Усмихнатата хищница в семейството, чакаща наследство.

Изпитвам болка, докато пиша тези редове. Не защото искам да очерня някого от семейството, а защото не разбирам как стигнах дотук: седя в кухнята, прегърнала старата си бродирана възглавница, и шепна на мъжа си, че вероятно ще оставим апартамента… на църквата. Да, не сте се объркали — не на сина си, не на внуците, а на храма. Защото иначе този дом, изстрадан от нас, ще отиде при жена, която влезе в живота ни като крадец в нощта — тихо, уверено и с предварително направен план.

Казвам се Вера Алексиева, на 67 години съм и живея с мъжа си в центъра на София в просторен тристаен апартамент, който купихме преди 22 години. Тогава продадохме вилата, събрахме последните си спестявания, взехме заем — всеки квадратен метър на този апартамент е пропит с труд, страхове и надежди. Отгледахме син, мечтаехме как един ден той ще доведе снаха у дома — добра, умна, надеждна. Такава, която ще влезе не само през прага, но и в сърцето. Но се случи друго.

Преди пет години Станислав — единственият ни син — за пръв път доведе Ирина вкъщи. Още тогава усетих: това момиче е чуждо. Не по характер, не по вкус или поглед. А по същност. Тя не се вписваше. Проста, шумна, с надменна усмивка. Но най-вече — очите. В тях нямаше уважение или искреност. Само изчисления и фалшива любезност.

Станислав, като хипнотизиран, слушаше всяка нейна дума. Тя говореше — той мълчеше. Предложи да се оженят — той веднага се втурна към гражданското. На моите увещания, че им е рано, че трябва да се опознаят един друг — той се обиди. Каза, че я обича. А аз… аз замълчах. Не исках да загубя сина си.

След сватбата те наеха апартамент. Не се месихме, помагахме, както можехме — с пари, продукти, подаръци. Но с всеки следващ път Ирина си позволяваше още повече. Упреци, подигравки, намеци. А Станислав? Седи, усмихва се. Сякаш действително вярва, че жена му е безценна.

А на изминалата Коледа се случи нещо, което още стои като буца в гърлото ми. Поканихме ги на вечеря. Подготвих любимите ястия на сина ми — патица с ябълки, салата “Оливие”, домашни питки. Исках да се чувстват уютно като у дома. А по време на вечерята, съвсем ненатрапчиво, казах:
— Може би да помислите да си вземете собствен дом? Докато сте млади, можете да вземете ипотека. Ще помогнем.

Ирина, без да се смути, отговори:
— Защо да го правим? Вие имате апартамент. Така или иначе ще е наш.

Всичко в мен замръзна. Сякаш студен нож разряза сърцето ми. Гледам я, а пред очите ми — не е снаха, не е бъдеща майка на внуците ми, а акула с червило. И най-страшното — Станислав не каза нищо. Нито дума! Само махна с ръка и се засмя.

След като тръгнаха, дълго седях с Борис, мъжа ми, в кухнята. Той, обикновено спокоен и въздържан, за първи път в живота си изрече:
— Няма да стане така. Ние нищо не им дължим.

Тогава за първи път заговорихме за завещание. Решихме: ако продължава така, апартаментът ще бъде оставен на църквата, до която прекарахме почти целия си живот. Не защото сме зли. А защото не искаме мястото, в което вложихме душа, да попадне в ръцете на жена, която вместо сърце има калкулатор.

Цял живот мечтаехме да предадем дома на сина си, в който да звучи смях на внуци, в който да се съхраняват семейните традиции. Но не на тази цена.

Чудя се: дали да кажа всичко на Станислав директно? Но ако му кажа — ще разрушим отношенията. А ако не кажа — всеки ден ще чакам как Ирина трие ръце, очаквайки смъртта ни. Тежко ми е, оскърбена съм.

Само на чудо се надявам — че ще го прозре. Че ще разбере как го манипулират. Но с всеки изминал ден тази надежда угасва. Той е като момче омаяно от по-възрастна жена. А тя… го върти както си иска.

Някой от вас бил ли е в подобна ситуация? Дали можете да ми кажете как да постъпя? Защото сърцето ми се разкъсва, когато виждам как родният ми син се превръща в сянка на себе си… заради тази, която чака нашата смърт, не от мъка, а за да разчисти пътя към “наследството”.

Моля, посъветвайте ме. Докато не е късно. Докато все още сме живи.

Rate article
Усмихнатата хищница в семейството, чакаща наследство.