Изпълнено с живот
– Ама аз съм само на 49… – Мария смутено гледаше доктора. – Наистина ли няма какво да се направи? – попита тя с надежда.
– С правилно лечение и провеждане на определени процедури, можем да отложим нещата, да кажем, за година или година и половина. – Георги Петров тупна с молива по бюрото, с който допреди малко пишеше в картона на Мария. Дългата му кариера го бе научила да се справя със шока, сълзите, истериите и дори обвиненията. Реакцията на всеки един пациент към диагнозата „бърза смърт” винаги беше различна.
– Ще помисля. – каза жената и излезе.
До скоро Мария не беше имала сериозни здравословни проблеми. Дори рядко настиваше. Преди няколко месеца, забелязвайки, че нещо не е наред с тялото ѝ, тя се обърна към болницата. Според лекарите туморът беше неизлечим. Шест-осем месеца – предрече ѝ Георги Петров. Мария не се разплака и не обвиняваше никого, че не забелязали болестта на време. Помисли си колко малко са шест месеца. Нямаше дори да доживее до юбилея си.
– Вълшебен ден днес. – Гласът откъсна Мария от тъжните мисли. Като излезе от болницата, тя седна на пейка и, замислена, не забеляза, че до нея седна старец. Той седеше, облегнат на бастуна си, стараейки се да държи гърба си изправен, и гледаше към слънцето.
– Извинявайте, ако ви прекъснах. – извини се старецът, забелязвайки, че Мария се сепна от изненада.
– Нищо. – опита се да се усмихне Мария. – Наистина времето е чудесно.
– На мойте години се радвам дори на дъждовни дни. Но за такива слънчеви съм особено благодарен. Може да го сметнете за стара прищявка, но ми се иска, знаете ли, последният ми ден да е топъл и светъл.
– Говорите така спокойно за смъртта. – учуди се Мария.
– Аз съм на 94. – засмя се старецът. – Освен това, никой не е застрахован от смъртта. И кой знае на каква възраст тя ще дойде за теб? За смъртта трябва винаги да бъдем готови. Жалко, че аз го разбрах прекалено късно. Иначе не бих отлагал много неща. Защото, знаете ли, после може и да не дойде.
Например вие, какво бихте направили, ако знаете, че утре ще умрете? Въпреки това, извинете ме, стареца, че ви занимавам с моите мисли. Некомуникативни са моите съседи по стая, цял ден се оплакват и въздишат. Какво ли има смисъл да се губи времето така? Зад основната сграда има хоспис. Там сме настанени. И е съвсем ясно, че щом сме стигнали дотам, има само един изход. Тази пейка и този парк бих предпочел за круизен кораб.
Последно пътуване. – Старецът се разсмя. – Питате ли защо съм още тук? Това е вече друг въпрос. Пари нямам. Роднините ме оставиха тук, апартаментът отдавна е преписан на внука, дори пенсията ми вече получават за мен. Но не се обиждам. Млади хора. Може би мислят, че им е нужно повече. Извинете отново, разприказвах се. – извини се старецът.
– Не, не, всичко е наред. – Мария го слушаше внимателно. Между веждите ѝ се беше оформила дълбока бръчка.
Мария беше живяла целия си живот не така, както е искала. И изведнъж го осъзна. Не обичаше работата си, но там ѝ плащаха добре. Отначало трябваше да изплаща ипотека. После да помага на дъщеря си заедно със зет й. Заради това се държеше. Със съпруга си отдавна не се обичаха. Още преди десет години разбра, че той ѝ изневерява редовно с различни жени.
Разплакваше се от обида, но мисълта, че няма да бъде нужна никому, я задържаше. Ако не е интересна дори на собствения си съпруг, който някога поиска ръката ѝ коленичил рицарски. Пък и Мария винаги се е считала за добра съпруга. Чистота, уют, първо, второ, трето ядене и компот, никога никакви истерии. Любеше дъщеря си и от самото ѝ раждане се стараеше да ѝ даде всичко най-добро. Глезеше я. Дори се лишаваше от нещо за себе си. В днешно време дъщеря й звънеше само когато трябваше да гледа внука или да се оплаче, че на съпруга ѝ отново не дали премия, а скоро е зима/пролет/лято/не е важно, а що-годе обувки/яке/палто и т.н. нямало за дъщерите/зетът/внука/или за всички заедно.
