Живей за собственото си щастие

Изживей за себе си

– Аз съм само на 49… – Мария погледна объркано към лекаря. – Нищо ли не може да се направи? – Попита тя с надежда.

– При правилно лечение и след определени процедури, може да се отложи краят с година-година и половина. – Георги Петров почука с молива върху масата, с който преди това пишеше бележки в досието на Мария. През дългата си кариера той беше свикнал и с шока, и със сълзите, истериите, а дори и обвиненията. Реакцията на всеки пациент към диагнозата „близка смърт“ беше различна.

– Ще помисля. – Отвърна жената и излезе.

До скоро Мария нямаше здравословни проблеми. Дори рядко настиваше. Преди няколко месеца, усещайки, че нещо не е наред с организма й, тя се обърна към болницата. Туморът според лекарите беше неоперабилен. Шест-осем месеца – предсказа й Георги Петров. Мария не се разплака и не обвини никого, че болестта не е била засечена навреме. Тя си представи колко малко е това време – 6 месеца. Дори няма да доживее до своя юбилей.

– Прекрасен ден е днес. – Гласът откъсна Мария от тъжните мисли. Излизайки от болницата, тя седна на една пейка и замислена не забеляза кога до нея се настани възрастен човек. Той седеше, подпрян на бастун, държейки гърба си изправен и примигваше срещу слънцето.

– Извинете, ако ви прекъсвам. – Извини се старецът, забелязвайки, че Мария подскочи от изненада.

– Няма проблем. – Усмихна се насила Мария. – Времето наистина е чудесно.

– В моята възраст се радвам и на дъждовни дни. Но за такива слънчеви съм особено благодарен. Може да го считате за прищявка на стар човек, но искам последният ми ден да бъде топъл и светъл.

– Вие говорите толкова спокойно за смъртта. – Учуди се Мария.

– На 94 съм. – Засмя се възрастният. – А и никой не е застрахован от смъртта. И кой знае на каква възраст ще те застигне? Трябва да си готов за нея винаги. Жалко, че разбрах това прекалено късно. Иначе нямаше да отлагам толкова много неща за после. Защото, как знаеш, може и да няма после.

Вие например, какво бихте направили, ако знаете, че утре ще умрете? Извини ме, стар съм и се натрапвам с мислите си. Просто нямам с кого да поговоря. Съседите ми в стаята са ужасни мърморковци, цял ден само се оплакват и въздишат. Има ли смисъл да губиш време с това? Най-сетне сме в хосписа, значи посоката ни вече е ясна. Тази пейка и парк бих предпочел да ги заменя с круизен кораб.

Последното пътешествие. – Засмя се старецът. – Питате защо съм още тук? Това е друга история. Нямам пари. Роднините ме оставиха тук, апартаментът отдавна е прехвърлен на внука, и дори пенсията ми отива при тях. Но не се сърдя. Млади са. Може би са предполагали, че им е по-нужна. Извинете отново, доста се разговорих. – Сети се старецът.

– Няма проблем. – Слушаше го внимателно Мария, като лице й беше изписано дълбока бръчка.

Мария осъзна, че е живяла не както е искала. Работата й не й харесваше, но беше добре платена. Първо трябваше да изплати ипотеката. След това да помага на дъщеря си и зет си. Заради това остана. Мъжа си Мария също отдавна не обичаше. Преди десет години разбра, че той й изневерява. Причината бяха различни жени, и регулярно.

Мария плака от обида, но идеята за развод я плашеше, защото никой нямаше да я иска. Ако не е интересна дори на съпруга си, който когато се ожениха й обещаваше всичко. Мария се считаше за добра съпруга. Поддържаше домът чист, уютен, готвеше всякаква храна без капризи. Мария обичаше дъщеря си и от самото раждане се опитваше да й даде най-доброто. Глезеше я. Сега дъщеря й звънеше само когато имаше нужда да гледа внука или да се жалва, че на мъжа й пак не са дали бонус, а скоро е зима/пролет/лято/няма значение, а нямат подходящи обувки/яке/палто за дъщеря си/зетя/внука или всички тях заедно.

