“Върнете ми децата!” — извика сестрата, която го нямаше осем години…
Понякога животът се развива така, че ставаш родител преди да си успял да порастнеш. Не по собствена воля — а по стечение на обстоятелствата. Точно това се случи с мен.
Казвам се Борис. Израстнах в сиропиталище. Когато бях на девет, там докараха и по-малката ми сестра Ралица — тя беше само на четири. Държахме се заедно, както можахме. Давах й сладкишите си, помагах й с уроците, пазех я от грубости и несправедливости. Мечтаех за деня, в който ще я взема оттам, когато вече няма да е сама.
И този ден дойде. Когато получих първия си апартамент и успях да поема попечителството — Ралица се премести при мен. Станахме истинско семейство. Аз работех, учех, а тя растяше — умно, красиво момиче, отличница, даже спортуваше. Гордеех се с нея.
Но всичко се промени, когато Ралица навърши петнайсет. Влюби се в по-голям младеж — връстник на мен. Мишо беше, както се казва, “вулк от улицата” — без работа, без образование, вечно се мотаеше из входовете. Опитах се да я разубедя, но всичко беше надармо: любов, сълзи, истерики. А после — бременност. сестра ми беше само на шестнайсет.
Събрах всички сили, за да ги оженя. След няколко месеца се родиха близнаците — Тошко и Мила. Опитах се да не се намесвам в живота им, но винаги бях наблизо, подкрепях. Отначало всичко изглеждаше наред. Мишо започна работа, Ралица се грижеше за децата.
Но когато бебетата бяха на по-малко от половин година, Ралица забременя отново. Въздъхнах, но приех. Роди се Любо. А после всичко започна да се руши: Мишо го уволниха, започна да пие, Ралица — да се мотае, оставяйки децата все по-често сами.
По това време вече имах собствено семейство, жената ми Ваня очакваше бебе. Но не можех да затворя очи за това, което ставаше с племенниците ми. И ето, един ден съседите на Ралица ми се обадиха: децата плачат, вкъщи никой. Притичах се — малките гладни, мръсни, реват, а майка им някъде се лута. Обадих се на Ваня, и тя, без да се двоуми, каза:
— Вземи ги. Доведи ги вкъщи.
Така изведнъж станахме родители на три деца. Изкъпахме ги, нахранихме ги, приспахме ги. Цяла седмица мина в грижи, но в сърцето ми бе спокойствие. Те бяха в безопасност. След седмица се появи Ралица — не за децата, а за пари. Каза, че заминава в чужбина с някакъв мъж, а децата… нека останат при нас засега.
Оттогава минаха осем години. Децата станаха наши. Отгледахме ги като свои: близнаците Тошко и Мила вече са в четвърти клас, Любо — във втори. А нашето с Ваня момиченце ходи в детската градина. Всички ни наричат мама и татко. За Ралица никой не си спомня. Не съм им забранявал да говорят за нея, но те и не искат.
И ето, точно преди Нова година, чух почукване на вратата. Приготвяхме вечеря, децата изрязваха снежинки… Отварям — на прага стои Ралица. До нея — мъж с източна външност. Поостаряла беше, но по лицето й се четеше същата решителност.
— Това е съпругът ми — каза тя. — Завърнахме се. Искам да си взема децата. Ще ги закараме в неговата страна.
Замръзнах.
Ваня излезе в коридора, децата — след нея. Ралица започна да иска да й върнат децата. Но когато Мила, гледайки я, попита: “Мамо, коя е тази леля?” — сърцето ми се сви. Ралица се обърка. Дори не позна дъщеря си.
— Аз съм ти майка! — извика тя. Но Мила се притисна към мен.
Тогава Ралица замълча. И изненадано попита:
— Мога ли… поне да ги посещавам?
Аз и Ваня се погледнахме. Помълчахме. После кимнах:
— Ела. Но децата остават с нас.
Ралица си тръгна, прегърбена и мълчалива. А ние с децата излязохме навън да гледаме фойерверките. В небето гръмтяха огньове, а аз ги прегръщах всички — моите деца, чужди по кръв, но родни по любов. И знаех, че постъпих правилно онзи ден, преди осем години, когато ги взех в нашия дом.