И Мария влизаше в положение, съчувстваше, превеждаше пари, отлагаше покупка на нови обувки/яке/палто и т.н. за себе си. Освен това, Мария тайно от всички спестяваше пари, както се казва, за черни дни, спомняйки си суровите деветдесетте.
– Подавам за развод. – изненадано заяви на мъжа си, прибирайки се вкъщи. – И за раздел на имуществото. Имаш възможност да запазиш апартамента, ако ми изплатиш моя дял. Не ми трябва апартаментът. Ще замина. На теб ще ти е по-добре тук, по навик. – усмихна се Мария, оглеждайки стаята.
– Къде? – попита първо мъжа ѝ, след като чу новината.
– Пътуване. – отговори просто Мария. – А разводът вече е възможен без лично присъствие. Помисли няколко дни, а аз ще отида да живея при Людмила в къщата. – добави тя, вадейки куфара си.
– Нищо не разбирам. – каза мъжът наистина озадачен.
– Трябваше да го направя по-рано. Още имаме възможност да бъдем щастливи. – отговори Мария, стояща вече на вратата.
На работа си подаде молба за отпуск без заплащане и с последващо напускане, за да избегне предизвестие. Изтегли всички спестявания и започна да си избира екскурзии.
– Мамо, ще вземеш ли Кирчо днес? Ние сме малко уморени и искаме да отидем на вечеря в ресторант. – обади се дъщеря ѝ същия ден.
– Не. – отговори кратко Мария.
– Емиии, защо? – Дъщеря ѝ не беше свикнала да чува такива отговори от майка си.
– Имам си и мои работи.
– Не можеш ли да ги отложиш за друг ден? Разбираш ли, събира се компания и не можем да не отидем. – с молещ глас започна дъщеря ѝ.
– Наемете си детегледачка.
– Мамо, ама това е скъпо. – възмути се дъщеря ѝ.
– Пари за ресторант имате, ще намерите и за детегледачка. – Мария беше непреклонна.
Дъщеря ѝ мърмореше нещо и затвори. Мария въздъхна тежко, но все пак реши, че постъпва както трябва.
На вилата при приятелката ѝ беше спокойно и уютно. Есента беше суха и топла. Вечерният въздух беше изпълнен с ароматите на цветя и ябълки. Мария дълго седеше в люлеещия се стол, събрала крака като дете. Мислеше си. В началотото се обвиняваше, че е голяма егоистка, а сега постъпва така със своите близки. После пак си спомни за стареца от болничния парк. И си каза, че целият си живот е живяла за някой друг, остава малко, а тя няма ли право най-накрая да поживее за себе си? В крайна сметка реши, че всичко прави правилно и се усмихна на себе си.
Мъжът ѝ звънеше, опитвайки се да изясни отношенията, но по-скоро беше от изненада и заради формалности. Мария разбираше, че за него отношенията също отдавна са се изчерпвали и бе настоятелна. След три дни той се предаде и се съгласи да ѝ изплати дължащата се част в рамките на няколко месеца. Мария беше доволна. Още два дни по-късно, тя седеше в ресторантче на морския бряг. Желаещи да се насладят на кадифения сезон имаше много. Мария наблюдаваше разхождащите се и също така седящи в кафето семейства, двойки и като за забава си измисляше истории за техния живот.
– Добър вечер. Извинете, свободно ли е при вас? – мъж се приближи към масата.
– Заповядайте, седнете. – Мария не възрази.
– В такава прекрасна вечер би било престъпление да си остана в стаята. Изглежда, така са решили всички наоколо. Свободни маси няма. – засмя се оправдателно той.
– И са прави. Мария. – представи се тя на събеседника. Преди време тя щеше да се чувства по-смущаваща. Но сега реши, че вечерта наистина е чудесна, защо да не разчупи самотата с разговор.
– Георги. – отговори мъжът. – Писател съм и често вечер ми идва вдъхновение, затова изпуснах доста красиви вечери. Сега дори съм щастлив, че днес мислите ми не се връзваха и излязох на чист въздух. – добави Георги, давайки ѝ да разбере, че срещата с Мария е направила вечерта още по-прекрасна.
– Интересно. За какво пишете? – попита Мария.
– Истории за хора, за хора. – разпери ръце писателят.
