Милка Димитрова седеше в нейното люлеещо се кресло, държейки плетението в ръце. До нея, на старичкото диванче, спокойно дремеше внучето. Погледът й беше изпълнен с нежност и тихо удовлетворение. „Ето, пораства здравенчо, и всичко благодарение на моите грижи“, помисли си тя.
Милка винаги се гордееше със своята пестеливост. В младостта си, когато тя и съпругът й съвсем новосемейни живееха заедно, трябваше да броиш всяко стотинче. Но точно тогава тя се научи да намира радост в простите неща и да цени каквото има. Знаеше как да сготви вкусно ястие от минимум продукти, как да оправи стара дреха, за да служи още години, и как да отгледа децата си здрави и щастливи, без да харчи излишно.
Сега, когато дъщеря й Ралица се омъжи за Борислав, Милка забеляза, че Борислав напълно е забравил за стойността на спестяванията. Той печели добре, но според нея парите се пропиляват напразно. Нови играчки, скъпи памперси, модерни дрехи – всичко й се струва излишно. „Преди раждаха и в нивите!“ – повтаряше тя често, спомняйки си времената, когато се правеше с най-малкото.
Погледна внучето, облечено в солидна яке, подадено от съседката. „Защо да харчим за нови неща, като старите са също толкова добри?“ – мислеше Милка. Виждаше как Ралица се опитва да следва нейния пример, но Борислав явно се дразнеше. Той постоянно купуваше нещо ново, без да разбира, че важното не е броят на вещите, а как се ползват.
Милка въздъхна и продължи да плете. „Младите сега са други – мислеше си тя. – Всичко им трябва по-хубаво, по-модерно, по-скъпо. А преди хората се задоволяваха с малко и пак бяха щастливи.“ Спомни си как самата тя възпитава Ралица, научи я да цени труда и да пести.
Борислав седеше в кабинета си, втренчил поглед в прозореца, зад който небето бавно потъмняваше. Работата му беше рутинна, но днес мислите му отказваха да се съсредоточат върху отчетите и графиките. Умът му отново и отново се връщаше към една и съща ситуация у дома. Жена му Ралица и тъщата Милка отдавна бяха превърнали живота му в истинска пестеливчески кошмар.
Някога живееха скромно, почти бедно. Пестеливостта беше станала тяхна втора природа. Тогава имаше смисъл – заплатата стигаше едва за храна и сметки. Но всичко се промени, когато Борислав започна нова работа. Сега печелеше достатъчно, за да живее без да мисли за всяка стотинка. Обаче Ралица и Милка продължаваха да се държат сякаш пари няма.
На Борислав му се струваше, че всеки път, когато се опитваше да направи нещо хубаво за семейството, срещаше съпротива. Ако купуваше рокля на жена си, тя веднага търсеше по-евтин вариант. Ако си вземеше нов телефон, Ралица намираше причина старият още да върши работа. Всичко това беше съпроводено с безкрайни поучения от Милка за това как „преди хората живееха и без тези излишъци“.
Но истинското изпитание дойде с раждането на детето. Би трябвало да е повод за радост и грижи, но не. Ралица категорично отказа да купува качествени памперси, предпочитайки стари парцали, които според нея бяха „изпитани от времето“. Пестеше буквално за всичко – от храна до облекло за бебето.
Борислав се опитваше да обясни, че сега имат достатъчно, за да осигурят на детето комфорт и безопасност. Но думите му се разбиваха в стена от неразбиране. Ралица настояваше за своята правота, а Милка подкрепяше, подливайБорислав решихме, че е време да направи малко хаос по своя начин – купи цяла торба с най-хубавите памперси, поръча храна от ресторант и сложи музика на пълна сила, докато Милка и Ралица гледаха с широко отворени очи, осъзнавайки, че може би малко лукс не е престъпление.