– Той вече е пътник, – каза жената с чужд, студен глас. – Ела сам и говори с лекаря, ако не ми вярваш. Там има медицински сестри, всичките условия са налице. Не случайно са измислили палиативната грижа, всички така правят…
Иван се роди два месеца по-рано и веднага го взеха в реанимация. Първо не казаха нищо, после се появи някаква надежда – започна сам да диша, да качва тегло. Когато го изписаха, беше толкова мъничък, че Борис се страхуваше да го вземе на ръце, за да не го нарани. Когато Иванчо се събуждаше и плачеше нощем, Елица не се надигаше към него и на Борис му се налагаше да се оправя някак. Елица не искаше да го води на лекари, казваше, че всичко е заради тях, нали беше изследвана, правили бяха ултразвук и всичко уж беше наред. А това ли е “наред”? Три месеца, а той дори глава не държи.
Борис сам се записваше при лекарите, изслушваше непонятни думи, изпълняваше техните напътствия, докато сестрата търсеше вена за изследванията. Накрая достигна и до генетиците в областния център, които обясниха, че на Иван може да се помогне, но са нужни специални лекарства. Затова Борис отиде на командировка – един приятел отдавна го канеше, плащаха добре, но Елица все не пускаше. Но изход нямаше. Мислеше, че синът му е с Елица, а какво се оказа… И баба му нищо не казваше, но усещаше, че крие нещо.
– Всичко е наред, сине, работи, – повтаряше тя.
Излезе, че през цялото време именно баба му е ходила в болницата при Иванчо – говорила с него, мажела го с крем против декубитуси и му правела масаж. Елица пък се беше върнала на работа, а Борис не каза. Призна само когато Борис съобщи, че ще дойде в отпуск за месец.
– Елица, това е нашият син! – възмути се той. – Какъв палиатив, защо работя? Лекарят каза за лекарства…
– Какви лекарства! – извика Елица. – Видя ли го изобщо? Нямаше те тук половин година, така че недей ми казва какво и как трябва. Млада съм още и искам да живея за себе си. Други деца ще родя. Не искам, като майка ми, цял живот да сменям памперси!
Малкият брат на Елица беше с детска парализа, и когато се запознаха, Борис се възхищаваше как крехката и изящна Елица го носи и му чете книжки. За това и я обикна. Но изглежда, любовта на самата Елица стигна само за брат й.
– Ако не вземеш сина си вкъщи, ще подам за развод, – заплаши Борис.
– Така ли? Подай! И без теб живях, и ще продължа да живея.
Той не вярваше, че ще си тръгне наистина. Но Елица си тръгна преди той да се върне, остави ключовете на баба му, която отдавна се досещаше, но нищо не каза на Борето – за тези шест месеца Елица намерила къде може да се премести.
– Не се тревожи, синко, ще се справим. Ще ти помогна с Иванчо, но ще трябва да си намериш работа тук – сама не мога.
Борис и сам разбираше – баба му отдавна беше болна, и самата тя имаше нужда от грижи, но не можеше да й върне дълга, не можеше да се разкъса на две части.
Баба му го отгледа. Майка му, успешна певица, го остави при баба му за месец, но така и не се върна да го прибере. Превеждаше пари докато беше на училище, но после сякаш реши, че е достатъчно, да се справя сам. В младостта си Борис си мислеше, че майка му го обича, просто животът й е труден: концерти, изяви, почитатели… Един път дори сам отишъл на неин концерт – купи огромен букет рози, мечтаеше да й го поднесе, очакваше да го разпознае, да се зарадва, да каже от сцената – това е синът ми!
Но не се получи така: дълго време не го забелязваше, после взе букета без да го погледне и го хвърли в ъгъла. А Борис беше дал почти цялата си заплата за него. След концерта успя с мъка да се пробие зад кулисите, опита да обясни, че той е синът й, но майка му не го прие. Предала съобщение, че е уморена и ще се обади. Чака я цял месец, не се отделяше от телефона. Но тя така и не позвъни.
Сега вече не мислеше за нея, а ако по радио чуеше нейната песен, сменяше веднага станцията, не искаше да слуша, въпреки че по-рано всичко знаеше наизуст. Баба му беше и баща, когото никога не познаваше, и майка. А ето че сега се беше превърнала и в майка за Иванчо – грижеше се за него, докато Борис си намери работа с нормално работно време, за да не уморява баба си. Елица дори не звънеше, дори майка му поне понякога правеше вид, че има дете.
– Боре, днес сънувах много ясен сън – баба му веднъж му каза. – Дядо ти, мир на прахта му, ме помоли да му донеса вода от кладенеца. Казах му – ама как ще я занеса, като краката ми не вървят! А той каза – тук всички вървят. Гледам, под краката ми е зелена трева – зелена и мека като пух. Тръгнах по нея, а краката ми се плъзгат и дори не болят! Напълних вода и накрая погледнах в кладенеца. Видях те с костюм и вратовръзка, а до теб стоеше хубаво момиче с трапчинки на бузите. С фата. Чувствувам, синът ми ще намери добра жена, не като тази.
