В един град живееше една жена на име Радка Димитрова. Живееше си спокойно и достойно, по нейно мнение. Семейство не й се получи, деца нямаше, но имаше собствен апартамент, винаги подреден и чист. Работеше като счетоводител в мебелна фабрика – стабилна работа.
Доживя до петдесет години, доволна от живота си. Особено когато го сравняваше с живота на съседите й. Удоволствие й беше да мисли, че нещата й са наред, защото тя е добър човек и никому не мисли зло.
А съседите й бяха… странни. На същия етаж живееше жена на над шестдесет, с яркосиньо боядисана коса! Представете си – баба и такива прищевки! Носяше стегнати рокли и дънки, всички й се смееха. Градската луда, какво друго!
„Каква безсрамица!“ мислеше си Радка, поглеждайки я. И се зарадваше, че тя изглежда прилично, както трябва на възрастта си.
За третата съседка даже беше неудобно да говори. Само на двадесет и една, а вече с дете – петгодишна момиченце! Явно още в училище била, като го е направила. И къде са били родителите? Всъщност, родители нямаше – живееше сама с детето и се сприятелила с онази синокоса баба. Докато младата работеше, бабата гледаше детето.
Радка Димитрова не се учуди. „Такива хора се събират,“ мислеше си. „А мене избягват. Като видят почтен човек – и на очи не смеят да погледнат. Поздравят се в асансьора и толкова.“
Последният съсед беше мъж на трийсет. Първия път като го видя, Радка почти припадня. Целите му ръце и врат бяха покрити с татуировки! Нормални хора така ли изглеждат? Разбира се, не! Още от младостта тя осъждаше такива. Явно няма с какво друго да се похвали, затова си рисува по кожата. Иска внимание, значи с ум не може да го спечели. По-добре да чете книги!
Така си мислеше всеки ден, срещайки ги в асансьора. Прибирайки се у дома, тихо се радваше, че тя живее *както трябва*. Понякога обсъждаше съседите с единствената си приятелка по телефона. Нямаше за какво друго да говорят, затова „онзи татуираният“, „младата майка“ и „лудата баба“ бяха вечни теми.
Една вечер Радка се прибираше от работа с ужасно настроение. Във фирмата установили липса – за първи път през годините й там. На кого ще го стоварят? Разбира се, на счетоводителя. От сутринта я болеше главата, а сега изведнъж й зашумя в ушите и краката й се отекнаха. С мъка стигна до входа и падна на пейката.
Изведнъж усети лек допир до ръката й. Погледна нагоре и видя онова синокосо „бабище“.
„Как сте? Нещо ви е?“ попита тя с искрена загриженост.
„Глава… много ме боли…“ прошепна Радка.
„Елате при Георги, той е вкъщи. Много сте бледа, няма ви и на лицето.“
„Кой Георги?“ попита жената.
„Георги, съседът от вашия етаж. Той е кардиолог. Нима не знаете?“
Качиха се и звъннаха. На прага излезе онзи татуиран мъж, за когото Радка мислеше, че не може да бъде приличен човек.
Той й измери кръвното, сложи я на диванчето и й даде хапче. Скоро болката и шумът преминаха.
„Запишете се при лекар! Трябва да следите кръвното, дори и на млади дами като вас“, усмихна се той.
„Благодаря…“ Радка се почувства неловко, спомняйки си как го обсъжда. „Външноста му е единственото, а ум – на нула“, беше казвала. А той… спасявал животи всеки ден.
Вратата й звъРадка Димитрова усети, че сърцето й става по-леко, когато си помисли, че най-накрая е разбрала, че истинската приличност не се крие във външния вид, а в добротата към хората до теб.