Изпратих при себе си възрастната си майка. Сега съжалявам за това, а да я върна обратно не мога. И ме е срам пред познатите
Днес искам да излея на хартия своята история, толкова лична, толкова тежка, че тя ме притиска като камък на гърдите. Имам нужда от съвет — мъдър, преценен, за да разбера как да се измъкна от това тресавище, в което сама се поставих.
Всеки от нас има свои беди, свои изпитания. Трябва да се учим да не съдим другите, а да протягаме ръка за помощ, когато някой потъва в отчаяние и не вижда изход. Защото никой не е застрахован от подобно — днес съдиш, а утре сам ще се окажеш в същия капан на съдбата.
Преместих майка си при мен. Тя вече навърши 80, а преди живееше в село до Плевен, в старинна къща с наклонен покрив. Вече не се справяше сама — здравето започна да я предава, краката отказваха, ръцете трепереха. Видях как угасва там сама и реших да я преместя при мен в апартамента в града. Но не си давах сметка какво бреме си поемам на раменете, как това коренно ще промени живота ми.
В началото всичко вървеше гладко. Майка се настани у мен в София, в моя тристаен апартамент, и сякаш спазваше реда. Тя не се бъркаше в моите дела, не шуми — седеше в стаята си, която обзаведох за нея с любов и грижа. Направих всичко, за да ѝ бъде удобно: мека легло, топло одеяло, малък телевизор на малкото масиче. Трябваше да излиза само до банята, тоалетната или кухнята — стараех се да я обградя с комфорт. Грижих се за храненето ѝ, готвех само полезни неща, както лекарите препоръчваха: без мазнини, минимум сол, всичко на пара. Лекарствата — скъпи, необходими — купувах сама, от своята заплата. Пенсията на майка — сълзи, не и пари, какво може да се вземе от нея?
Но след няколко месеца всичко тръгна накриво. Майка се измори от градския живот — еднообразен, сив, като бетонните стени наоколо. Започна да налага свои порядки, да ме закача за всеки дребен повод, да разпалва кавги от нищо. Или че не съм изчистила праха навреме, или супата не е сварена правилно, или съм забравила да купя любимия ѝ чай. Всичко не беше наред, всичко я дразнеше. А после започнаха манипулации — играеше на жалост, театрално въздишаше, повтаряше, че в селото ѝ е било по-добре, отколкото в моята „тъмница“. Думите ѝ ме нарязваха като нож, но аз търпях, стисках зъби, стараех се да не отговоря на провокациите.
Издръжливостта ми започна да се клати. Уморих се от безкрайните упреци, от крясъците, от нейното вечно недоволство. Стигна се до там, че започнах да притъпявам нервите със успокоителни, а след работа стоях пред входа, неспособна да се заставя да се кача вкъщи. Там, зад вратата, ме чака не уют, а бойно поле, където всеки ден губя. Животът ми се превърна в кошмар, от който няма изход.
Да върна майка в селото? Това не е вариант. Тя няма да оцелее там — къщата е полуразрушена, няма топлина, няма условия. А и как ще я изпратя, изоставяйки я на произвола на съдбата? А какво ще кажат познатите? Вече виждам техните осъждащи погледи, чувам шепота зад гърба: „Дъщеря, а майка си изостави… Какъв позор!“ Срам ме е дори да мисля за това, срам ме е пред хората, пред самата себе си. Но силите ми се изчерпаха.
Ситуацията е като затегнат възел, който не мога да развържа. Изтощена съм, опустошена, разколебана. Как да живея с нея под един покрив? Как да се справя с нейното упорство, с тази стена от претенции и обиди? Как да я успокоя, без да изгубя себе си? Поставена съм в безизходица, и с всеки ден все по-дълбоко потъвам в това безнадеждие.
Случвало ли ви се е такива неща? Как се справяте със стари хора, чиито характери са като остри камъни, върху които се разбива търпението ви? Как да не полудееш, когато близък човек се превръща в най-тежкото ти изпитание? Съветвайте се, моля, нуждая се от светлината в края на този тъмен тунел…