– Знам няколко интересни истории. Например, виждате ли онази двойка. – Мария посочи към младите хора, шепнейки си нещо на съседната маса. Те нежно се държаха за ръце, почти допирайки челата си, гледаха се в очите. – Знаете ли за какво си шепнат? – И Мария разказа историята, която току-що си бе измислила за двойката. Младият човек в тази история беше начинаещ художник, без нито пари в джоба, а момичето – дъщеря на милионер, който, естествено, беше против тяхната връзка. Но любовта не ги спираше. Напуснала всичко, момичето избягало с любимия си. Днес е първата вечер на свободния им живот. Тя вярва в таланта на младия човек. И с вълнение го убеждава, че всичко ще се получи. А той ѝ обещава, че заради нея ще се спусне дори в ада, за да бъде първият, който е написал истинското лице на дявола.
– Познати ли сте им? – пошегува се Георги, поглеждайки към двойката.
– Не. – усмихна се Мария. И с весела непринуденост попита. – Как мислите, от мен би излязъл добър писател?
– Сюжетът е малко изтъркан, но винаги актуален. Но ако геройят наистина се спусна към ада, види дявола, прослави се, а после полудее, би било интригуващо. – Георги се включи в играта. – Какво мислите за онази компания? – и той посочи с поглед към масата, където седяха две жени и двама мъже. Тримата оживено говореха, а четвъртата жена с отсъстващ поглед гледаше към морето.
– Е тук всичко е ясно… – хитро присви очи Мария и започна да изгражда нова история.
——-
– Мария, харесва ли ти? – Георги тревожно сменяше погледа си между Мария и малката къщичка, обвита в лиани от диво грозде. – Градината е малко занемарена, но като цяло добре. Как мислиш?
– Тук е уютно. – съгласи се Мария, но Георги улови тъгата в гласа ѝ.
– Какво не е наред? – той я прегърна за раменете.
– Всичко е наред, всичко е наред. Извинявай, просто съм уморена. – Мария се опита да се усмихне.
Бяха изминали почти два месеца от онази вечер. Георги се влюби в Мария като момчешка, до уши и от пръв поглед, както сам казваше. Мария изпитваше взаимно чувство и това също я плашеше. Но преди всичко я плашеше болестта, времето, изтичащо през пръстите ѝ, и фактът, че на Георги тя нищо не разказваше. Той ѝ предложи да останат тук, на морския бряг.
– Писането може да бъде навсякъде, а ти ще ми бъдеш муза. – вече си представяше как щастливи щяха да живеят в уютната къщичка с изглед към морето.
– Прекрасна идея. Ще науча да полагам грижи за градината и да печеш любимите си тиквени пайове. – Мария нежно го целуна по бузата, изгонвайки плашещите мисли. „Нека да бъде каквото ще бъде. Нищо няма да казвам“ – реши тя.
Те се преместиха в къщата и бяха щастливи. Сутрин пиеха кафе заедно до прозореца, вечер се разхождаха по брега. За да не пречи на Георги да работи през деня, Мария реши да си намери и тя някаква заетост. И постъпи като доброволец в благотворителен фонд. Обичаше да помага на хората. Така минаха още месец, после втори. Мария очакваше, че скоро ще се почувства по-зле, ще се появи слабост или болка, но напротив, чувстваше се прекрасно. Редовно звънеше на дъщеря си. Тя първоначално реагира скептично на решението на майка си, с неразбиране и дори негодувание, но после омекна. Дори обеща да изпрати внука си при баба му за лятото.
Съпругът ѝ издаде дължащата се по съдебния договор сума и между другото спомена, че е решили да се жени отново. Мария му отговори, че е много радостна за него. И така беше наистина.
– Мария Василева? Ало, Георги Петров е на телефона. – сутринни звуци събудиха Мария.
– Слушам. – вълнуващо отговори тя.
– Много съжалявам, стана ужасна грешка! – Георги Петров звучеше толкова развълнувано, колкото и тя. – В лабораторията всичко объркаха. Това не са вашите анализи.
– Тогава какво наистина се случи с мен? Наистина се чувствах зле. – объркана попита Мария.
– Нищо. Понякога се случва, просто умора, нерви и разни други неща. Съжалявам. – смутено отвърна лекарят.
– А аз изобщо не съжалявам. – Мария погледна към спящия Георги. – Благодаря ви. – Мария приключи разговора и отиде в кухнята, за да приготви закуска. Тя беше щастлива.