Нашият дядо, Иван Иванов, на седемдесет години винаги беше стълб на нашето голямо семейство. Неговото слово беше закон, неговата мъдрост – насока. Ние, неговите деца, внуци и правнуци, го уважавахме и се вслушвахме във всеки негов съвет. Така беше доскоро. Иван Иванов и нашата покойна баба Мария живееха в съгласие повече от четиридесет години. Заедно отгледаха две деца – нашите родители, трима внуци и трима правнуци. Нашето семейство беше цял род, обединен от общи радости и скърби, празници и изпитания.
Дядо и баба бяха наша истинска опора. Просторната им къща в тихо село близо до Плевен, заобиколена от поддържана градина и зеленчукова градинка, беше за всички нас втори дом. С радость се занимаваха със стопанството, и ние се учудвахме откъде имат толкова сили. Семейството ни беше изключително сплотено: събирахме се за всички празници, ходехме заедно на язовир „Александър Стамболийски”, а за дядо и баба организирахме почивки в най-добрите балнеологични курорти по Черноморието.
Споделяхме разходите, стараехме се да направим всичко, за да са щастливи. И те от своя страна никога не ни оставяха в нужда: пращаха ни домашни сладки и консерви, помагаха ни с пари, а веднъж дори ни подкрепиха с жилищен кредит за нашето младо семейство. Тяхната любов и грижа бяха безценни за нас.
Но преди три години баба ни си отиде, и всичко се промени. Дядо остана сам, и видяхме колко му е тежко да се справи със скръбта. Заглъхна в стопанските работи, опитвайки се да запълни празнината. Къщата и земята изискваха сили, които вече му липсваха. Умолявахме го да се премести при нас в града – защо да се мъчи сам в селото? Но дядо беше непреклонен.
„Това е моята земя,” казваше твърдо. „Тук съм се родил, тук ще остана. Ще се справя със стопанството, не се притеснявайте. А Радка ще ми помага.”
Радка, съседката, започна да идва при дядо все по-често. Първо носеше домашна храна – дядо никога не беше майстор в готвенето. Бяхме й благодарни за грижата, защото не искахме да се чувства самотен. Но скоро Радка се нанесе при него за постоянно. Тогава дори се зарадвахме: дядо, още як и пълен с живот, започна да се усмихва, в очите му отново заигра блясък. Посещавахме го, опитвахме се да поддържаме връзка.
Радка, трябва да призная, още отначало предизвика смесени чувства. Имаше в нея нещо тревожно, но ние отминавахме тези мисли – важното беше, че на дядо му е добре. Обаче след година от смъртта на баба те обявиха, че ще се женят. Това беше като удар. Не очаквахме нещата да стигнат толкова далеч. Дядо просто ни постави пред свършен факт, а ние бяхме безсилни да променим нещо.
На сватбата не отидоха всички. Баща ми, по-големият син на дядо, беше във възмущение от яд. Смяташе, че дядо прекалено бързо забрави баба, предавайки паметта ѝ. Тогава в семейството ни започна разкол. Но истинският кошмар дойде по-късно, когато Радка, вече като съпруга на дядо, показа истинското си лице.
Тя започна да налага свои правила. Вече не можехме да отидем при дядо без предварително обаждане – Радка изискваше да я уведомяваме. Традиционните семейни празници, които винаги отбелязвахме заедно, бяха отменени. Дядо и Радка сега прекарваха време с нейните роднини, а за нас, изглежда, просто бяха забравили. Дори с внуците и правнуците, които той толкова обичаше, дядо престана да общува.
Още по-лошо – всичките бижута на баба, които трябваше да бъдат семейни реликви, Радка даде на своите дъщери. Опитахме се да поговорим с дядо, но Радка винаги беше до него, контролираше всяка дума, караше ни да говорим на глас по телефона. В редките моменти, когато тя го нямаше, дядо пак ни отблъскваше. Стана чужд, студен, сякаш под нейно влияние забрави кой сме ние.
Опитахме се да обясним, че не се нуждаем от къщата или наследството му. Искахме само да запазим семейството, да върнем стария дядо, който беше всичко за нас. Но той само повтаряше: „Дръжте се настрана от новото ми семейство.” Тези думи боляха най-много. Как може човекът, който беше център на живота ни, да се обърне срещу нас? И как да продължим напред, знаейки, че нашето някога толкова силно семейство се разпада пред очите ни?