Тя гледаше как бракът ми се разпада: Опитвах се да не се намесвам, а сега ме винят

Амина ми, това ти ли си? Дъщеря ми е една истинска македонска буря. С мъжа си я отгледахме в спокойствието на къщата ни в малкото градче Костинброд, където рядко се чуваше повишен тон. Но тя наследява характера на баба си – пламенен, шумен и инатлив. Бабата винаги си беше по своето, можеше да се обиди на ровно място и никой не я слушаше. Амина, макар и да не я е познавала, повтаря жестовете й като по калъп. И това разби сърцето ми.

Амина не понася критика. Всички съвети минават през едното й ухо и излизат през другото, а понякога ги приема и като лична обида. С години се опитвахме с баща й да я вразумявам, но разговорите с нея бяха като да говориш на стена. Още в детската градина се научи да манипулира хората, постигайки желаното с ангелска усмивка. Винаги чуваше само това, което искаше, а не това, което трябваше. Всяка забележка я ранеше до сълзи и истерики. Тинейджърските й години бяха истински ад. Страхувах се, че ще се досети да се мотае с лоша компания, да пуши или, не дай Боже, да забременее. Това не се случи, но нервите ни с мъжа й изяде до тласък.

Когато завърши гимназия, обяви, че е готова за самостоятелен живот. Свърза си раницата и с приятелка си нае апартамент в центъра на София. За учебата си каза „мерси, не“, реши, че парите са по-важни. Две години почти не се виждахме. Рядко вдигаше телефона, никога не идваше. Остарявах от тревога, всеки ден очаквайки обаждане от болница или полиция с лоши новини. Но после нещата се промениха. Амина започна да ни посещава през уикендите – отначало рядко, после все по-често. Пиехме кафе, мълчахме за миналото и аз си мислех, че бурята вече е утихнала.

Опитвах се да я уча да готви, да поддържа дома, но тя рязко ме прекъсваше: „Знам си аз всичко!“ Скоро разбрах, че Амина има гадже – Ивайло. Спокоен, добродушен, той умееше да смекчава изблиците й, превръщайки сърдитите сцени в шега. До него изглеждаше щастлива и уравновесена. Не след дълго се ожениха и аз си помислих, че най-после дъщеря ми е пораснала. Как грешах…

Идилията им продължи само няколко месеца. Истинската ѝ натура изплува отново. След всяка кавга с Ивайло притичваше при нас и оставаше да спи. Знаейки колко мразеше съветите, мълчах и гледах отстрани. Веднъж се закле, че повече няма да се връща при съпруга си. А след два дни се помиряваха, сякаш нищо не се беше случило. Държах си езика зад зъбите, страхувайки се да не разваля крехкото й щастие.

Но търпението на Ивайло не беше безкрайно. Един ден, след черна кавга, Амина намери бележка – той си беше тръгнал, предложил развод. Тогава дъщеря ми избухна в истинска истерика. Освен че я изостави мъжът й, я уволниха и от работа. Две седмици се грижих за нея като за бебе – варех й, говорехме до късно, опитвайки се да я разсея. Но един ден, когато влязох в апартамента й, я видях с куфар в ръка.

„Ти си виновна за всичко!“ – нахвърли се върху ми.

„Здравей, мила. Защо си събрала багажа? Какво съм направила?“ – обърках се.

„Ти си виновна, че Ивайло ме заряза! Видя, че ме търпи, можеше да му кажеш нещо!“ – крещеше.

„Никога не слушаше съветите ми, винаги казваше, че сама ще се оправиш.“ – опитах се да припомня.

„А ти пък просто гледаше как бракът ми се разпада!“ – всяка дума беше като нож в сърцето.

„Не говори така! Аз не съм виновна за вашите кавги. Вие сте възрастни, сами решавахте. Какво общо имам аз?“ – опитах се да се защитя.

„Разбира се, ти никога нямаш нищо общо! Благодаря за „помощта“! Бях права, когато избягах от вас след гимназията. Жалко, че се върнах!“ – изсипа това и изхвърча навън, дръпнайки вратата с такъв тласък, че стъклата затрептяха.

Останаха само тишина и аз, смазана. През всичките дни аз я гушках, грижех се за нея, не се намесвах в живота й, както тя искаше. А в нейните очи аз съм източникът на всички й неуспехи. Момичето ми така и не порасна, все още търси на кого да изхвърли вината. Сърцето ми се къса, че ме смята за лоша майка. Но уморихме да я убеждавам. Нека води живота си както иска… Само защо толкова боли?

Rate article
Тя гледаше как бракът ми се разпада: Опитвах се да не се намесвам, а сега ме винят