«Защо трябва да ви благодаря? Това са вашите внучки!» — снаха разруши всичко хубаво между нас

Звам се Валентина Иванова, на шестдесет и две години съм, живея в Пловдив. Имам един син – Никола. Преди няколко години той се ожени за Гергана. Момичето изглеждаше добре, от прилично семейство. Аз, като майка, се стараех да не се намесвам – те си имат свое семейство, свои правила, свои грижи. Отначало се виждахме с Гергана само по празници. Не се набивах, не давах непоканени съвети. Просто се радвах, че синът ми е щастлив.

Когато се роди първата им дъщеря, Раличка, аз сама предложих помощ. Помня как Гергана изглеждаше уморена, с тъмни кръгове под очите. Идвах след смяната си и стоех с бебето, за да може младата майка да си почине малко. Гергана не ме молеше – аз сама се предложих. За мен не беше трудно, все пак това е моята внучка, моя кръв.

Майката на Гергана, между другото, още отначало не бързаше да помага. Идваше веднъж на няколко месеца, донесеше кутия бонбони и си тръгваше след час. Нито пелени, нито грижи, нито безсънни нощи. Но аз не казвах нищо, за да не се карам с Грегана. Мислех си – може би не може, може би здравето ѝ не ѝ позволява, може би работата. Търпях.

Когато се роди втората им дъщеря, Миленка, стана още по-трудно. Гергана вече не се справяше, особено в края на бременността. Тогава започнах да ходя при тях всеки ден – разхождах Рали, готвех, миех съдове, гладех детските дрехи. А после… после поискаха нещо невъзможно.

Гергана трябваше да се върне на работа. А децата нямаше кой да гледа. И знаете ли какво измислиха? Помолиха ме да си взема отпуск за своя сметка – „в декрет“, както го нарече снаха ми – за да гледам децата, докато те работят. Отказах първо. Но Никола, синът ми, ме убеждаваше така, че сърцето ми не издържа. И се съгласих.

Цяла година гледах внучките си. Понякога ми ги довеждаха болни – с температура, с кашлица. Не спях през нощта, през деня ги забавлявах, храних, разхождах, перех, лекувах. Парите за храна давах от своите. До аптеката тичах сама. Толкова се изтощих… Но продължих да помагам, защото си мислех, че семейството е това – всички да си помагат.

Наскоро заговорих за ремонт. Апартаментът ми отдавна имаше нужда от обновяване – таваните се лющеха, тапетите се лепеха. Помолих Николи и Гергана да ми помогнат малко – не цялата сума, поне частично. И чух:
„Имаме две деца, мамо, не можем. Парите не ни стигат.“
А аз не издържах:
„Аз пък цяла година ви помагах, с моите пари храних децата ви! Може би сега ще ми помогнете малко?“

Тогава Гергана ме погледна учудено и каза:
„Защо изобщо трябва да ти благодаря за това? Това са твоите внучки. Ти си длъжна да го правиш!“

Сякаш ме удариха. Стоях, не вярвах на ушите си. А майката на Гергана, която винаги стоеше настрана – тя не е ли баба? Защо никой не я упреква, че не помага?

Онзи ден взех решение. Вече няма да бъда тяхна „няма по подразбиране“. Няма да взимам децата, когато са болни. Няма да варя чорби, да пера чорапи и да чета приказки до късно. Аз съм баба, не домашен помощник. И аз съм човек. Имам свои нужди, свои желания.

Сега виждам внучките си само когато поискам. Синът, разбира се, дойде после, извини се, каза, че Гергана се е изказала неправилно, че е била избухнала. Но вече… Няма значение. Достатъчно ми беше.

Сама ще спестя за ремонта. И нека сега се справят сами. Надявам се един ден Гергана да разбере, че благодарността не е слабост. Тя е уважение. А без уважение няма семейство.

Rate article
«Защо трябва да ви благодаря? Това са вашите внучки!» — снаха разруши всичко хубаво между нас