Завръщане в бабината къща… но там вече живее друга семья

Върнахме се в бабушкиния дом… а там вече живееше друго семейство.

Беше едно от онези утра, когато се събуждаш с тежест в гърдите и не разбираш – сън ли беше или напомняне. Я лежах в леглото, облечена в нощница, мокра от изпотяване, въпреки че в апартамента ни в Пловдив зимните дни винаги бяха студени. Сънувах баба си. Моята покойна баба Мария Димитрова, с която прекарах най-добрите детски ваканции в селото край Пазарджик. Тя седеше на пейката до печката, топлината на която сякаш проникваше до кокалите, и ме гледаше с някаква тъга, като попита:

— Защо не ме посещаваш, внучко? Забрави ли ме?

Събудих се с ком в гърлото. Чувството на вина сякаше се беше настанило на раменете ми. Обърнах се към съпруга си, който лежеше до мен, и казах решително:

— Иван, днес отиваме в селото. При баба. На гробищата.

Той се учуди, разбира се – навън валеше гъст сняг, лятната къща беше далече. Но не възрази. Бързо се приготвихме, хвърлихме в колата термос, няколко сандвича и одеяло. До селото стигнахме след три часа – пътят беше злепочистен и хлъзгав, но желанието ми беше толкова силно, че нищо не би ме спряло.

На гробището вървяхме пеш – нямаше пътеки, само дълбоки снежни преспи. Когато стигнахме до бабиния гроб, сърцето ми се сви – паднала бреза лежеше точно върху надгробната плоча. С Иван прекарахме почти час разчиствайки снега, махайки клоните и подреждайки всичко. Я запалих свещ, сбогувах се мислено… И изведнъж в ума ми проблясна мисълта:

— Да отидем до къщата? Да видим как е. В крайна сметка баба я остави на нас.

Съпругът ми се съгласи. Не бяхме там от повече от година. Очаквах да видя заснежен двор, замръзнали прозорци и пълно мълчание между стените. Но онова, което видяхме, ни смая – в къщата светеше, от комина се издигаше дим, а до прага беше почистена пътека. Спрях рязко.

— Кой е там?… – прошепна Иван.

Разменихме погледи, излязохме от колата и се приближихме. Позвъних. След няколко секунди вратата се отвори. На прага стоеше млада жена. А зад гърба й надникна шестгодишно момиченце.

— Здравейте! – прозвънче първо малкото.

Ние с Иван автоматично отвърнахме. Жената, разбрала кой сме, почервеня и започна да се извинява бързо, като ни покани да влезем.

В къщата беше топло, натопено – точно както в съня. Дори въздухът миришеше на дърва, като в детството. Седнахме на масата, Надежда – така се казваше стопанката – донесе чай, постави бисквити и започна да разказва. Преди година съпругът й загина в катастрофа. Апартаментът, за който бяха спестявали и току-що изплатили ипотеката, остана на нея, но да плаща сметките и да оцелява сама с детето стана невъзможно. Реши да се премести в село при леля си. Оказа се обаче, че тя живее с мъж и не може да ги приюти. Посъветвала я да търси изоставена къща.

— Такива има доста тук – каза Надежда. – Леля ми спомена за вашата: уютна, здрава и вие, каза, сте добри хора. Може би ще успеем да се разберем.

Тя даде апартамента си под наем и се премести тук. Цяла година се грижеше за къщата, поддържаше градината. Говореше с такова смирено тепло, че не знаех дали да се ядосам или да й съчувствам.

Погледнах Иван. Той мълчаливо пиеше чай, но по погледа му разбрах – мисли същото като мен.

— Надежда – казах аз – няма какво да решаваме. Оставете се тук. Само ако някога дойдем, ще ни приютите ли?

Надежда округли очи, после зачервяна и почти се разплака:

— Разбира се! Ще се грижим за всичко. Идвайте, когато поискате!

Момиченцето, чуло това, се усмихна и попита:

— Кога ще дойдете при нас?

Клекнах пред него, погледнах в ясните му детски очи и отвърнах:

— А ти кога ще ни поканиш?

То се замисли, след което извика радостно:

— Е, когато дойде лятото!

— Договорихме се – усмихна се Иван.

Когато тръгнахме обратно, сърцето ми беше леко като перце. Усещах, че баба ме вижда. Че разбира. Не напразно дойдох. И онази нощ тя отново ми се присъни – вървяхме лятната гора, тя ме държеше под ръка и ми шепнеше нещо ласково, но когато се събудих, не можах да си спомня думите. Само усмивката й – толкова топла, както преди. Сигурно беше доволна. И че я посетих, и че допуснах Надежда с малката Радка в къщата й.

Оттогава вярвам в сънищата.

Rate article
Завръщане в бабината къща… но там вече живее друга семья