– Бабо, каква жена! Ако родната му майка не искаше да се грижи за Иванчо, коя ще се съгласи?
На следващия ден баба му не се събуди. Значи сънят беше в ръка, но не беше за него – сега тя носи вода на дядо си, а не на малкия Иванчо.
Какво да прави сега, Борис не знаеше. Майка му помогна с погребението, дори дойде лично, но все пак трябваше да харчи, беше неудобно да я моли. Но след няколко седмици майка му сама звънна и му каза:
– Намерих медицинска сестра за сина ти. Ще й плащам аз, не се тревожи.
Щедростта й изненада Борис и първоначално искаше да откаже, да каже, че нищо не иска от нея, но се отказа – гордостта му нямаше значение, когато лекарството на сина му свършва.
Очакваше зряла и опитна жена, каквито много видя в болниците, докато караше Иванчо, всички бяха като баба му на младини – делови, прости, знаят си работата. Но явно майка му и тук реши да спести – изпрати някаква млада девойка, която веднага се призна, че това й е първата работа.
– Не се тревожете, минах специални курсове и всичко зная, – каза тя уверено, но гласът й трепереше.
Можеше да се обади на майка му и да каже, че това момиче няма да се справи с Иванчо, но не искаше да говори с нея. Борис реши да изчака, може тези курсове наистина са за нещо полезни.
Момичето се казваше Мариана. Непрекъснато му звънеше през половин час:
– Борис Петров, нормално ли е да хълца така?
– Дръжте го изправен. И сложете нещо топло на гърба му, можете да загреете кърпа с ютия.
– Борис Петров, диша толкова тежко, страх ме е!
– Мариана, инхалаторът, казах ви…
И така нататък.
След няколко седмици обаче свикна и сякаш се справяше по-добре. На Борис му се наложи обаче да си намери друга работа – тя работеше до шест часа, а трябваше да се върне навреме. И така започна на строеж, графикът там беше свободен, но всичко беше в сивата икономика. Обещаха му добро заплащане, но кога ли ще го получи…
Съботите и неделите Борис прекарваше със сина си – това момиче дори и за допълнителни пари не можеше да работи през уикенда, учела китайски език, искала да замине на стаж, да изучи акупунктурата. Беше смешна тази Мариана, наивна, не като неговата баба – тя вярваше на телевизора, а тази – на интернет.
Всъщност, на рождения ден на Иванчо, Мариана дойде дори през уикенда – донесе му балон, обожаваше ги, и самозашит костюм. Борис съвсем се трогна и я покани на чай – купил беше торта по повода. След това всички тръгнаха на разходка – облякоха Иванчо в новия костюм, сложиха го в количката и привързаха балона, за да гледа. Борис разбираше, че до следващия рожден ден синът му може и да не доживее, но от това го задушаваше. Въпреки това, когато вървеше по слънчевата улица, а балонът се опитваше да лети нагоре, отнасян от лекия есенен вятър, му беше добро на душата.
Елица я видя късно, чак когато спряха на пешеходната пътека и погледът му я улови. Боядисаното й лице стана червено и се покри на петна. Обърна се, каза нещо на приятелките си и побърза на другата страна на улицата.
– Коя е тя? – попита Мариана, като забеляза погледа му.
Борис бавно изпусна въздуха и отговори:
– Никоя.
– Чудесно, – каза тя и се усмихна.
Той не я беше виждал да се усмихва преди. На бузите й се появиха трапчинки, какво му напомняше… Синият балон на фона на същото небе се разтрепери, неговото сърце туптеше също така.
Заплатата му не я даваха. Лекарството привършваше, нямаше изход Борис – трябваше да звънне на майка си.
– Мислиш, че малко ти помагам ли? – раздразнено попита тя. – Знаеш ли колко й плащам на това момиче? Какъв мъж си ти, че не можеш да спечелиш за лекарства?
От срам на Борис дъхът му спря. Наистина ли не можеше синът му да осигури? Изключи телефона и наведе глава – искаше баба му да дойде, да му сложи ръка на рамото и да каже, че всичко ще бъде наред…
Леките стъпки се чуха, и на прага на кухнята се появи Мариана. В ръцете си държеше плик.
– Това е, – каза, постави го на масата.
– Какво е това? – не разбра Борис.
– Лекарство за Иван. Вашата майка ми плати добре, не мислете. Аз събирам за пътуване в Китай, а тези пари не ми трябват – живея с родителите си, всичко си имам.
– Ами пътуването ви… – озадачи се Борис.
Мариана сви рамене.
– Сега няма къде да отида…
Усмихна се неуверено, а на бузите й пак се появиха трапчинки. Борис изведнъж си спомни за баба си и нейния сън. Изчерви се до корените на косата си, не знаейки защо.
– Вземете, – настоя тя. – Така ще е правилно.
– Ще ги върна, – промълви Борис и попита. – А след като няма да заминавате в Китай, може ли да ни посетите през уикенда? Да се разходим, както предишния път…
Мариана се усмихна отново и отговори:
– С удоволствие…