Всички ме унижаваха цял живот, а сега искат да се грижа за болната си майка
Аз, Стефания, бях последното и нежелано дете в едно многодетно семейство. Освен мен, родителите имаха още четири деца – двама сина и две дъщери. Майката неведнъж ми напомняше, че не ме искаха. „Трябваше да те родя, вече беше късно за аборт“, казваше тя, и тези думи ме изгаряха като жежко желязо. Още от малка се чувствах чужда, ненужна, сякаш грешка, която трябва да търпят. Тази болка ме придружаваше през целия живот, отравяйки всеки ден.
Живеехме в малък град близо до Плевен. Родителите гордееха само със старите си синове, Георги и Димитър. Те бяха гордостта им – отличници в училище, червени дипломи от университета, престижни позиции в офисите в София. И двамата бяха омъжени отдавна, децата им учат в елитни училища в столицата. Аз почти не ги познавах – когато се родих, те вече бяха заминали да учат. Сестрите ми, Елица и Росица, също бяха майчини любимки. Омъжиха се добре, едната дори стана известна певица. Имат големи къщи, скъпи коли, децата им ходят на частни училища. Майка се хвалеше с тях пред всички, а на мен ме наричаше „некадърна“.
Сестрите ме мразеха. В детството се налагаше да ме гледат, но не пропускаха да ме унизят. „Винаги ще си по-лоша от нас“, подхвърляха със смях. Когато в къщата идваха гости, майка вадеше албумите със снимки на по-големите деца, разказваше за успехите им, а за мен казваше: „Стефания? Тя нищо не е постигнала, учи се едва-едва.“ Дори когато се стараех, никой не забелязваше усилията ми. След гимназията завърших шивачество, получих диплома и започнах работа в малко ателие. Харесваше ми да шия, намирах радост в това и печелех добре. Но родителите само се усмихваха: „Шивачка? Това не е професия.“ Изнесох се, живеех в общежитие, а после наех апартамент, за да не чувам упреците им.
След няколко години срещнах Николай. Той стана моето спасение. Омъжихме се, родихме си момиченце, Марийка. За първи път бях щастлива. Но съдбата удари – Николай и Марийка загинаха в автомобилна катастрофа. Сърцето ми се разпадна на парчета. Останаха само аз и празнотата, в която нямаше място за надежда. Близките не ме подкрепиха. Нито обаждане, нито дума съчувствие – сякаш аз и болката ми не съществувахме. Единствена опора бяха колегите от ателието. Десет години живеех, затънала в работата, опитвайки се да не си спомням онзи ден, когато загубих всичко.
Наскоро в живота ми се появи един мъж, Борис. Той се грижи за мен, но аз още не съм готова за нови връзки – старите рани са твърде дълбоки. И ето, точно когато започнах бавно да се отварям към света, близките внезапно си спомниха за мен. Баща почина преди няколко години, а майка сега е прикована към леглото. Тя се нуждае от грижи, но по-големите деца – толкова успешни и заети – не искат да отделят време за нея. Обадиха се на мен, сякаш аз съм последната им надежда. „На теб така или иначе ти е скучно, грижи се за майка си. Поне някаква полза от теб“, заявиха братята ми. Сестрите повториха: „Ти си длъжна, това е твой задълг.“
Бях шокирана. Тези хора цял живот ме унижаваха, наричаха ме нищожество, сеехаха се над мечтите ми. Не ме подкрепиха в най-мрачните ми дни, а сега искат да изоставя всичко и да се грижа за майка, която никога не ме обича? Майка, която открито съжаляваше, че ме е родила, която хвалеше всички освен мен? Отказах. „Оправяйте се сами“, отвърнах, и гласът ми беше като стомана. След това започнаха заплахите: братята викаха, че ще ме лишат от наследство, сестрите заплашиха, че ще ме опозорят пред всички. Но вече не ми пука. Думите им не ме ранят – търпях прекалено дълго.
Сърцето ме боли, но не от заплахите им, а от факта, че никога не бях част от тяхното семейство. Те виждаха в мен само тежест, а сега – безплатна санитарка. Няма да се върна в техния свят, където ме газеха. Майка нека получава грижите от онези, с които се гордее – от „успешните“ си деца. А аз ще живея за себе си, за бъдещето си. Борис ме кани да започна отначало, и може би ще се съглася. Но едно знам със сигурност: няма да допусна семейството ми да ме срине отново. Те ме загубиха завинаги, и това е техен избор, а не мой.