Жилищен въпрос: битка за утрешния ден

В странен сън, който се усетих като реалност, аз, Ралица, на 48 години, стоях пред избор, който раздираше сърцето ми на две. В нашия тих град на брега на Янтра, синът ми Борис обяви, че ще се жени за дългогодишната си любима Яна. И двамата бяха изпълнени с мечти да се нанесат в еднокомнатния апартамент, който с мъжа ми, Стефан, давахме под наем. Но аз бях против, и причината ме гризеше отвътре. Този избор можеше да промени завинаги връзката ни с Борис, но не можех да постъпя иначе — страхът за бъдещето ми и призраците на чуждите грехи ме преследваха.

Борис и Яна ме умоляваха да им позволим да живеят в апартамента. Ние със Стефан живеехме в двустаен с него, а едристаният беше закупен преди години с кредит, който тъкмо изплатихме. Той беше нашият план за пенсия — да го даваме под наем, за да имаме спокойствие в старите ни дни. Сега наемът не беше жизненоважен, но след десетилетие щеше да бъде единствената ни надежда. Без тези пари щяхме да останем на дъното, а аз не исках да пресмятам стотинки на старост.

Яна живееше в претъпкан двустаен с родителите си, по-малката ѝ сестра и болната ѝ баба. Семейството ѝ мечтаеше тя да се омъжи, за да имат повече място. Родителите ѝ нямаха възможност да купят жилище на младите, но и аз не можех да се съглася. Ако пуснем Борис и Яна в апартамента, нямаше как после да ги изгоним — особено ако се появи дете. Тази мисъл ме глождеше, защото знаех: добротата понякога се превръща в собствената ти гибел.

Приятелката ми Искра беше попаднала в същата капана. Позволила е на дъщеря си и зет си да се нанесат в апартамента й с обещание, че е временно. „Спестявайте за свое жилище, после ще се изнесете“, казвала тя. Но те не спестяваха. Харчеха парите за почивки, скъпи дрехи и телефони. После се родиха деца, и Искра вече не можеше да ги изгони. „Как да прогоня дъщеря си с бебета?“ — плачеше тя. „И пари не мога да вземам, тя е в отпуск по майчинство. Аз пък едва свързвам двата края с пенсията си!“ Сълзите ѝ бяха мое предупреждение. Не исках да стана като нея.

Страхувах се, че Борис и Яна, веднъж влязли в апартамента, ще се отпуснат. Ще живеят безгрижно, без да мислят за утре. Защо да спестяват, ако имат жилище безплатно? А ние със Стефан ще останем с пусти ръце. Когато пенсионирането ни дойде, ще трябва да преживяваме с мизерни пари, отказвайки си дори лекарства. Тази мисъл ме ужасяваше. Не исках старостта ми да бъде битка за оцеляване.

Борис ме гледаше с упрек, без да разбира защо съм толкова безсърдечна. „Мамо, нямаме къде да живеем“ — казваше той. „В къщата на Яна е непосилно тясно.“ Думите му ме раняваха, но не отстъпах. „Наемете си жилище, спестявайте за свое“ — отвръщах аз. „Ние с баща ти успяхме, и вие ще успеете.“ Но в очите му се четеше разочарованието, и сърцето ми се скъсяваше. Яна мълчеше, но нейният поглед беше пълен с укор — сякаш аз унищожавах мечтите им. Чувствах се като чудовище, но не можех да се предам.

Всяка нощ лежах будна, преживявайки последния ни разговор. Представях си Борис и Яна в нает, тесен апартамент, броейки всяка стотинка, и сърцето ми се свиваше. Но после си спомнях Искра — нейните сълзи, нейната бедност — и решението ми се завръщаше. Ние със Стефан работихме цял живот, за да си осигурим спокойствие. Защо трябваше да жертваме всичко заради тяхното удобство? Те бяха млади, имаха време и сили да градят своя път.

Знаех, че отказът ми можеше да отдалечи Борис от мен. Можеше да занесе обида, и нашата топлина да изчезне. Яна можеше да го настрои срещу мен, и щях да остана сама. Тази мисъл беше като нож в гърдите. Но не можех да рискувам бъдещето си, не можех да повтарям грешката на Искра. Исках Борис и Яна да се научат да понасят отговорност, както ние със Стефан сме го правили. Ние пакТе си тръгнаха с вряснали сърца, но аз останах твърда, мразейки себе си за това, че не устоях.

Rate article
Жилищен въпрос: битка за утрешния ден