Не взех дете от сиропиталището. Взех чужда баба от старчески дом – и не съжалявам
Когато някой осинови дете, всички го одобряват и го възхваляват. Това е благородно, правилно, трогателно. Но какво ще кажете, ако ви разкажа, че аз направих нещо подобно, но съвсем различно? Не отидох до сиропиталище – отидох до старчески дом. И отнесох оттам една чужда баба. Не роднина, не моя. Напълно чужда, забравена от всички. Нямате представа колко хора поклатиха глава след това.
— Наред ли си? На всички ни е трудно, сами с децата си, и още една стара жена в къщи? – такъв беше отговорът на повечето. Дори приятелките ми не ме подкрепиха. Дори съседката, с която пиехме чай на пейката, се намръщи.
Но аз не слушах. Защото знаех – правя правилното.
Преди живеехме четирима – аз, двете ми дъщери и майка ми. Живеехме съвсем сплотено, грижехме се една за друга. Но преди осем месеца майка ми си отиде. Това беше удар, който още ме боли. Празнота в къщи, в сърцето. Празната възглавница на дивана, мълчанието в кухнята сутрин, където някога се чуваше гласът ѝ… Останахме трима, като сираци.
Минаха месеци. Болката притъпя, но липсата – не. И тогава, една сутрин, осъзнах: ние с момичетата имаме дом, имаме топлина, имаме ръце и сърце. А някъде някой седи сам, между четири стени, и никой не го търси. Защо да не подарим тази топлина на някой, който я чака?
Леля Ваня я познавах от малка. Тя беше майката на мой съученик от училище – Стоян. Весела, мила жена, която ни угощаваше с баници и се смееше като момиче. Но със Стоян нещо се обърка – до трийсетте започна да пие. Безспирно, неконтролируемо. А после… после взе апартамента на майка си, продаде го, пропи го и изчезна. А Ваня отиде в старчески дом.
Понякога с момичетата я посещавахме. Отнасяхме плодове, сладкиши, домашна чорба в буркан. Тя пак се усмихваше, но в очите ѝ имаше нещо непоносимо – самота и срам. И тогава реших – не мога да я оставя там. Поговорихме вкъщи. Голямата ми дъщеря веднага се съгласи, а малката, четиригодишната Мая, извика радостно: „Отново ще имаме баба!“
Но трябваше да видите как Ваня заплака, когато ѝ предложих да се премести при нас. Държеше ръката ми и не можеше да спре сълзите. А когато я взехме от старческия дом, тя беше като дете – с една торба, с треперещи ръце и с толкова благодарност в погледа, че гърлото ми се сви.
Вече живеем заедно почти два месеца. И знаете ли, не мога да повярвам колко много енергия има тази жена. Сутрин става пръв, пече палачинки, вари компот, почиства. Сякаше оживя. Ние с момичетата се смеем, че баба Ваня е нашият „жив мотор“. Играе си с Мая, разказва й приказки, плете чорапи, шие дрехи за кукли. Къщата отново е изпълнена с уют.
Не съм спасителка, не. Не се опитвам да направя подвиг. Просто осъзнах – когато загубиш близък, ти се струва, че вече никой няма да го замени. Но не е вярно. Доброто се връща. И ако в света вече няма баба, която ти правеше любими омлети, защо да не подариш дом на друга, забравена?
Да, не взех дете от сиропиталището. Но спасих една баба от забрава. И може би в това има не по-малко любов.