме оставиха тук, апартаментът вече е на внука ми, дори пенсията ми я вземат те. Но не съм им злобен. Млади са. Сигурно смятат, че на тях им трябва повече. Още веднъж, извинете, разговорих се. — Старецът спря сякаш за момент.

— Не, не, всичко е наред. — Радослава го слушаше внимателно. Между веждите ѝ се беше очертала дълбока бръчка.

И изведнъж тя осъзна, че през целия си живот не е живяла така, както иска. Мразеше работата си, но там плащаха добре. Първо трябваше да изплати ипотеката. После да помага на дъщеря си и зет си. Затова и се държаше. Мъжа си вече отдавна не обичаше. Още преди десет години разбра, че я изневерява. И то с различни жени, редовно.

Радослава плачеше от обида, но не го напусна, защото мислеше, че никой няма да ѝ трябва. Ако дори собственият ѝ мъж, който някога ѝ предложи ръка и сърце, коленичейки като рицар, вече не я желае… А тя си мислеше, че е добра съпруга. Чистота, уют, първо, второ, компот, никакви истерии. Обичаше дъщеря си, откакто се роди, даваше й всичко най-добро. Разглезваше я. Дори се лишеше. Сега дъщеря й звънеше само когато трябваше да гледа внука или да се оплаква, че на мъжа й пак не са дали премията, а скоро зима/пролет/лято (без значение) и нямат пари за обувки/якета/палто (на когото и да е).

И Радослава им съчувстваше, пращаше пари, отлагайки покупката на нещо за себе си. Освен това тайно спестяваше — все пак помнеше тежките деветдесетте.

— Подавам за развод. — Обърка мъжа си, когато се прибра. — И за разделяне на имуществото. Можеш да запазиш апартамента, ако ми изплатиш дяла ми. Не ми трябва. Аз си тръгвам. На теб ще ти е удобно тук. — Усмихна се, оглеждайки стаята.

— Къде? — Това беше първото, което попита той.
— Да пътувам. — Отговори просто. — Разводът вече може и без присъствие. Помисли два дни, аз ще отида при Ели на вилата. — Продължи, вадейки куфара.

— Нищо не разбирам. — Каза той наистина объркан.
— Трябваше да го направя по-рано. Все още можем да бъдем щастливи. — Отговори тя, вече на прага.

На работа написа молба за неоплатен отпуск с последващо напускане, за да избегне известителния срок. Тегли всичките си спестявания и започна да търси оферти.

— Мамо, ще вземеш Мартенко днес? Онемощихме, искаме да излезем вечерта. — Дъщеря й се обади същия ден.
— Не. — Отговори рязко.
— Ъъъ, защо? — Дъщерята не беше свикнала да чува такова нещо от майка си.
— Имам си работа.
— Не може ли да я отложиш? Знаеш ли, ще има компания, не можем да не отидем… — Започна да whining.
— Наемете бавачка.
— Мамо, ама това е скъпо. — Възмути се дъщеря й.
— За ресторант имате, ще намерите и за бавачка. — Радослава беше непреклонна.
Мърморейки нещо, дъщеря й затвори телефона. Радослава въздъхна тежко, но реши, че е постъпила правилно.

На вилата на приятелката беше спокойно. Есента беше топла и суха. Вечерният въздух миришеше на цветя и ябълки. Тя седеше дълго в люлката, сгърбена като дете. Мислеше. Първо си помисли, че е ужасен егоист, че постъпва така с близките си. После си спомни стареца от парка. И си каза, че цял живот е живяла за другите. Остават ѝ малко — няма ли право най-после да живее за себе си? Накрая се убеди, че е права, и се усмихна сама на себе си.

Мъжът й звънеше, опитвайки се да я разубеди, но повече от изненада и за форма. Тя знаеше, че и за него връзката отдавна е изчерпана. След три дни той се предаде и се съгласи да ѝ изплати дяла в следващите два месеца. Радослава беше доволна. Още два дни по-късно седеше в ресторант на брега на морето. Желаещите да се насладят на „барзения сезон“ бяха много. Тя наблюдаваше хората — семейства, двойки — и си измисляше истории за тях.

