„А защо трябва да ти казвам благодаря? Все пак са ти внучките!“ — снаха ми развали всичко хубаво между нас
Казвам се Венета Георгиева, на 62 съм и живея в Стара Загора. Имам един син — Борис. Преди няколко години той се ожени за Ралица. Момичето изглеждаше добре, от прилично семейство. Аз, като майка, се стараех да не се меся — те си имат свое семейство, свои правила, свои грижи. Първоначално се виждахме с Ралица само по празници. Не се натрапвах, не давах непоканени съвети. Просто се радвах, че син ми е щастлив.
Когато се роди първото им момиченце — Миленка, аз сама предложих помощ. Помня как Ралица изглеждаше уморена, с тъмни кръгове под очите. Идвах след смяната си и стоех с бебето, за да може младата майка да си почине малко. Ралица не ме молеше — аз сама се включих. Не ми беше трудно, все пак това е моя внучка, моя кръв.
Майката на Ралица, между другото, от самото начало не бързаше да помага. Идваше веднъж на няколко месеца, носеше кутия бонбони и си тръгваше след час. Нито пелена, нито грижи, нито безсънни нощи. Но аз не казвах нищо, за да не се скарам с Ралица. Мислех си — може би човекът не може, може би здравето не му позволява, може би работата го претоварва. Търпях.
Когато се роди второто момиче — Даринка, стана още по-трудно. Ралица вече не се справяше, особено в последните месеци от бременността. Тогава аз практически всеки ден бях при тях — разхождах Миленка, готвех, перех чинии, гладех детски дрехи. А после… после поискаха нещо невъзможно.
Ралица трябваше да се върне на работа, а децата нямаше кой да гледа. И знаете ли какво измислиха? Помолиха ме да си взема отпуск за своя сметка — „в декрет“, както го нарече снаха ми — за да гледам децата, докато те работят. Първо отказах. Но Борис, синът ми, ме умоляваше толкова трогателно, че сърцето ми не издържа. И се съгласих.
Цяла година бях на „въображаем декрет“ с внучките. Понякога ми ги довяваха болни — с треска, кашлица. Нощем не спях, през деня ги забавлявах, храних, разхождах, перех, лекувах. Парите за храна давах от своя джоб. До аптеката тичах аз. Уморена бях… Но продължавах да помагам, защото мислех: семейството е, когато всички се подкрепят.
Наскоро заговорих за ремонт. Апартаментът ми отдавна имаше нужда от обновяване — таванът се люпеше, тапетите се отдръпваха. Помолих Борис и Ралица да помогнат малко — не цялата сума, ами поне частично. И чух:
— Мамо, имаме две деца, нямаме как. Пари не ни стигат.
А аз не издържах:
— Аз цяла година ви помагах, с мои пари храних вашите деца! Може би сега вие ще ми помогнете малко?
И тогава Ралица ме погледна учудено и каза:
— А защо изобщо трябва да ти благодаря за това? Това са твои внучки. Трябва да го правиш!
Сякаш ме удариха. Стоях, не вярвах на ушите си. А майката на Ралица, тази, която винаги стои настрана — тя не е ли баба? Защо никой не я критикува, че не помага?
Този ден взех решение. Вече няма да бъда тяхната „няма-кой-да-ни-гледа“ баба. Няма да взимам децата, когато са болни. Няма да варя чорби, да пера чорапи и да чета приказки до късно. Аз съм баба, а не безплатна помощница. Аз също съм човек. Имам свои нужди, свои желания.
Сега виждам внучките само когато поискам. Синът, разбира се, дойде после, извини се, каза, че Ралица се е изказала неочаквано, че е била разтревожена. Но вече… Вече няма значение. Доста ми беше.
Сама ще спестя за ремонта. И нека сега те да се оправят. Надявам се един ден Ралица да разбере, че благодарността не е слабост. Тя е уважение. А без уважение — няма семейство.