Мария влиза в положението й и праща пари, отлагайки покупката на обувки/яке/палто за себе си. Освен това тайно спестява пари за лоши дни, помнейки тежките деветдесетте.

– Ще подам за развод. – Изненада тя съпруга си, прибирайки се вкъщи. – И за подялба на имуществото. Можеш да задържиш апартамента, но ще трябва да ми купиш моя дял. Апартаментът не ми трябва. Аз ще заминавам. Нека живееш тук спокойно.

– Къде? – Първото, което запита съпругът, осъзнавайки новината.

– На пътешествие. – Отговори Мария. – Може да се разведем без лично присъствие. Помисли няколко дни, а аз временно ще поживея при Катя на вилата. – Каза тя, докато опаковаше багажа си.

– Не разбирам. – Каза съпругът, който наистина не разбираше.

– Трябваше отдавна да стане това. И двамата ще имаме много време да сме щастливи. – Отговори Мария, излизайки от вратата.

На работа подаде заявление за отпуск без обезщетение с последващо напускане, за да избегне служебните формалности. Изтегли всички спестявания и започна да разглежда предложения за екскурзии.

– Мамо, днес ще вземеш ли Маринчо? Малко сме уморени, искаме да излезем на вечеря. – Обади се дъщеря й в същия ден.

– Не мога. – Кратко отвърна Мария.

– Ъммм, защо? – Дъщеря й не беше свикнала на такива отговори от майка си.

– Имам свои ангажименти.

– Не може ли да ги отложиш за друг ден? Разбираш ли, ще се събере компания, не можем да не отидем. – Жално продължи дъщеря й.

– Наемете детегледачка.

– Мамо, но това е скъпо. – Възмутена отговори дъщеря й.

– За ресторант има пари, ще намерите и за детегледачка. – Мария беше непреклонна.

Мърморейки нещо, дъщеря й затвори телефона. Мария въздъхна тежко, но реши, че постъпва правилно.

На вилата на приятелката й беше спокойно и уютно. Есента беше суха и топла. Вечерният въздух беше пропит с аромата на цветя и ябълки. Мария седеше дълго време в пружиненото люлеещо се кресло, следейки мислите си като дете. Първо мислеше, че е егоистка, защото така постъпва със семейството си. Но после си припомняше стареца от болничния парк. И казваше на себе си, че цял живот е живяла за някого, но остава малко време и не може ли най-сетне да поживее за себе си? Накрая реши, че прави правилното и се усмихваше на себе си.

Съпругът й звънеше, опитвайки се да изясни отношенията, но това беше по-скоро от изненадата и зафиксиране. Мария разбираше, че и за него отношенията отдавна са изчерпани, и държеше на своето. След три дни той се предаде и се съгласи да й изплати дяла през следващите месеци. Мария беше доволна. Още два дни по-късно, тя седеше в ресторантче на брега на морето. Желаещите да се насладят на кадифената есен бяха много. Мария наблюдаваше разхождащите се и също седящите в кафенето семейства, парчета и за забавление измисляше истории за техния живот.

– Добър вечер. Извинете, мястото свободно ли е? – Попита един мъж на масата.

– Моля, седнете. – Не възрази Мария.

– В такъв прекрасен вечер, щеше да бъде престъпление да остана в стаята си. По всяка вероятност, така са решили всички наоколо. Свободни маси изобщо няма. – Засмя се, оправдавайки се, мъжът.

– И са прави. Аз съм Мария. – Представи се жената на събеседника си. Преди би проявила скромност, но сега реши, че вечерта е наистина добра, защо да не разнообрази самотата с разговор.

– Александър. – Отговори събеседникът. – Писател съм, и често вечер ме посещава вдъхновението, затова изпуснах много красиви вечери. Сега съм дори радостен, че днес никакви мисли не ми идват и излязох на чист въздух. – Добави Александър, като даваше да се разбере, че срещата с Мария е направила вечерта още по-прекрасна.

– Интересно. За какво пишете? – Попита Мария.

– Истории за хората, за хората. – Разпери ръце писателят.

