Един път в един изоставен дом в края на село се заселила млада жена…
В селото не обичали чужденци. Хората се разтревожиха и сигнализираха на участъковия. Той дойде, провери документите и ги успокоил, че тя е далечна роднина на баба Станка, която починала преди няколко години на деветдесет и шест. „От век веку баба Станка нямаше роднини, даже деца“ – чудеха се всички.
А младата жена започна да се настанява. Разкопала няколко лехи в запустелия градинка и засадила нещо. Хората се подсмиваха – кой сее в средата на лятото? Но скоро на лехите поникнаха стръкчета. И какви! „Тук без нечиста сила не е минало“ – решиха селяните. Така и ѝ остана прозвището Вълшебницата.
Тя се странеше от хората, не разказваше за себе си, живееше сама. А тайните, както знаем, разпалват любопитството и раждат клюки. Скоро се пронесе, че е избягала от града от нещастна любов, задраскала скъпоценностите на богат любовник и се скрила с тях в глухото село.
После на една от жените детето посинело, започнало да се задавя. Къде да бягат? До болницата десет километра, а кола сред бял ден няма. Жената хукна с детето към Вълшебницата. Тя грабнала малчугана, обърнала го с главата надолу, почукала по гърба и от устата на момченцето изскочила част от играчка.
След това започнаха да уважават Мария, но и да я страхуват. А Никола я обикнал. Майка му ридаела: „Момичета има наред, а той заседнал при възрастна жена!“ Ставала пред дома на Мария и викала, че е омагьосала сина ѝ, напоила го с вълшебна отвара. Никола отвеждал плачещата си майка вкъщи, после пак се прибирал при Мария.
Живяли влюбените, не обръщайки внимание на клюките. След година Мария родила момиченцето Ралица, а след три – още едно, Зорница. Хората ги оставили намира – всеки си имаше грижи.
Един ден след силна буря покривът потекъл и Никола се качил да го поправя. Слизайки, той се спънал, паднал и се наранил тежко. Мария довела лекар от околията. Той казал, че трябва спешно да го откарат в града. Мария намерила кола, откарала Никола в болницата, после се върнала при децата.
След месец пред дома ѝ спряла кола, изнесли инвалидна количка, в която сложили Никола. Счупен бил гръбнакът, не можел да ходи. Някой прошепнал, че това е наказание за Мария заради привързване.
Мария го изкарвала на верандата, а самата се лепеше до него. Не го изоставила, грижела се, обичала го. А пред такава любов човешките клюки безсилни. Даже прошепваха, че го лекувала и скоро щял да стане на крака.
Той седеше на верандата, дялаше от дърво животни за децата, плетеше кошници. Умело му се получаваше. Мъжете му завиждаха – за нищо, ама завиждаха: „Ей го, жената го носи на ръце, танцува около него. Да ни е такова.“
Любовта, както знаем, прави чудеса. И наистина, Никола започна да опитва да става. Един ден, докато правеше нещо, ножът му падна и се търкаля по стъпалата. Мария беше в градината. Решил да слезе да го вдигне. Станал на крака, но не се задържал и паднал. До верандата стояла коса – Мария косила тревата, но не я прибрала. Никола я закачил при падането и тя му прободела врата.
Мария страшно оплаква Никола. Мислели, че ще легне в гроба с него. Дъщерите едва я оттеглиха.
Остана сама. Ни пенсия от мъжа, ни доходи от кошниците. Но живееха, без да просят. Шушнеха, че Мария продава откраднати скъпоценности.
След като завърши училище, Ралица отиде в града, научи се на фризьорка. Идваше през уикендите и яслята се редяха – някой за себе си, някой за децата. Плащаха с храна.
Без мъж в село тежко. Особено с такъв стар дом. Мъжете помагаха – поправяха оградата, кърпеха покрива, с надежда за ласка. Но Мария приемаше помощта, хранеше ги, поставяше ракия, а в леглото не пускаше.
Ревнивите съседки дойдоли един ден, искали да им разкаже тайните на младостта си. Толкова години минали, а тя не се беше променила. „Сподели и диамантите, иначе ще изгорим къщата!“
Истина или не, но разправят, че Мария излезла пред тях побеляла и почерняла. Женити отстъпили. Как можала така да остарее за секунда? Вълшебница, какво друго. Избягали от греха.
Загубата на любимия подкоси здравето на Мария. Заболяваше често. Не излизаше от градинката. В магазина пращаше Зорница.
А Зорница порасна хубава и жива. Изпитите наближаваха, а тя мислеше само за танци. Един вечер се приготви за клуба, но Мария й се изкрещяла, не я пуснала. Съседите чули как се карали.
Стефания видяла как Зорница изхвърчала от вкъщи като топка от вода и хукнала към клуба. След късно чула почукване в прозореца. Тя живееше до Мария и беше част от сплетните.
Изтичала в нощницата, искала да свари момичето, че почти разбило стъклото. А то ревело и повтаряло: „Мама… Майко…“, сочейки към дома. Стефания разбрала, че има беда, отишла при Мария. Тя лежала до печката – вече студена, с изсъхнала кръв на слепоочието.
Довела мъжа си, сложили я на леглото, а Зорница взели при тях. Отказала да остане в къщата с мъртвеца. На сутринта дойде участъковия. Зорница му разказала как майка ѝ не я пуснала на танц, как се скарали, как тя я бутнала и избягала. Клела се, че маЗорница погледна в очите на Стефания и прошепна: “Ако не бях избягала тогава, може и аз щях да лежа там, в пепелищата, заедно с ней…”.