Всяка вечер тя слушаше внимателно телефона си, надявайки се на обаждане от сина си. Но той така и не звъня. И тогава тя взела смело решение.

Не, синът ѝ беше жив и здрав, всичко с него беше наред. Той просто беше много зает с работата, имаше млада съпруга и разговорите с майка му му се струваха скучни… Има жена, има приятели, има колеги…

Той обичаше майка си, но никога не намираше време да ѝ се обади. Така се случва – нищо страшно. И тя не беше от тези, които натрапчиво се обаждат. Защо да я притеснява, ако с детето всичко е наред?

Но тя му липсваше и се чувстваше тъжна. Работеше като медицинска сестра и се грижеха за деца. Много обичаше децата. Вечер се връщаше у дома и понякога преглеждаше стари снимки на сина си, Иван.

Тя тихо говореше с него – такава майчина странност. Всеки вечер се молеше за него. Четеше отново и отново съобщенията му – не бяха много. Поздравления за 8 март и за рождения ден.

Имаше и няколко снимки за Нова година и Коледа, запазени в стария ѝ телефон. „Скъпа мамо, пожелавам ти щастие, здраве и много години живот!“ – това бяха съобщенията му.

И един ден тя наистина се обади на сина си. Извиняваше се, че го притеснява, и го помоли да дойде – тя му беше купила подарък.

Той беше изненадан: „Защо, мамо? Аз имам всичко! Всъщност си мислех да дойда при теб, но нямам време. Добре, ще дойда, разбира се, не заради подаръка, а просто да те видя!“

Той наистина беше добър син. Той дойде след три дни вечерта – само за малко. Дори донесе торта. Не влезе вътре, а просто ѝ подаде тортата: „Ето, това е за теб!“

Майка му също му подаде подарък. Той ахна! Това беше много скъп iPhone, почти последен модел, който струваше цяло състояние.

Тя спестяваше за него цяла година. Не си купуваше нищо за себе си, спестяваше за всичко, и ето – успя да купи подарък за сина си. Тя му подаде елегантната кутия с телефона и се усмихна радостно – беше много щастлива, че Иван най-накрая беше дошъл. Прегърна го, целуна го и му подаде подаръка.

А след това тихо каза, отговаряйки на изненаданите му думи: „Това е за теб, Иван. Знаеш ли, малко се разболях и скоро ще ме приемат в болница.“

„Обаждай ми се понякога, добре? А ако не можеш да се обадиш, пиши ми. А ако не можеш да пишеш, поне изпрати снимка, добре? А ако не направиш и това, няма нищо.“

„Помислих си, че телефонът ти е винаги в ръцете ти. Когато го вземеш, ще си спомниш за мен. И това ще ми е достатъчно. Просто ще знам, че още ме помниш.“

След седмица майка ѝ я нямаше… А синът ѝ остана с този скъп телефон, почти последния модел. И всеки път, когато го вземеше в ръцете си, той плачеше.

Защото рядко ѝ се обаждаше. Рядко ѝ пишеше. Все си мислеше, че има още много време да бъдат заедно.

Че винаги може да натисне „Мама“ и да чуе нейния тих, мил глас. Просто трябва да намери името ѝ в контактите и тя ще отговори! Още много време за разговори и съобщения…

Но времето не беше толкова много, колкото той си мислеше. И ако човек не звъни, не пише, не иска нищо, а ние все отлагаме да му се обадим или да го посетим – това не означава, че той винаги ще бъде в обсега.

Ще дойде ден, в който може да чуеш студен, безчувствен отговор: „Абонатът не е на разположение“. Дори и да държим най-скъпия и най-модерния телефон в ръцете си…

Rate article
Всяка вечер тя слушаше внимателно телефона си, надявайки се на обаждане от сина си. Но той така и не звъня. И тогава тя взела смело решение.