Всяка беда за добро

Излизай веднага! Как можа да си такава глупачка! Кой ще те иска с дете! Как мислиш да го отгледаш?! Аз не съм ти помощник, разбери. Голямата работа, че те отгледах, сега и с този товар! Нямам нужда от теб, събирай си вещите и да не си стъпила в моя дом!

Катя слушаше крясъците със сведена глава. Последната й надежда, че леля й все пак ще я приеме да живее там, докато не си намери работа, се разпиля.
– Ако мама беше жива…
Катя не познаваше баща си, а майка й загина преди около петнадесет години, когато беше блъсната на пешеходна пътека от пиян шофьор. Социалните служби почти бяха решили да предадат момичето на сиропиталище, когато изведнъж се появи далечна роднина, трета братовчедка на майка й. Тя прие Катя, защото имаше собствена къща и добра заплата, което позволи да се уреди попечителство без проблеми.

Лелята живееше в покрайнините на южен граничен град, зелен и горещ лятото, а влажен през зимата. Катя винаги имаше достатъчно храна, беше добре облечена и научена на труд – от къщната работа до грижата за животните. Въпреки че може би й липсваше майчинска любов и топлина, никой не се интересуваше от това.

Катя беше добра ученичка. След като завърши училище, влезе в педагогическия институт. Бързо минаха веселите студентски години и безгрижният живот свърши, след като успешно завърши. Тя се върна в града, но този път завръщането не я радваше.

След като крясъците на лелята намаляха, тя малко се успокои:
– Излизай от двора ми, не искам да те виждам.
– Лельо Таня, не може ли поне…
– Казах всичко!
Катерина мълчаливо взе куфара си и излезе на улицата. Не мислеше, че ще се върне тук така – унизена, изоставена и с дете на път. Вярно, още беше рано, но Катя не можеше и не искаше да крие, че е бременна.

Трябваше да намери подслон. Тя вървеше и вървеше, погълната от мислите си, без да забелязва нищо около себе си.
А южното лято беше в разгара си. В градините зрееха ябълки и круши, абрикосите вече златееха. Лозите бяха натежали от гроздове, а сливите се криеха под тъмните си листа. От дворовете се разпростираха сладки аромати на сладко и препечено месо. Много й се пиеше. Катя се приближи до една порта и извика към жената, която стоеше до лятна кухня:
– Госпожо, ще ми дадете ли да пия?

Полина, още не стара жена на около петдесет години, се обърна към гласа.
– Влизай, ако си с добро.
Полина напълни чаша с вода от ведро и я подаде на Катя, която седна уморена на пейка и пи жадно.

– Мога ли малко да поседя тук, много е горещо.
– Сядай, скъпа. Откъде си? Виждам, че си с куфар.
– Завърших институт, искам да започна работа в училище. Само че нямам дом. Не знаете ли, някой дали дава стая под наем?
Полина огледа внимателно момичето. Чистичка, спретната, но изглеждаше изморена и потисната.

– Можеш да останеш при мен, ще ми е по-весело. Няма да искам много пари, но се разберем – трябва да плащаш навреме. Ако си съгласна, ще ти покажа стаята.
Полина се зарадва, че ще има квартирантка – малко допълнителни пари няма да са й излишни, а в малкия им град, толкова далеч от областния център, не можеше да разчита на допълнителни доходи. Синът й живееше далеч, рядко идваше на гости, така че от друга страна ще има с кого да споделя дългите зимни вечери.

Катя, все още невярваща на този неочакван късмет, последва Полина. Стаичката беше малка, но уютна, с прозорец към градината, масичка, два стола, легло и стар шкаф. Напълно й стигаше. Без много разговори се разбраха за наема и след като се преоблече, Катя се отправи към отдел “Образование”.

И така, дните започнаха да летят. Работа, дом, работа. Катя не успяваше да къса листчетата от календара толкова бързо, колкото времето хвърчеше.
Тя се сприятели с Полина, която беше добродушна и отзивчива жена. И Полина свикна с нея. Когато можеше, Катя помагаше с домакинската работа, а вечер често си поприказваха на чаша чай в беседката в градината. Южната есен не идваше бързо и можеха дълго да си бъбрят.

Бременността на Катя протичаше леко. Нямаше токсикоза, лицето й беше чисто, само че вече се бяха появили малки формени промени, забележими за окото. Катя разказа на Полина своята несложна история. Хиляди подобни случаи се случват в живота.

На втория курс Катя се влюби. Но не в случайно момче, а в красавеца Игор, единствен син на заможни родители, преподаватели в същия университет. Родителите му не искаха да го оставят да учи в столицата. Неговият път беше определен предварително: учене, аспирантура, преподавателска или научна кариера. Така, разбира се, всичко беше близо до родителите.

Умен, възпитан, лек за разговор младеж, Игор винаги беше душата на всяка компания и, разбира се, привличаше вниманието на много момичета, но той обърна внимание именно на скромната Катя. Може би го беше привлякла нейната срамежлива усмивка, меките кафяви очи или стройната й фигура с леко вълнообразна коса? Или пък почувства родственица душа или вътрешното й сила, която отличава хората устойчиви, които не се поддават на ударите на съдбата. Трудно е да се каже.

