Защо допуснах сина си и снаха си да живеят при мен, не разбирам и до днес

Изабела Стоянова съм, живея в двустаен апартамент в един от спалните квартали на София. На шейсет и три години съм и съм вдовица. Пенсията ми е скромна, но ми стига за живот. Когато преди две години моят син Борис се ожени, като всяка майка бях щастлива. Млад е — на тридесет и една, а снаха ми Елица е няколко години по-млада. Пожениха се и обичат, но нямаха къде да живеят. Казаха: „Мамо, може ли да поживеем при теб за известно време. Скоро ще съберем за първата вноска за кредит и ще си купим наш дом“.

Аз, като наивна, се зарадвах: ще гледам внуци, мисля си. И ги пуснах. А сега не знам как да се справя с това положение. Защото „за известно време“ се превърна в две години, а нито аз, нито те имат спокойствие вкъщи.

Първоначално се стараех да не се меся. Младите са ново семейство, свикват един с друг. Не им пречих, готвих, перах, всичко както трябва. После Елица забременя. Рано, но си мисля — щом Бог е дал, значи така трябва да бъде. Роден е внукът ми, Кръстьо. Прекрасно дете. Но с появата му, всичките „спестявания“ изчезнаха. Знаете колко струва отглеждането на дете: памперси, храни, сургати в буркани — всичко е скъпо, а Елица искаше само качество и чистота.

Не съм против да помагам. Но не съм домашна помощница. А стана така, че сега съм и бавачка, и готвачка, и домоправителка в една личност. Младата майка е „много изморена“. Кръстьо не й дава да спи, казва тя. Ето защо тя лежи до обяд с телефона в ръка. Детето — в манежа. Себе си — на диван. Телевизорът работи, обядът приготвен, подовете изчистени, внучето окъпано. А Елица се оплаква, че е „уморена“.

А синът ми? Борис излиза и се прибира от работа, с наведени очи и затворена уста. Опитам се да говоря — маха с ръка. „Мамо, не се меси“. А Елица е като господарка на къщата. Казвам й нещо — тя ми връща три. И все на висок глас. После синът ми ме укорява, че „угнетявам“ жена му. Угнетявам! Аз, която ги издържам!

Вече не зная какво да правя. Казвам на Борис: „Синко, търсете жилище под наем. Изморих се“. А той — „Нямаме пари, мамо“. Предложих им: да разменим апартамента. Аз ще взема гарсониера, а вие съберете пари, вземете кредит и живейте както възрастни хора. Да се справят сами. Аз ще помагам на Кръстьо, и то само когато мога. Но не, синът ми само кимва, а нещата остават същите.

Разбирам, че са млади и е трудно. Но и аз не съм желязна. Имам кръвно налягане, стави, безсъние. А когато им потрябвам — веднага съм на линия, и в болница, и за инжекции, и денонощно с внучето. А когато кажа, че ми е трудно — ме гледат като предател.

Наскоро се случи голям скандал. Сутринта станах, оправих кухнята, сварих каша за внучето — както винаги. А Елица стана и обяви: „Защо отново не е кашата тази, която исках? Казах ти — от бурканче!“ Не се сдържах. Казах, че съм баба, а не кухненски робот. Че трябва сами да се грижат за семейството си. Тя се разплака, синът ми застана на нейна страна, тръшна вратата и излязоха. След час се върнаха — сякаш нищо не е било. Дори не се извиниха.

Сега всеки ден се събуждам и се питам: защо ги пуснах? Защо не настоях на своето в началото? Защото съм майка. Защото обичам сина си. А сега все по-често си мисля — обичам го, но съм уморена. Когато сядам да пия хапчета за кръвното, си мисля — може би наистина е време да ги изгоня? Ще взема да полудея от цялото това напрежение.

Кажете ми — само аз ли съм толкова наивна? Или и други на моята възраст попадат в подобен капан?

Rate article
Защо допуснах сина си и снаха си да живеят при мен, не разбирам и до днес