Трудно ли е да наричаш свекървата “мама”?

Едно просто думичко ли е да наричаш свекърва си “мама”?

Когато Радослава се омъжи, тя беше категорична – нямаше да нарича свекървата си “мама”. Да, много от приятелките ѝ с удоволствие прибягваха до “втора майка”, говорейки за някаква дълбока близост, уважение и благодарност. Но Радослава отсече тази мисъл още в началото. “Майка ми е само тази, която ме роди и отгледа”, мислеше си тя и нямаше намерение да предава това убеждение.

Свекървата ѝ, Елица Тодорова, беше строга, сдържана жена, но не и зла. Първото време дори помагаше на младото семейство – с пари, съвети, подкрепа. Благодарение на нея успяха да си купят приличен автомобил, а после и да спестят за първоначалната вноска за апартамент. Никога не се намесваше в техните дела, не натрапваше мнението си, но държеше достойно и с дистанция.

И все пак, Радослава винаги поддържаше граница. Нито “мамо”, нито дори просто “майко” – само “Вие”, само “Елица Тодорова”. Уважително, учтиво, но студено. Като че ли между тях имаше невидима стена.

Един ден, когато Радослава отиде при свекървата си да си направят чай и да пообщуват, Елица изведнъж тихо каза:

“Знаеш ли, може да спреш да ми говориш на ‘Вие’. Наричай ме просто Елица. Или… както ти е по-удобно.”

Радослава се прегърна усмихната и поклати глава:

“Не, по-добре както досега. Не мога иначе, извинете…”

Свекървата не каза нищо повече. Живееха както преди – отдалечено, но мирно. Докато една история не се повтори.

Синът на Радослава, Калоян, реши да се жени. Неговата избраница – Снежана, нежна и откровена мома – веднага спечели сърцата на всички. И ето, на сватбата, когато тя прие подаръка от Радослава, неочаквано я прегърна и прошепна:

“Благодаря ви, мамо.”

Всички си помислиха, че го е казала от вълнение. Но на следващия ден Снежана отново се обърна към нея така. И тогава, в Радослава нещо се разтърси. Нещо, което дълго дремеше, се пробуди изведнъж.

В тази дума имаше толкова топлина, толкова искрено приемане… Радослава дори не очакваше колко приятно ѝ беше да го чуе. Сякаш нищо особено – просто дума. Но лекуваше. Грееше. Приемаше.

След няколко дни Радослава изведнъж почувства нуждата да посети Елица Тодорова. Мъжът ѝ беше на работа, така тя поръча такси. Измисли причина – щяла да занесе комплект чаршафи. Но я теглеше нещо по-дълбоко. Нещо съкровено.

Елица отвори вратата, покани я в кухнята, запари чай и извади сладкиш. Седнаха една срещу друга. Тогава, изненадана дори от себе си, Радослава проговори:

“Майко, към към толкова бързаш? Да си пием спокойно чая, да побъбрим…”

Замлъкна. Думите излетяха като дъх. Без подготовка, без решение. Просто – от сърце. Свекървата, не, майката, вдигна поглед и в очите ѝ блеснаха сълзи и радост. Такава, каквато Радослава никога преди не беше виждала.

Не се върнаха към този разговор. Беше излишен. Всичко беше казано.

Когато се прибра у дома, в гърдите ѝ избуя облекчение. Чувстваше се лека. Топло. Спокойно. Направи онова, което отлагаше толкова време, без да си дава позволение.

И може би за първи път разбра, че понякога една единствена дума може да събори стена, строена с години. Една проста дума – “майко”.

Rate article
Трудно ли е да наричаш свекървата “мама”?