Останалите години на учене младите хора почти не се разделяха. Бъдещето на Катя изглеждаше розово и заедно с Игор.

Този ден тя помни до най-малкия детайл. Сутринта изведнъж осъзна, че не може да яде, че не понася определени миризми и вече няколко дни има неуправляемо гадене. А най-важното – имаше закъснение! Как можа да забрави и да не обърне внимание на това?! Катя купи тест за бременност, дойде в общежитието, изпи чаша вода и зачака. И така, две чертички. Момичето не вярваше на очите си, но, да, две черти. Държавните изпити бяха на прага, а сега това! Как ще реагира Игор? В плановете им още нямаше деца.

Набеше внезапно нежност към малкото създание вътре в нея.
– Малко бебе… – прошепна Катя и погали корема си.

След като научи за всичко, Игор реши същата вечер да я запознае с родителите си.
Катя си спомняше тази среща със сълзи на очите. Накратко каза, че родителите на Игор предложиха да направи аборт и след завършването на изпитите да напусне града, разбира се, сама. Игор трябваше да се съсредоточи върху кариерата си, а и те двамата не си пасваха.

Какъв е бил разговорът им със сина си, Катя можеше само да гадае. На следващия ден Игор мълчаливо влезе в стаята й, остави плик с пари на масата и безмълвно излезе.

Катя не мислеше за аборт. Тя вече обичаше малкото създание, което живееше в нея. Това беше нейното дете и само нейно. Но щяха да им е трудно, нямаше кой да й помогне. И след кратък размисъл тя реши все пак да вземе парите, които Игор остави, разумно осъзнавайки, че много ще й потрябват.

Полина, след като изслуша историята на Катя, я съжали:
– Всичко се случва. Това не е най-страшното. Не си нито първата, нито последната. Браво, че не направи аборт, не погуби невинната душа. Детенцето не е виновно за нищо, ще бъде утеха за теб, а може би всичко ще се уреди.

Но Катя не искаше и да чуе, че можеше да се събере с Игор, след като й беше отказано така лесно. Споменът за това как просто се отказа от нея беше прекалено жив.

Времето минаваше. Катя вече не работеше и чакаше с нетърпение раждането на своето дете. Ултразвукът не успя да разбере дали ще бъде момче или момиче, но това не беше важно, стига да е здраво.

В края на февруари, в събота, тя получи контракции и Полина я отведе в болницата. Раждането мина спокойно, Катя роди здраво момченце.

– Юрке, Юру, – шепнеше тя и галеше пухкавата му бузка.
Катя се сближи с другите жени в стаята. Те й разказаха, че преди два дни там беше родила дъщеря жена на началник на граничния отряд. Оказало се, че дори не били женени официално и живеели в граждански брак.

– Не можеш да си представиш, той я покри с цветя! На медиците донесе коняк и шоколад. Всеки ден идваше с уазката. Само че нещо не било наред. Тя постоянно казвала, че не искала деца и забременяла по глупост. После оставила детето и избягала. Оставила бележка, че се отказва от него, че не е готова за деца. Представяш ли си?!
– А детето как е?
– Как, хранят го с шише, но сестрата каза, че е по-добре да го сложи на гърдите. Ама кой да се съгласи. Своите деца си ядат трябва.

На времето на хранене донесоха момиченцето.

– Може ли някой да я накърми? Слаба е, – сестрата погледна младите майки с надежда.
– Дайте я на мен, жал ми е за бебето, – Катя сложи спящия си син на леглото и взе момиченцето.
– О, колко е бяла! И малка! Ще я наричам Мани!

Сравнена с юнакът Юра, момичето беше доста крехко.
Катя я сложи на гърдите си, и момиченцето радостно започна да суче, но след няколко минути вече беше заспала.

– Казах аз, слабичка е, – каза сестрата.
И Катя започна да кърми двете.

След два дни в стаята влезе сестрата и съобщи, че бащата на момиченцето е дошъл и иска да види девойката, която храни дъщеря му. Така Катя се запозна с началника на граничния отряд, капитан Кузнецов, млад мъж със строго изражение и твърд син поглед.

Следващите събития персоналът на родилното отделение, а по-късно и целият град, ще запомнят дълго, защото финалът на тази история беше достоен за памет.

На деня на изписването на Катя всички: доктори, сестри, помощници, се събраха на поляната пред болницата, където беше паркирана уазка, украсена със сини и розови балони. Млад военен с капитански пагони помогна на Катя да се качи в колата, където вече беше Полина, и й предаде първо синия, а после и розовия вързоп.

След като сигнализира за довиждане, колата се потегли и скоро изчезна зад завоя.

Така се случва, не знае човек какви ще са последствията от неговите действия. А те понякога са непредсказуеми, защото животът понякога ни поднася такива изненади, които няма как да се измислят…

Rate article
Всяка беда за добро