Защо децата ми не искат да ме познават след развода?

**Дневникът на един баща**

Може ли децата да се обърнат срещу баща си след развода? Моите деца не искат да ме знаят, защото веднъж си тръгнах.

С Наталия живехме заедно дванадесет години. Мислех, че бракът ни е стабилен, докато не забелязах как постепенно се отдалечаваме. След раждането на дъщерите ни – Елица и Лилиана – съпругата ми се превърна в майка. Не я виня, разбирам, че децата изискват внимание. Но аз започнах да чувствам, че съм просто мъжът в къщата, а не партньорът й.

Говорихме все по-малко. С години спяхме в отделни стаи. Липсваше ми топлината, подкрепата, погледът, който ми показва, че съм важен. И в един момент се запознах с друга жена – Ралица. Тя беше по-млада, слушаше ме, интересуваше се от живота ми, гледаше ме по начин, който Наталия отдавна забрави. Не исках да изневеря. Отидох у дома и ѝ казах честно: тръгвам.

Очаквах скандали, сълзи, изблици. Но Наталия реагира тихо. Само кимна и каза, че разбира. Нито молеше да остана, нито ме упрека. Разведохме се. Ожених се за Ралица. В началото всичко беше ново и светло: тя ме подкрепяше, грижеше се за мен, беше до мен. После пак започна да се разпада – отново неразбирателство, отново хладина, отново отчуждение.

Голямата дъщеря беше тийнейджър, малката ходeше в началното училище. Наталия реши, че за децата е по-добре да не се срещат с мен. Твърдеше, че така ще бъдат по-спокойни. Подаръците и парите пращах през майка си, която поддържаше връзка с нея. Поне така оставах в техния живот – макар и чрез чужди ръце.

После се роди синът ми – Борислав. С него исках да бъда различен. Носих го на ръце, учех го да говори, играх с него всеки ден. Но и Ралица си тръгна. Той беше само на четири. Намерила си някой по-млад и успешен, както разбрах по-късно. Постави условия: срещи по график, строг контрол, пари за всяка дреболия. После новият ѝ мъж заяви, че няма място в живота им за мен. Връзката ми със сина прекъсна.

Сега съм на шестдесет и седем. Дъщерите ми имат свои семейства, свои деца – внуци, които никога не са седяли на моите колене. Синът ми вече е възрастен, но не знам къде е, как живее, какъв е станал. Никой от тях не звъни. Никой не пише. Сякаш никога не съм съществувал. Да, сгреших, да, тръгнах. Но заслужавам ли да бъда изтрит завинаги?

Аз се опитвах да съм близо. Помагах, доколкото можах. Но всеки има граница. Не оправдавам себе си, просто искам да ме чуят. Да, напуснах, но не спрях да съм баща.

Сега съм сам. Нито семейство, нито деца наблизо. Празниците са празни. Телефонът мълчи. Понякога даже се страхувам, че ще умра – и никой няма да разбере. Понякога си мисля: дали да напиша писмо? Да се обадя? Но какво да кажа? Съжалявам, че бях слаб? Прости ми, че не успях да задържа семейството?

Нямам ли право дори на един телефон? Нямам ли право да знам как са децата ми? Защо тяхното мълчание ми звучи като присъда?

Понякога седя на пейката пред блока и гледам как други дядовци се разхождат с внуците си. Слушам как ги викат: «Дядо, ела тук!» На мен никой няма да ми каже така.

Времето си отива. Не искам да умра с усещането, че не значих нищо за хората, които обичах повече от живота си. Да, не бях перфектен. Да, сгреших. Но любовта се ли измерва само с поредните правилни решения?

Не знам дали ще ме простят. Но все още се надявам. Все още чакам…

Rate article
Защо децата ми не искат да ме познават след развода?