Марийка Петрова навърши шестдесет години. Кръгла дата, важен юбилей. През целия си живот тя работила като преподавателка в университета и отгледала единствена дъщеря, Ива, възпитавайки я като честна, самостоятелна и според нея – разумна жена. След пенсионирането си Марийка усещала самотата все по-болезнено и, както много жени на нейната възраст, често шеговито казвала на дъщеря си: „Иве, време е за дете. Искам внуци“. Това бе просто майчинско желание. Ива само се усмихваше и отмахваше думите на майка си, но изведнъж… реши наистина да подари майка си внук.
Съпругът ѝ, Георги, беше програмист – преуспяващ и с добри доходи. Ива също не беше по-назад — активна, делова, винаги в движение. През двете години брак успяха да отворят интернет-магазин, да го затворят, да обиколят Европа на стоп, да посетят мото-събор, да поживеят няколко месеца в хостел в Португалия и да карат велосипеди из България. Ива не носеше поли, не обичаше гримове и се запозна с Георги на летен музикален фестивал край Пловдив, близо до Марица.
Когато майка ѝ отново заговори за внуци, Ива изненадващо не се противопостави. А скоро, на юбилея на Марийка, прозвуча тост, който тя запомни завинаги: „Мамо, ще станеш баба!“ Сълзи от радост, блестящи очи — всичко беше там. И оттогава започна да живее с мечтата — плетеше терлички, купуваше бебешки дрешки, четеше в интернет какво е необходимо за развитието на новородено. А Ива и Георги продължиха да живеят както преди — пътувания, срещи, изложби, нови проекти. Дори не се замисляше да остава у дома. Бременността преминаваше леко и тя казваше: „Не съм болна, просто съм бременна“.
Проблемите започнаха в седмия месец, когато не я пуснаха на борда на самолета за Индия. Ива се разстрои не заради мъжа си, който отлетя сам, а заради авиокомпанията. „Ужасно обслужване“, недоволстваше тя.
Роди се момче, което кръстиха Любомир. Светлокос, сини очи — истински ангел. Марийка плака от щастие. Но радостта не бе дълга. Още в родилния дом Ива заяви: „Няма да кърмя. Не искам да свиква с мен. Искам да живея своя живот“. Предварително се бе уговорила с агенция да намерят бавачка. Но майка ѝ я погледна със строг поглед и Ива замълча. „Бавачка — само през трупа ми“, твърдо каза Марийка. Така всичко започна.
От три месеца Любомир стана ежедневен гост в живота на баба си. Тя ходеше до тяхната квартира като че ли на работа: рано сутрин — там, късно вечер — вкъщи. Сменяше пелени, хранеше, къпеше, приспиваше. Всичко заради внука. И един ден Георги получи обаждане: познати продаваха къща в Тайланд на съвсем изгодна цена. Шанс. Те с Ива отлетяха, оставяйки детето при баба си „за една седмица“.
Мина седмица. После месец. После два. Ива не се върна. Появи се почти след година, когато Любомир навърши точно една година. Прекара с него два дни и отново изчезна — „по работа“. При сбогуване целуна сина си по челото и остави пари на баба му. „Ще се върнем, когато стане на пет години. Засега наеми бавачка, не се мъчи“.
Но Марийка отказа. Тя не гледаше на внука като на „временна тежест“. Той се превърна в смисъл на живота ѝ. Ставаше с него, лягаше до него, шептеше приказки, учеше го на първите думи. Да, не ѝ беше лесно. Да, възрастта ѝ го налагаше. Но сърцето не старее.
Сега всеки ден тя е с него — на площадката, на разходка, при детския лекар. А Ива изпраща снимки от плажа, сърфинг, коктейли, „нови хоризонти“ в живота. Само че в нейните хоризонти няма Любомир. Но баба му е уверена: един ден той ще разбере кой наистина е бил до него. И ако родителите са далеч, то той има някой, който никога няма да го остави.
Защото внуци не се подаряват за юбилей. Те се раждат, за да бъдат обичани.