Връзка от миналото: той я напусна по неразумие, а след 30 години разбра, че има син

Животът понякога ни поднася срещи, които за един миг обръщат всичко с главата надолу. Кирил Димитров, депутат от областния съвет и човек с известно име, отдавна свикнал с уредения, изчислен живот, разписан до минута. Но онзи декемврийски ден, както се оказа, промени съдбата му повече от всички парламентарни решения за десетилетия.

Молбата, постъпила в приемната, отначало му се стори обикновена – жена се оплакала, че пътните работници разрушили поддържаната й градинка пред къщата. Помощницата му обяснила: „Не е проста жена – на 50, а изглежда на 30. Собственик е на верига салони и козметични центрове. Има дори статут на многодетна майка.“ А името – Елица Тодорова – нещо го заболяло отвътре.

„Знаеш ли…“ – казал той на помощницата си, – „някога имах съпруга със същото име. Красивица, от прост род. Обичах я като глупак. Но…“

Замълчал. Всичко се случило преди тридесет години. Кирил тогава бил просто Кирил. Неговата турска фамилия с окончание „оглу“ била гордост за семейството, а строгите му родители искали от него наследник и булка от „подходящия кръг“. Елица не била от тях. Беше бедна, но божествено хубава и сияеше с доброта. Оженил се за нея, напук на всички. Но след две години бездетен брак се поддал на натиска: „Ако не ражда, изхвърли я.“ Не искал да я остави с нищо, затова й купил апартамент. Но не в родния град, а в друга област, далеч, за да не се срамува родата. Оттогава не я виждал.

Когато служебният автомобил завина към къщата, сърцето на Кирил започна да лупа: пред портата стоеше тя. Все същата Елица. По-възрастна, по-мъдра, изискана като скъп френски антик. Разпознал я веднага, но се престорил, че не я познава.

„Оставете се в колата. Аз самият ще поговоря.“

Тя също го позна веднага:

„Кирил? А мислех, че не си ти. Как е тая твоя ценна фамилия? Или я смени?“

Той опустил очи.

„Да. Сега е Иванов. Тогава, в нулевите, трябваше. За кариерата.“

„Отново всичко заради фамилията… заради рода… Удивително, колко си непроменен.“

Разговорът продължил пред чаша чай. Елица го поканила вътре, а Кирил се мъчел да разбере – сама ли е, омъжена ли… Тогава телефонът й звънна. На екрана – „Борис“. Тя отговорила с топлина:

„Здравей, сине. Всичко е наред. Да, да, уредени сме, сега с лекаря сме по работа. Целую те, после ще се обадим.“

Когато затворила телефона, Кирил белел от стената.

„Той… той е червенокос… като мен преди. Това… син ли е мой?“

Елица въздъхнала:

„Да. Месец след като те няма, разбрах, че бременна съм. Исках да се отърва, но лекар в родилната каза спря. После се сближихме, той стана мъж ми. Отгледа Борис като свой. Но му казах истината – кой си ти. Знае. Но баща си мисли другия. Този, който беше до него, а не този, който си тръгна.“

По бузите на Кирил се стичаха сълзи. За пръв път от много години усетил, че всичко, което човек направи, се връща. И не винаги приятно.

„Ако искаш да се виждате – опитай. Но не очаквай благодарност. Синът е възрастен. Него ще решава.“

Когато се върнал в колата, помощниците се чудели – какво ли се случило за десет минути пред разбитата градинка?

Кирил Димитров седна, избърса лицето си и каза кратко:

„Запишете: градинката да бъде възстановена за седмица. И нека всички знаят – за всяко нещо, което правим, идва сметка. Понякога – след години.“

Rate article
Връзка от миналото: той я напусна по неразумие, а след 30 години разбра, че има син