**Втори шанс**
Стоянка Димитрова беше обикновена бабуля със своите слабости и недостатъци. Но Борис я обичаше безрезервно. Баща си не го помнеше, макар баба му да твърдеше, че по-добре изобщо да не е бил. На допълнителните въпроси на Бори тя отвръщаше: „Като пораснеш, ще разбереш.“ И Бори растеше, без да задава излишни въпроси, опитвайки се да проумее всичко сам.
На пет години баба му го взе при себе си, а оттогава майка му се появяваше в живота му само от време на време, между различните ѝ кандидати за съпрузи.
Един ден, когато майка му дойде отново да го вземе, баба го изпрати в стаята му. Той тихо си играеше и слушаше разговора в кухнята. Първоначално не чуваше нищо, но после майка му започна да крещи, а баба му също повиши глас.
— Колко още? Детето има нужда от майка, а не от размазана кокетка! — казваше баба.
— Искаш да се погреба жива? Между другото, търся мъж и баща за сина си! — отвръщаше майка ѝ.
— На мястото, където търсиш, няма нормални бащи. И какъв мъж ще обича чуждо дете? Своите ги изоставят, а чуждите — още повече.
— Ти не разбираш… Ти… — тук майка му изкрещя някакви думи, чието значение Бори не знаеше, но усети, че са много обидни.
Баба му ги прие като такива и я изгони.
Влезе в стаята трепереща и нервна, погали Бори по късата му покосена коса и излезе, дръпнала вратата.
Изчезваше за две-три седмици, след което се появяваше отново — доволна или ядосана, в зависимост от това колко успешно е преследвала новия си брачен план.
След нейните посещения косата на Бори и дрехите, които бе докосвала, задържаха миризмата на парфюма ѝ. И той дишаше дълбоко, опитвайки се да запази спомена.
С годините започна да се страхува от тези посещения. След тях баба му пиеше някакви капки за сърцето с лоша миризма, чупеше съдове и оплакваше се, че е отгледала не дъщеря, а безсърдечна кукувица, която изостави единственото си дете. Мрънкаше, че няма сили повече, и следващия път ще го даде на нея… Бори седеше в стаята си, чакайки бурята да премине.
После баба идваше при него, поставяше на масата чиния с топли палачинки или баница и казваше с опростителен тон:
— Какво си замлъкнал? Уплашил се? Не се бой, няма да те дам. И не ми се сърди.
Бори разбираше всичко и не се сърдеше. Когато му беше тежко, отиваше при нея да се оплаче, а тя го утешаваше. Но баба не можеше да му се оплаква на него, осемгодишното дете. А и как би могъл да я утеши? Затова той търпеливо слушаше мърморенето ѝ и мечтаеше само за едно — да се върне тишината и уютът в дома им. И на следващия ден животът с баба си връщаше нормалния ход — до следващото посещение на майка му.
Бори растяше, а баба му, според него, не се променяше. Сякаш бе замръзнала във времето. И той си мислеше, че винаги ще бъде така. Когато Бори бе в гимназията, баба му често му казваше да учи добре.
— Ако не влезеш в университет, ще те вземат в армията, а аз вече съм стара, няма да издържа. Затова, ако искаш да живея още малко, моля те, запиши се да учиш.
И Бори се стараеше с всички сили — нямаше право да я разочарова. Освен нея, нямаше кой да го чака. От майка си беше свикнал да живее без нея. Мотивацията му бе убедителна — животът на баба му. Добре положи изпитите и влезе в университет. Не рискува, не се насочи към престижния факултет, който всички искаха, а избра да учи история. Обичаше да чете и го влечеше миналото.
На втория курс се влюби в красивата и весела Ралица. Тя обичаше шумни компании, което Бори не понасяше. Но заради нея посещаваше студентските партита и клубове. Баба му, гледайки замисления му и разсеян поглед, веднага разбра, че внукът ѝ е влюбен. Въздъхваше, не си лягашеСкоро след това Дария се роди, а баба й се превърна в най-добрата поддръжка за малката, показвайки, че любовта може да прости всичко, стига да ѝ се даде шанс.