Всичко търпят
— О-о, здравей, здравей, царство на хаоса! Вики, ти си постоянно вкъщи. Можеше да измиеш чиниите — майката упрекна, едва стъпила в кухнята.
Вики току-що изваждаше чаршафите от пералнята. Те безсилно висяха от ръцете ѝ и леденеха кожата. Пръстите ѝ трепереха от уморяване, гръбът я тежеше, боли я дори да се изправи.
В другата стая някой просълзи. Тодор. Пак се събуди.
— Мамо, наистина ли мислиш само за това? — със замъглен поглед попита Вики. — Знаеш, че децата ми са болни.
Лили постави чантата с портокали на масата. Огледа кухнята като опитен ревизор и въздъхна тежко.
— Не разбирам как може да живееш в такъв бъркоч. Имаш само две деца, не десет. И мъж.
Вики не отвърна. Просто окачи възглавницата на радиатора и застана за миг, прегърбена. Искаше да изкрещи в лицето на майка си, да каже, че и с две деца не е лесно, но нямаше сили да крещи.
Всички сили бяха отишли за капризите на Тодор, борбата с температурата на Снежана, безкрайното готвене, прибързаните подготовки за детската градина и безсънните нощи. Всичко това я тежеше като камък на врата. А като последна капка — майка ѝ с нейните фиксирани идеи за чистота.
Вики отиде в коридора, за да си почине малко. Погледна в спалнята. Снежана спеше. Влажните къдрици ѝ се лепеха по челото. Тодор вече седеше в леглото и раздразнено търкаше очичките си с юмруци.
— Мислех, че си дошла да ми помогнеш — прошепна Вики, връщайки се в кухнята със сина си. — Чиниите могат да почакат, по-добре постой с децата.
— Вики, чии са децата? Твои. Аз вече не съм момиче. По-лесно ми е с чиниите, отколкото с тях.
— Мамо! Може ли за секунда да забравиш тези проклети чинии и да спреш да търсиш прах? Едното дете ми е с температура, другото цял ден на ръце! Не спя вече трета нощ. Нито портокалите ти, нито поуките, нито мокрото бърсене ще ми помогнат.
Лили стисна устните. Ноздрите ѝ се разшириха от възмущение.
— Помагам както мога.
— Не, не помагаш, просто ме притискаш. Както винаги.
Вики сложи сина в игралника, после взе чантата с портокалите и я подаде на майка си.
— Вземи си портокалите и си върви. Моля те.
В този момент дори Тодор замлъкна. Лили погледна дъщеря си с презритещ поглед, после чантата. Изтръгна я от ръцете на Вики, сякаш в нея имаше бомба с часовников механизъм, и си тръгна.
Когато в гърдите ѝ малко се успокои, Вики седна на пода до игралника и прегърна сина си. Той кихна по рамото ѝ. Жената въздъхна — точно това ѝ липсваше.
Преди винаги се държеше и мълчеливо търпенеше нападките на майка си. Само че усните ѝ се свиваха. Защото… ами, това е майка ѝ. Така е прието. Много от приятелките ѝ имат такива роднини. Не само майки. Баби, свекърви. Всички търпят.
Вики се надяваше, че някога майка ѝ ще се промени, но тя не се променяше.
В детството беше същото. Вики никога няма да забрави един случай. В пети клас спечели трето място на градската олимпиада по български език. Дадоха ѝ диплома и шоколад като награда. Момичето светеше от гордост, когато подаде плочката на майка си. Искаше да каже, че това е и нейна заслуга, но не успя.
— Пак си изцапала яке— “И накрая разбра, че понякога границите са най-голямата проява на любов,” — прошепна тя, гледайки как Тодор се смее с Алиса, докато Снежана рисува на пода.