Сватбата и нейният ултиматум
Тази сутрин снаха ми Ралица ме погледна право в очите и каза: “Цветана Ивановна, от днес вие, скъпа майко на съпруга ми, няма да ядете нито едно от ястията ми. Правете си каквото искате, отделям ви рафт в хладилника, гответе си сами. И за предпочитане преди да стана или се върна от работа.” Стоях като гръмната, не вярвах на ушите си. Как така мене, свекървата, която цял живот готвеше за семейството, сега ме изхвърлят от кухнята и лишават от домашна храна? Досега кипя от негодование и трябва да си излея душата, защото иначе ще избухна от тази наглост.
С мъжа ми Борис живеем в една къща със сина си Любомир и жена му Ралица вече две години. Когато се ожениха, им предложихме да се нанесат при нас — къщата е голяма, място има за всички, и си мислех, че ще мога да помагам на младото семейство. Ралица отначало изглеждаше мило момиче: усмихваше се, благодареше за обядите, дори питаше за рецептите на кюфтетата ми. Аз, като глупачка, се радвах, че синът ми има такава жена. Готвех за всички, почиствах, стараех се да им е удобно. А сега тя изказва такова нещо! Сякаш съм чужда в собствената си къща, сякаш шкембетата и баниците ми са нещо недостойно за нейно величество.
Всичко започна преди няколко месеца, когато Ралица започна да мърмори, че “прекалено много готвя”. Мол, тя е на диета, а мойте ястия са “тежки”. Учудих се — кой я кара да яде моите баници със сирене? Искаш диета — вари си броколи, нямам нищо против. Но вместо това тя започна да критикува всичко: че чорбата е пресолена, че картофите не са достатъчно запържени, че “защо толкова много олио”. Мълчах, защото не исках кавги. Любомир, синът ми, също ме молеше: “Мамо, не обръщай внимание, Ралица е стресирана от работа.” Но виждах, че не става въпрос за стрес. Тя просто реши, че кухнята вече е нейна територия, а аз съм там излишна.
И вчера дойде кулминацията. Както обикновено, сутринта напекох палачинки — тънкички, с хрупкави ръбове, както Любомир ги обича от дете. Сложих ги на масата, виках всички за закуска. Ралица слезе, погледна палачинките все едно са враг на народа, и каза: “Цветана Ивановна, молих ви да не готвите толкова много. Ние със Любо вече ядем овесена каша сутрин.” Исках да отвърна, че никой не е отменял овесената каша, когато тя изрече онзи ултиматум. Рафт в хладилника! Да си готвя сама! И това в моята къща, където аз бях стопанка цели 40 години, където всеки ъгъл е пропит с моя труд!
Опитах се да поговоря с Любомир. Казах му: “Синко, значи сега трябва да си готвя отделно като в общежитие? Това е твоят дом, но аз не съм прислуга тук.” Но той, както винаги, застана в ролята на миротворец: “Мамо, Ралица просто иска свое пространство. Опитай се да я разбереш.” Пространство? А къде е моето пространство? Цял живот живех за семейството, а сега ме изтласкват на един рафт в хладилника? Борис, мъжът ми, също не ме подкрепи. “Цвети, не драматизирай, — каза той. — Ралица е млада, иска да е стопанка.” Стопанка? А аз тогава каква съм?
Честно, даже не знам как да реагирам. Част от мен иска да събере багажа си и да отиде при сестра ми в друг град, за да се оправят сами. Но това е моят дом, моята кухня, моят син! Защо трябва да отстъпвам? Винаги се стараех да бъда добра свекърва: не се бърках в техните дела, не критикувах веганските салати на Ралица, дори измивах чиниите след нея, когато се “умореше”. А сега тя ме изключва от семейната трапеза, сякаш съм чужда.
Снощи все пак отидох в кухнята и си сготвих вечеря — картофи с гъби, както обичам. Ралица, като ме видя, се изсмърка: “Ето, Цветана Ивановна, така е по-добре, нали?” Мълчах, но вътре всичко кипеше. По-добре? По-добре ли е, когато семейството е разделено на “твои” и “мои” чинии? Винаги вярвах, че храната обединява, че на общата маса се решават всички проблеми. А сега имаме война заради палачинки и рафт в хладилника.
Чудя се какво да правя. Може би да поговоря открито с Ралица? Да и кажа, че ме наранява, че не искам да живея като съседка в собствената си къща? Но се страхувам, че тя пак ще обърне всичко срещу мен, ще каже, че “натискам” или “не уважавам нейните граници”. Или пък просто да спра да готвя? Нека Любомир и тя да ядат овесената си каша, а аз ще поръчвам пица. Да видим колко издържат без моите кюфтета.
Но най-много ми е жал за Любомир. Той е между чука и наковалнята: от една страна, аз — майка му, от друга — жена, която явно го е поставила пред избор. Не искам да страда, но и да се унижавам няма. Цял живот работих, отгледах сина си, построих тази къща. И сега някакво момиченце ми определя къде ми е мястото? Не, Ралице, така няма да стане.
Засега реших да запазя неутралитет. Готвя си, както тя нареди, но не се предавам. Може би ще се осъзнае, като види, че не тичам след нея с извинения. А може ще се наложи да свикам Борис и Любомир на сериозен разговор. Не искам война в семейството, но и да мълча повече няма. Тази къща е моя, и имамЩе почакам с мъдростта на годините си и ще видя дали времето ще оправи това, което гордостта разрива.