— Добър вечер. Извинете, свободно ли е? — До масата ѝ се приближи мъж.
— Заповядайте. — Тя кимна.
— В такъв хубав вечер би било престъпление да остана в стаята. Явно всички са го преценили така — няма свободни маси. — Той се усмя оправдателно.
— И са прави. Радослава. — Представи се тя. Преди би се поколебала. Но вечерта наистина беше хубав — защо да не скъси самотата?

— Тодор. — Отговори мъжът. — Писател съм, и често вдъхновението ме посещава вечерно време, затова съм пропуснал толкова хубави залези. Днес обаче не мога да събера мислите, затова излязох. — Добави той, намеквайки, че срещата й е направила вечерта още по-хубава.
— Интересно. За какво пишете? — Попита тя.
— Истории за хората. — Разпря ръце той.

— Зная няколко любопитни. Виждате ли онази двойка? — Радослава посочи младежи, шепнещи се на съседната маса. — Знаете ли какво си говорят? — И тя разказа придуманата история. Момчето беше беден художник, момичето — дъщеря на олигарх, който естествено не одобрявал връзката. Но любовта ги победила. Днес е първата им вечер на свобода. Той ѝ се кълне, че ще нарисува дявола, за да стане известен.

— Познати ли са ви? — Попита Тодор, поглеждайки ги.
— Не. — Тя се усмихна. — Току-що си я измислих. Мислите ли, че бих могла да стана писател?
— Сюжетът е класически, но безвременен. Но ако героят наистина срещне дявола, стане известен и полудее — това би било интригуващо. — Той се включи в играта. — А какво ще кажете за онази група? — Посочи хора на друга маса.

— Ами тук е ясно… — Радослава хитричко прищури очи и започна да измисля.

— Радо, хареса ли ти? — Тодор вълнувано гледаше от нея към малката къща, увита с дива лоза. — Градината е малко запустяла, но е прекрасна. Какво мислиш?
— Очарователна е. — Кимна тя, но той улови тъга в гласа й.
— Какво не е наред? — Прегърна я.

— Всичко е наред. Само съм уморена. — Тя се опита да се усмихне.
Минали бяха два месеца от онази вечер. Тодор беше се влюбил като момче, с първия поглед. И тя чувстваше същото, но се страхуваше — не от любовта, а от болестта си. От времето, което изтичаше. От това, че не му беше казала нищо. Той предложи да останат при морето.

— Мога да пиша навсякъде, а ти ще ми бъдеш музата. — Вече си представяше как ще живеят щастливо в къщичката с изглед към морето.
— Чудесна идея. Ще науча да готвя тиквени пайове. — Тя го целуна леко, отблъсквайки мрачните мисли. „Нека бъде каквото ще. Няма да му казвам.“

Преместиха се и бяха щастливи. Сутрин пиеха кафе заедно, вечер се разхождаха по брега. За да не му пречи, тя започна да работи като доброволка в благотворителна фондация. Харесваше й да помага. Мина още месец, после втори — тя очакваше да й стане зле, но чувстваше се добре. Дъщеря й първоначално беше скептична, но после прие решението й. Дори обеща да прати внука ѝ през лятото.

Бившият й ѝ изплати парите и между другото спомена, че ще се жени. Тя му пожела щастие. И наистина беше щастлива за него.

— Радослава Илиева? Доктор Борислав е. — Сутринта я събуди телефонен звън.
— Да? — Отговори треперещо.

— Направихме ужасна грешка! — Лекарят беше разтревожен. — В лабораторията объркаха резултатите. Вашият анализ е на друг човек.
— Но аз наистина се чувствах зле… — Объркано попита тя.
— Нищо сериозно. Стрес, умора. Искрено съжалявам. — Лекарят беше смутен.

— Аз не. — Радослава погледна все още спящия Тодор. — Благодаря ви. — Затвори телефона и отиде да приготви закуска. Бяха щастливи.

Rate article
Живот за себе си