Известни познати заминаваха на почивка и оставиха ключовете за вилата си. Да има, ако пожелаем да направим барбекю сред природата или да плевим полезни зеленчуци. Няма много на света, за какво друго може да ни трябват ключовете от чужда вила?
Този път ключовете бяха нужни точно за “плевене”. Тъй като всичко беше засято и засадено и от време на време е необходимо да се грижим за насажденията, като изскубваме нежеланите плевели и окопаваме храстите.
Преди да заминат, ни предупредиха, че “там живее едно животно, което понякога идва на гости, не го обиждайте и нахранете, ако трябва”. И с това загадъчно съобщение тръгнаха за далечна Тасос.
Отначало се учудих на такова странно отношение към съседа. Ако е животно, защо трябва да го храним? Но, познавайки добродушното естество на приятелите си, допусках, че наистина подхранват някого. Такива времена. Може би е животно, но добър човек?
Както и да е, да поливаме или да плевим, да поливаме или да плевим и да храним животното, все същото е. Ако трябва, значи ще храним. Може би е като пазач?
Първата вечер дойде животното. След обаждането на далечна Тасос с уточнения и описание на обекта се уверихме, че това е точно същото животно. Или по-точно казано – Животно. Защото „Животно“ беше неговото име.
Животно дойде точно в осем вечерта, огледа участъка и, седнало в ъгъла, засвири печална песен. Песен на разочарованото и излъгано същество на този свят. Именно след това се обадихме и уточнихме какво е то.
Животното се оказа чипмънк, който редовно идваше в техния двор и с мрачно посвиркване искаше да го нахраним.
Попитахме кой кръсти малкия чипмънк с такова внушително име, а нашите познати смутено се споглеждаха и мънкаха нещо от рода на “той самият така се представи.” Каквото и да е било, Животното всеки ден идваше и се опитваше да си изсвири храна. Като скитник музикант, пеещ за прехраната си.
Преди това, разбира се, бях виждал чипмънкове в гората, и в анимациите също. Но такова нещо, когато чипмънк излиза от гората, идва при теб и ти пее лично, не бях чувал. Може би, както в онзи анекдот, получи указание, че „поради липсата на катерички за всички, сега е твой ред да отидеш при хората“?
Първата вечер, щедри, изсипахме цяла купчина семена пред верандата. Животното, като видя купчината, веднага замълча и започна бързо да тъпче в устата си семената, стараейки се да поддържа минимален обем в устата.
Както опитът показа, за него нямаше такова нещо като „голяма купчина семена“. Всяка купчина я изпразваше някъде в рамките на, максимум, десет минути. За следващата порция се връщаше с хлътнали, като на затворник от книга за „Ефективна диета“, бузи, но след минута трескав труд с лапите му, бузите отново придобиваха форма, на която бих завидяла и Саманта Фокс.
Животното не се страхуваше от никого и нищо. Страхуваше се единствено от едно нещо – семената някога да свършат и тогава, животът му да загуби смисъл. Затова не позволяваше на купчината дълго да се задържа пред верандата…
За да не ни пречат телефоните, ги слагахме на купчина на масата, която стоеше навън. Винаги близо и се чуваше, ако някой се обади.
Както обикновено вечерта, проявявайки чудеса на точността, Животното се появи пред верандата. Като надраска с пръст дървената настилка пред верандата с отвращение, подуши пръста си и съсредоточено погледна настрани и седна на задник. Настроението му тая вечер беше доста лирично. Пробягвайки невидимите ноти с поглед, Животното взе най-горната от нотите и жално засвири „Песента на глада“.
В този момент телефонът на улицата звънна. Аз, седейки в къщата и гледайки телевизия, не чух поканата на Животното, но чух телефона.
Съпругата ми, която беше чула и двете неща, реши, че чипмънкът е приоритетен, а на обаждането мога да отговоря и аз. С тези основателни мисли, тя изсипа купчина семена пред Животното. Наглият менестрел тутакси замълча и се гмурна в първия транш от купчината. Но не успя веднага да ги постави в устата си. Тъкмо отвори бездънната си уста, когато на верандата се появих аз и без да губя време да се задържам на стъпалата, скочих надолу. Под мен плавно преминаха всички пет стъпала, когато почувствах, че въздухът стана някак по-гъст, и предчувствието за нещо необичайно ме…
Животното също беше обхванато от предчувствието на нещо необичайно. Но само след няколко секунди. През това време моята фигура се приземи с трясък на дъската, като върху другия й край косматото дарование се приготвяше да приеме заслужените лаври.
Ефектът на ускоряване беше удивителен. Животното, все още с отворена уста и с лапи пълни с семена като търговка на пазара, напълно игнорирайки гравитацията, се издигна нагоре и с тъжен свиреж се скри в ниските облаци.
Още за миг си помислих колко странно, напоследък чипмънковете са се разлетели, свидетелство за предстоящ дъжд.
Земята посрещна своето дете след няколко секунди. Къде беше през това време никой не разбра, но съдейки по разширените очи и пухкавата, и без това не малка опашка, видял е много и страшни неща. Приземявайки се на меката земя, като диверсант, той избяга под верандата и изчезна.
А пред верандата остана непочната купчина семена, като символ на това колко краткотрайно може да бъде изкуството.
– Той няма да се върне – стигнахме до единодушно мнение. Никой не би се върнал след неразрешено пътуване до стратосферата!
Изведнъж чувството на тъга ме обзе. Приседнах край купчината семена. Не, той наистина няма да се върне. Автоматично видях голямо семе на върха на купчината, хванах го с пръсти и хрупнах силно.
От под верандата се чу възмутително свирене. Там, с разперени лапи като сумо борец, стоеше пребледнявайки Животното и ме гледаше злобно в черните си очи. „Няма да получиш моите семена!“ – каза погледът му. И още много неща прочетох за себе си в тях.
И все още се учудвам откъде чипмънковете знаят такива думи?!