Залисаните методи на свекървата едва не навредиха на сина ми, докато съпругът ми безучастно гледаше.

Свекървата почти уби сина ми с „грижовните“ си методи. А мъжът ми само сви рамене…

Не знам как да обясня на Ваня Иванова, моята свекърва, че слепата ѝ „любов“ и домашните ѝ лековни средства могат да струват живота на детето ни. Да, и двамата искаме внукът ни да е здрав и щастлив. Но нейните методи превръщат живота ми в кошмар, а сина ми – в опитно зайче.

Всичко започна, когато Мартийн тръгна на детска градина. Той беше на три години, и както обикновено, започна да се разболява почти всяка седмица. Два дни в градината – и пак температура, хрема, кашлица, варицела… След майчинството се върнах на работа в застрахователството, а там нямаше разбиране. Болничните бяха мой проблем. Трябваше да помоля свекървата. Живее наблизо, на пенсия е и се съгласи с радост.

Но скоро разбрах, че Ваня Иванова няма представа от медицина, но е абсолютно убедена, че всичко знае. Започна да „лекува“ Мартийн сама – сиропчета, капки, хапчета, според съветите на съседката или телевизията. Оставях инструкции – какво, кога и колко. Но свекървата просто ги пренебрегваше. А аз мълчах. Защото нямах кой друг да гледа сина ми.

Мълчах, докато една вечер Мартийн не започна да се задушава. Върнах се по-рано от работа – интуиция, съдба, не знам. Лицето му беше подуто, очите изпълнени с кръв, устните посинели. Веднага разбрах – алергична реакция. Намерих в хладилника ампула дексаметазон, която пазех за спешни случаи, и му направих инжекция. След половин час сина ми започна да диша отново.

Полудях. А после отворих аптечката на свекървата – и всичко стана ясно. Дала му едновременно сироп за кашлица, капки „за имунитета“ и някакви цветни драгета, които ѝ „препоръчала съседката от шестия етаж“. Тези „имунни капки“ предизвикаха ужасната реакция.

Вече не можех да мълча.
— Ваня Иванова, моля ви, не давайте на Мартийн нищо, което не съм одобрила! Всички необходими лекарства оставям, подписвам, обяснявам. Той можеше да умре!
— Марийко, бе, ти какво… Исках само по-бързо да оздравее. Кашлица, хрема – какво толкова? Дадох му сиропче, капчици…
— Тези капчици можеха да го убият! Защо не викахте линейка?!
— Е, линейка… Ами ако без нужда? И ти дойде навреме, всичко мина. От любов нищо лошо не става…

Тогава влезе мъжът ми.
— Какво се разправяте?
Свекървата се наду с изкуствена обида:
— Жена ти казва, че лошо гледам Мартийн. Явно ще си го гледа сама отсега нататък.

— Мари, защо така? — вметна Георги. — Мама ни помага: готви, гледа детето. Защо я караш?
— Знаеш ли, че заради нейната „помощ“ Мартийн почти умря? Натъпка го с хапчета, че му дойде алергия! Ако бях закъсняла, нямаше да го спасим.

— Ами всичко мина, нали? Мама няма да дава повече лекарства, нали, мамо?
— Разбира се. Аз исках само най-доброто…

А после той каза категорично:
— Стига. Хайде да вечеряме, гладен съм.

Искаше ми се да крещя. Но мълчах. Когато Ваня Иванова си тръгна, се опитах да говоря с Георги.

— Разбра ли изобщо какво се случи? Видя ли в какво състояние беше синът ти?
— Видях. Но мама обеща, че няма да го прави повече.
— Обеща… А де гаранцията, че утре няма да му даде нещо друго?
— Тя го обича, нали? Какво искаш да направя? Да наема бавачка?
— Да!
— Значи на майка ми не вярваш, а на непозната жена – да?

— След това, което видях – да. Защото чуждата бавачка поне няма да експериментира с лекарства. Ще започна да търся. Ако беше видял как се задушаваше, щеше ме разбереш.

През нощта не можех да заспя. Струваше ми се, че Мартийн пак посинява, а аз не успявам. Аз заседнала в асансьора, а той там, сам, със „грижовната“ баба и шепа хапчета.

Сутринта отворих лаптопа и започнах да търся бавачка. Да, ще е непозната, но поне ще мога да я науча да следва инструкциите. И най-важното – няма да ми крие какво е дала на детето ми.

Може би свекървата наистина искаше доброто. Но често пътят към спешната помощь е покрит с точно такива намерения…

Rate article
Залисаните методи на свекървата едва не навредиха на сина ми, докато съпругът ми безучастно гледаше.