Внуците ми ги оставиха цялата ваканция при мен — на моя пенсия трябва да ги храня и развличам.
Съвременните деца и внуци са някакви егоисти — всички изискват внимание, грижи, време, а в замяна нищо друго, освен равнодушие и претенции. Какво е това консуматорско отношение към възрастните? Сякаш ние, старите, нямаме собствен живот, собствени желания — само трябва да седим с внуците, като слуги. А ако поискам помощ, всички изведнъж стават заети, сякаш съм чужда.
Дъщеря ми има двама сина — по-големият е на 12, по-малкият на 4. Живея в малко село край Велико Търново и всичко, което имам, е скромна пенсия и тишината, която толкова ценя. Не знам как дъщеря ми и мъжът ѝ ги възпитават и какво се случва в училище, но момчетата растат като мързеливци. Нищо не прибират, дори леглата не оправят — всичко е разхвърляно като след ураган. Ядат каквото попаднат — моята храна я пренебрегват, искат всякакви глупости. Просто наказание!
Когато внуците бяха малки, помагах на дъщеря ми с всички сили — грижех се за тях, ходех по магазините. Но последните пет години съм на пенсия и се опитвам да се отдалеча от ролята на постоянно гледачка. Тази година, преди есенната ваканция, въздъхнах с облекчение: погледнах календара и разбрах, че в началото на ноември няма дълги уикенди. Значи, мисля си, дъщеря ми и зет ми няма да заминат никъде и ще мога да поживея спокойно. Как само се излъгах!
В неделя, точно преди последната седмица на октомври, се звънна на вратата. Отварям — там стои дъщеря ми, Елена, с двамата си сина. Още от прага, без да се поздрави както трябва, избърбори:
— Мамо, здравей! Приемай внуците, почна им ваканцията!
Онемях.
— Елена, защо не предупреди? Какъв е този изненадан?
— Ако те предупредя, ще измислиш хиляда извинения, само и само да не ги вземеш! — отсече тя, докато събличаше якетата на момчетата. — С Антон ще ходим на санаториум за седмица, вече нямам сили, изтощена съм!
— Чакай, а работата? Няма допълнителни почивни дни тази година! — опитах се да си обясня, усещайки как паниката нараства в мен.
— Имаме отпуск, Антон взе три дни за своя сметка. Мамо, нямам време да обяснявам, закъсняваме! — избъбри тя, чмокна ме по бузата и изскочи през вратата, оставяйки ме с два куфара и децата.
Не изминаха и пет минути и домът се превърна в хаос. Телевизорът ревеше на пълни обороти, якета и обувки лежаха из целия коридор, а момчетата се носеха като ураган. Опитах се да ги сложа в ред, да ги накарам поне дрехите да приберат, но те ме игнорираха, сякаш съм празно място. Моята супа те отказаха да ядат, намръщиха се и заявиха, че мама им обещала пица. Тогава търпението ми се изчерпа.
Грабнах телефона и набрах Елена:
— Дъще, децата ти искат пица! Не мисля да им купувам такова!
— Вече ви поръчах доставка, — отсече тя, явно раздразнена. — Мамо, те няма да ядат твоята каша, заради това постоянно има скандали. Излезте някъде, забавлявайте ги, групата е нормална! Нали сама се оплакваш, че у дома те изтощават!
— А с какви пари трябва да ги забавлявам? С моята пенсия ли? — възмутих се, усетих как кръвта приижда към лицето.
— А за какво друго я харчиш? Това са твоите внуци, не са чужди! Не мога да повярвам, че говориш така! — изсмя се тя и затвори.
Ето, това е! Останах сама с този кошмар. Цял живот се блъсках за единствената си дъщеря — работех на две места, спестявах всяка стотинка, за да ѝ е добре. А сега, на старини, получавам такова „благодаря“! Треперя от обида, безсилие и тази несправедливост.
Обичам внуците си, с цялата си душа ги обичам. Но те се уморяват от мен, а аз от тях — разликата във възрастта е огромна, вече не съм млада, за да тичам с тях цял ден. А дъщеря ми смята, че съм безплатна прислуга, че пенсията и времето ми принадлежат на нея и децата ѝ. Това е тяхно право, а моето — само задължения. Егоисти, чисти егоисти! И седя, гледам този безпорядък, слушам крясъци им и се чудя: наистина ли това е моята старост? Наистина ли заслужих само това?