Тържеството на старшия брат

Сватбата на големия брат

Лентата небе над хоризонта вече порозовява, слънцето ще се издигне скоро. В купето всички спяха, само Родион не можеше да заспи и гледаше как се ражда нов ден. Лежеше на горното легло и наблюдаваше през прозореца. Селата и гаражите с празни перони минаваха все по-често. Наистина ли скоро ще бъде вкъщи?

Отворената врата се плъзна настрани, проводничката погледна вътре.

— След половин час сте на гарата. Спирането е за две минути, — каза тя и затвори вратата.

Родион чу как събужда някого в съседното купе. Обърна се отново към прозореца, но магията на разсъмването вече бе изчезнала. Седна и леко скочи надолу. Мъжът на долното легло въздъхна и се обърна към стената.

Родион взе кърпа и излезе в коридора. Почти всички врати на купетата бяха отворени, горещо бе. Някои пътници също ставаха.

Тоалетната бе заета. Родион се обърна към прозореца. Не бе стъпвал вкъщи от четири години. Никой не го очакваше, защото не знаеха, че идва. Реши да ги изненада. Сега си мислеше, че е грешка. Сам се развълнува, не спа цяла нощ. А майка му как ще реагира, като го види на прага?

След смъртта на баща си тя често се разболяваше. Радостта, също като тъгата, може да предизвика сърдечен пристъп или високо кръвно. Трябваше поне на Мишо да се обади, да го предупреди. Той щеше да подготви майка им.

Родион се върна в купето, облече се и взе раницата. Погледна към вратата — да не е забравил нещо. Застана до прозореца в коридора, чакайки своята гара.

Михаил. Майка му винаги го наричаше така. След смъртта на баща си той зае неговото място в семейството. Свикнала да се съветва с баща си за всичко, майка му сега питаше големия си син. Гордееше се с умния и сериозен първороден.

А Родион винаги беше Родьо, малкият, палавникът, шегаджията. На Родьо му се струваше, че майка му обича Михаил повече. А баща му беше обичал Родьо повече.

— В кого си такъв? — учудваше се майка му, виждайки запис за лошо поведение в дневника му.

— Трябва някой в семейството да е палавник. Като в приказката. Нищо, ще дойде времето, и ти ще се гордееш с мен, — перчеше се Родьо.

Майка му въздъхваше.
Михаил завърши училище със златен медал, влезе без проблеми в университета на икономическия факултет. Учеше отлично, майка му беше горда и го даваше за пример на Родьо. А той обичаше да играе футбол, да ходи на кино и да чете книги за пирати и фантастика, мечтаеше да стане пътешественик.

Родьо се ядосваше от преклонението на майка му пред големия брат. Когато тя го похваляваше, Родьо искаше от протест да направи всичко обратното, назло, още по-зле. Той си беше такъв, какъвто е, и нямаше намерение да подражава на брат си, въпреки че признаваше ума му.

Когато Михаил завърши университет, Родьо получи матура. Бяха различни дори на външен вид. Михаил приличаше на майка си — светла коса, сини очи, пухкави устни. А Родьо имаше тъмна, непокорна коса, винаги настрани. Очите му жълтеникави, като на котка. Майка му го наричаше “коте” като малък. А как наричаше Михаил? Родион не можеше да си спомни. Вероятно дори като дете го е наричала Михаил.

И разбира се, той трябваше да влезе в университет, като големия брат. Родьо излъга, не подаде документи, а после се измъчи, че не му стигат точките.

— Поне в техникум да влезеш, може би ще успееш. В армията ще те грабнат, — въздъхваше майка му. — Михаил, кажи му ти.

— Родьо, без образование сега няма как, няма да си изградиш кариера. Майка говори правилно. Опитай се в техникума. Искаш ли, да дойда с теб? После ще работиш, ще учиш задочно. Не разстройвай майка.

— Още не съм разбрал какво искам да бъда. Имаме достатъчно един умник в семейството. Някой трябва да служи в армията. Ако всички станат академици, кой ще защитава родината? — отговаряше Родьо.

— Гледай, ще си играеш. Помисли за майка, тя се притеснява.

Родьо отиде в армията. Отначало беше трудно, после свикна, намери си приятели. С един от тях дори замина за Сибир след войската. Там започнаха голяма строеж. Обади се на майка си, каза, че иска да работи. Тя плачеше, молеше го да се върне. Обаждаше се и Михаил, ругаеше го. Но Родьо стоя на своето.

Защо трябва да върви по стъпките на брат си? Дори дрехите си винаги носеше от него. Михаил не играеше футбол, не късаше панталони. Защо да купуват нови на Родьо, когато имаше толкова от брат му? Омръзна му. Имаше си собствен живот. Нека Михаил работи в кабинети, а той обичаше да работи с ръце. Щеше да докаже, че и той струва нещо. Ако баща му беше жив, щеше да го подкрепи.

Обаждаше се рядко вкъщи, казваше, че е добре, но не може да се върне — без него не можеха. Четири години по-късно за първи път се прибра. Едва тогава Родион осъзна колко му липсват майка му и Михаил.

Спечели си пари за апартамент, обзаведе го, не беше срам да доведе булка. Само с булките не му се отдаваше. Влюби се в счетоводителката Вера, а тя сеВера беше омъжена, затова той реши да се прибере в Бургас, където срещна усмихнатата цветарка Десислава, и докато вдигаха бурените след буйната сватба, Михаил се появи на прага с кутия ракия и усмивка, признавайки, че най-накрая е разбрал какво значи да бъдеш щастлив.

Rate article
Тържеството на старшия брат