Те седяха на кейа и гледаха как патиците ловят на лета хвърлени от децата парченца хляб. Сесията беше зад гърба, пред тях – два месеца свобода: нито лекции, нито изпити, нито досадни изпитвания.
— Какво ще правиш? — попита момчето, без да откъсва поглед от сребристата ивица по водата.
— Ще наваксвам съня, ще чета, ще се разхождам… — отговори момичето леко, като добре научен урок. — А ти? Ще отидеш ли у дома? — попита тя, изведнъж обзета от тъга и тревога.
— Не. Знаеш ли, винаги съм искал да видя морето. Представи си — никога не съм бил там. Съучениците се връщаха загоряли, хвалеха се с черупки, разправяха за делфини и медузи, а аз… Родителите ми никога нямаха пари. А когато майка ми почина, вече и да мисля за море не ставаше.
— Ние всяка година ходехме до Бургас, когато баща ни беше с нас, — каза момичето, гледайки някъде в далечината, сякаш можеше да види щастливото минало. — Имахте ли пари сега? — попита тя, връщайки се в реалността.
— Не, но мога да заема.
— От кого? Половината от нашите вече са по пътя към домовете си, а другата половина пие остатъка от стипендиите. И после как ще връщаш? — Ралица го погледна с укор.
— Нужни са малко, за да не умрем от глад и за билети. Топло е там. „И под всеки храст има готов дом и трапеза“, — процитира той известна басня. — Жилището може да бъде много евтино. А парите ще ги върна, ще работя. Просто време трябва.
— Откъде знаеш? В сезона нищо не е евтино. Не ме смей. Матрак под дърво ще струва колкото хотелска стая. А помниш ли как свършва баснята? — попита момичето поучително.
— Защо си така… скучна. А ако намеря пари, ще дойдеш ли? — Иван се обърна към нея и срещна обърнат поглед.
— Майка ми няма да ме пусне, — призна момичето честно.
Тогава една от патиците разтвори криле и се издигна над водата, плашейки другите. Момчето и момичето се отвлекнаха. Патицата улови няколко парчета хляб и доволна отплува настрани.
— Чакай. — Иван извади телефона и набра номер. — Стоян? Да, минах… Не, важното е, че минах. Чуваш, можеш ли да ми заемеш триста лева… Не? Колко имаш? Толкова? Добре, давай. У дома ли си вечерта? Ще мина. Ето, пари има. Ще дойдеш ли? — попита той пак, прибирайки телефона.
— Сериозно ли си? До есента всички билети са продадени отдавна, — забеляза Ралица скептично.
— Можем да пътуваме с прекачвания, с автостоп. Или просто признай, че се страхуваш, — усмихна се Иван.
— Не се страхувам, — отвърна тя предизвикателно. — Просто… майка ми няма да ме пусне.
— Тя да не се е вманиачила? На юг с мъж? Знаеш ли какви момичета отиват там? Няма начин, — рязко отвърна майка ѝ и за да подсили думите си, поклати глава.
— Мамо, аз съм възрастна. Не ме карай да тибя тайно. — Гласът на Ралица трепна, очите ѝ се изпълниха със сълзи.
— Какво говориш? Да избягаш от майка си? И за кого?
— Обичам го, мамо, — прошепна тя, използвайки последния и най-неподходящ аргумент.
— Щерко, всичко пред теб е. Защо бързаш? Завършете, ожените се, тогава и пътувайте, — каза майка ѝ, уморена от безполезните уговорки.
Ралица се просълзи.
— Няма да те разубедя, нали така? Не искам да се разделим като врагове. Отивай, само обещай, ако има проблеми или ти стане лошо, да ми се обадиш.
— Обещавам, мамо. — Ралица прегърна майка си. — Да си тръгна да се събера? — Оттегли се и я погледна с още влажни очи, сякаш проверяваше дали не се шегува. — Утре тръгваме рано.
— Как? Мислех, че поне ще го запознаеш…
— Ще дойде утре да ме вземе, ще го видиш. Той е нормален, — каза тя вече по пътя към стаята си.
Майка ѝ поклати глава и се оттегли към кухнята, раздирана от съмнения и страх от бъдещите проблеми, които неизбежно ще паднат върху нея. Ругаеше съпруга си, който ги изостави и не участва в живота на дъщеря им. Ако беше тук, Ралица дори нямаше да посмее да спомене за пътуване с момче на море. Но от друга страна — не можеше я държи с насилие. Може би прекаляваше? — Чиниите в ръцете ѝ звъняха, сякаш споделяха нейните колебания.
На зазоряване късата звънка на вратата прозвуча рязко. Майка ѝ се настръхна, чувайки ли се. Ралица беше в банята. Звънецът не се повтори. Все пак отвори вратата и се стресна от изненада. На прага стоеше симпатично момче с раница.
— Здравейте. Аз съм Иван, — представи се той с белосмяхна усмивка.
Майка ѝ беше шокирана. Безсънната нощ я беше оставила с мътни мисли.
— Ето ме! — Ралица изпъкна от банята с четка в ръка.
Майка ѝ се съвзе и покани момчето да влезе.
— Не се притеснявайте, всичко ще бъде добре, ще бъдем внимателни, — каза Иван.
Докато майка ѝ се опитваше да проумее думите му, Ралица излезе и го дръпна за ръка в стаята си. След минути те излязоха, момчето носеше раницата ѝ на рамоРалица се усмихна, гледайки към морето, и осъзна, че животът е бил справедлив – даваше радости, даваше и разочарования, но никога не беше безсмислен.