Тридесетгодишна обида

Обида дълга тридесет години

Вече три десетилетия не разменям и дума със свекърва ми, Веселина Тодорова. Всичко започна със сватбата ни с Николай, когато тя ни подари чувал жито и комплект стари чинии. Тогава бях млада, влюбена, изпълнена с надежди, а този “дар” усетих като плюнка в сърцето. А сега Николай, съпругът ми, ме моли да се грижа за нея, защото вече не може да става от леглото. “Гергана, казва, тя е майка ми, сама е, кой ще й помогне?” А аз го гледам и си мисля: “Не искам да виждам майка ти, Николай. След всичко, което стана, не съм длъжна.” И все пак ситуацията не ми дава мир – разкъсвам се между древната обида и усещането, че може би е време да сложа край на тази история.

Преди тридесет години, когато се омъжихме за Николай, бях на седмото небе. Бяхме млади, без нито един лев в джоба, но любовта ни беше по-важна от всичко. Сватбата беше скромна, в малък механ, но с родителите ми се постарахме да изглежда спретнато. Моите майка и баща ни дариха пари за мебели, приятелите ни събраха за съдове, а Веселина Тодорова… Тя ни подари чувал жито и шест износени чинии, които, според вида им, помнели още нейната собствена сватба. “На вас за домакинството”, каза тя с усмивка, сякаш ни поднася диаманти. Тогава едва сдържах сълзите. Не защото очаквах скъп подарък, а защото усетих, че тя не ме приема. Сякаш за нея съм нищо, недостойна за нещо повече.

Николай тогава само сви рамене: “Гергана, не я слагай наум, майка ми е такава, тя се грижи по своему.” Но аз не можах да забравя. Веселина Тодорова още отначало даваше да се разбере, че не съм достойна за сина й. Постоянно критикуваше как готвя, как поддържам дома, как се обличам. “Гергана, ти как така готвиш чорба без моркови? У нас в семейството не се прави така”, казваше, докато стои до печката в моя собствен дом. Всеки нейен посещеник беше като изпит, който никога не успявах да издържа. А след онзи сватбен “дар” просто престанах да общувам с нея. Казах на Николай: “Или спира да се бърка в живота ни, или не искам да я виждам.” Той избра мене, и се разбрахме, че Веселина ще идва само при него, без мен. Така живяхме – тридесет години без дума помежду ни.

През тези години ние с Николай изградихме своя живот. Отгледахме две деца, купихме апартамент, после къща в покрайнините. Работех, гледах дома, бях до Николай в трудните моменти. А Веселина живееше своя живот – в малкия си апартамент, със съседки, с градинката си. Николай я посещаваше, помагаше й с пари и ремонти, но аз стоях настрана. И това ме устройваше. Не чувствах вина – тя сама избра този път, когато реши, че не съм достойна за сина й. Но сега всичко се промени.

Преди месец Николай се прибра мрачен като нощ. “Гергана, казва, майка слеля. Инсулт, почти не може да мърда. Лекарите казват, че й трябва грижа.” Изразих съчувствие, но когато той допълни: “Искам да живее с нас и ти моля да й помогнеш”, почти захласнах от възмущение. Да й помагам? На нея? На жената, която преди тридесет години ме унижи пред всички на сватбата ни? Която нито веднъж не се извини, не опита да оправи нещата? Погледнах Николай и отвърнах: “Сериозно ли? След всичко, което направи, аз трябва да стана нейна болногледачка?” Той започна да обяснява, че е старица, че не може да я остави сама, че това е негов дълг. А аз? Къде е моят дълг към себе си, към гордостта ми?

Спорихме до полунощ. Николай повтаряше, че трябва да разбера, че тя е майка му, че няма да живее вечно. А аз се опитвах да му обясня, че не мога просто да забравя тридесет години обиди. “Помниш ли как ме нарече ‘непохватна’ пред всички? Как ми подари жито, сякаш съм просякиня? – крещях. – А сега трябва да я приемам в нашия дом?” Николай само клатеше глава: “Гергана, това е минало. Тя е болна, има нужда от помощ.” Но за мен не е минало. Това е рана, която така и не зараства.

Говорих с дъщеря ни, надявайки се, че ще ме подкрепи. Но тя каза: “Мамо, разбирам те, но баба е наистина в беда. Може би трябва да опиташ да простиш?” Да простиш? Лесно е да го кажеш. Не съм зла, не желая на Веселина зло, но не искам да я виждам всеки ден, да й готвя, да й сменям чаршафи. Това е над силите ми. Предложих на Николай да наемем болногледачка или да я настаним в добър пансионат – можем да си го позволим. Но той настояваше: “Майка ми не е чужда, тя трябва да бъде сА аз стоях пред прозореца, гледайки как дъждът рисува пътеки по стъклото, и не знаех дали сърцето ми ще успее да прегърне това прошка, или ще остане затворено завинаги, като вратата, която от тридесет години не отварям.

Rate article
Тридесетгодишна обида