– Знам няколко интересни истории. Например, виждате ли онази двойка. – Показа Мария младите хора, които си шепнеха нещо на съседната маса. Те си държаха ръцете и почти докосвайки се с чела, се гледаха в очите. – Как си мислите, за какво си шепнат? – И Мария разказа историята, която преди минути си беше измислила за двойката. Младият човек в тази история беше начален художник, без цент в джоба си, а момичето – дъщеря на олигарх, който естествено не одобряваше отношенията им. Но влюбените не позволиха това да ги спре. Момичето избяга с любимия си. За нея това беше първата вечер в свободния живот. Тя вярваше в таланта на младият човек. И страстно го убеждаваше, че ще успее. А той се заклеваше, че заради нея ще слезе дори в ада, за да стане първият, който е нарисувал истинското лице на дявола.

– Познавате ли тези хора? – Поинтересува се Александър, гледайки към двойката.

– Не. – Усмихна се Мария. С лекота и спокойствие добави. – Това току що си измислих, мислиш ли, че от мен би станал писател?

– Сюжетът е като цяло клиширан, но актуален по всяко време. Ако героят наистина беше рисувал дявола, след като слезе в ада, прославя се, а след това се побърква, би било интригуващо. – Александър се включи в играта. – А какво мислите за онази компания? – Погледна той към масата, където седяха две жени и двама мъже. Тримата разговаряха оживено, четвъртата жена гледаше към морето с разсеян поглед.

– Тук е ясно… – Замисли се Мария, измисляйки нова история.

—–

– Мими, как е? Харесва ли ти? – Александър развълнувано оглеждаше малката къщичка, обвита в лози от диво грозде. – Градината малко е запусната, но като цяло е добре. Как мислиш?

– Очарователно е. – Съгласи се Мария, но Александър забеляза тъгата в гласа й.

– Какво не е наред? – Прегърна Мария за раменете.

– Всичко е наред. Извинявай, просто съм уморена. – Опита се да се усмихне Мария.

Минаха почти два месеца от тази вечер. Александър се влюби в Мария като момче, до ушите и от пръв поглед, казваше той самият. Мария изпитваше същото чувство, което я плашеше. Но най-вече я плашеше болестта, времето, което сякаш изтичаше като пясък и факта, че тя не бе казала нищо на Александър. Той предложи да останат тук, на брега на морето.

– Мога да пиша навсякъде, а ти ще бъдеш моята муза. – Той си представяше как щастливо ще живеят в уютната къщичка с изглед към морето.

– Това е прекрасна идея. Ще се науча да се грижа за градината и да правя любимите ти тиквени пайове. – Мария нежно целуна Александър по бузата, отблъсквайки от себе си плашещите мисли. „Нека бъде както ще бъде. Няма да казвам нищо.“ – реши тя.

Те се преместиха в къщата и бяха щастливи. Сутрините пиеха заедно кафе пред прозореца, вечерите се разхождаха по брега. За да не пречи на Александър да работи през деня, Мария си намери занимание. Стана доброволец във фондация. Тя обичаше да помага на хората. Четири седмици минаха, после два месецът мина, Мария още чакаше кога ще й стане зле, ще усети слабост или болка, но напротив тя се чувстваше прекрасно. Мария редовно се обаждаше на дъщеря си. Първоначално, тя беше приела решението на майка си скептично и с недоволство, но после омекна. Дори обеща да й изпрати внука за лятото.

Съпругът й изплати дължимите на Мария пари и между другото съобщи, че се е решил да се ожени отново. Мария отговори, че искрено се радва за него, и това беше истина.

– Мария Стоянова? Аз съм Георги Петров. – Разбуди я утринния му звън.

– Слушам. – Отвърна Мария тревожно.

– Мария Стоянова, съжалявам, направена е ужасна грешка! – Георги Петров беше толкова развълнуван, колкото и тя. – В лабораторията объркаха всичко. Това не са вашите анализи.

– Но тогава какво беше с мен? Наистина не се чувствах добре. – Объркано попита Мария.

– Нищо. Така се случва понякога, просто умора, нерви и т.н. Много съжалявам. – Изчервено отговори лекарят.

– А аз съвсем не съжалявам. – Мария погледна към все още спящия Александър. – Благодаря. – Прекъсна разговора и отиде в кухнята да приготви закуска. Тя беше щастлива.

Rate article
Живей за собственото си щастие