„Ти не си слугиня: Как съпругът постави ултиматум на роднините и промени всичко“

У моего съпруг Борис има шумно и многолюдно семейство. Трима братя, две сестри. Всички отдавна живеят отделно, с деца и домове. Но у нас идват редовно – и не само за чаша ракия, а за истински пиршества. Винаги има повод: рожден ден, имени, годишнина. И всеки път – у нас. „У вас е удобно, къщата е просторна, има двор“, казват роднините. Всъщност, дълго спестявахме, за да си купим голяма къща край София. И щом се появи беседка, скара, тревна площ и място за коли – цялото семейство реши, че това е тяхната „вила“.

Отначало ми харесваше. Израснах сама, без братя и сестри. Бях щастлива, че сега съм част от голямо семейство. Приготвяхме ястия, печехме месета, смеехме се. После обаче… след време това се превърна в робство. Знаете ли колко храна трябва да се приготви, когато дойдат повече от петнадесет човека? И никой дори не попита дали няма нужда от помощ. Жените веднага сядаха под сянката с чаша вино, мъжете запалваха скарата. А аз – още от сутринта в кухнята. Режах, пържах, миех, чистях. Разнасях чигии, събирах мръсните. Само Борис нахлуваше, с виновна усмивка: „Да ти помогна?“ Аз, сдържайки яд, поклащах глава: „Ще се справя…“

Но най-обидното не беше това. А фактът, че всеки път излизах към гостите – разпусната, с престилка, без грим. А те – на чисто и подредени. Все едно отиват на бал, а не в къща до града. И аз исках същото – да облеча хубава рокля, да си оправя косата, да седна с виното. Но нямах време. Бях обслужващ персонал.

След такива вечери Борис сам миеше купищата чинии, изпращаше ме да си почина. Видях, че е изморен. Един свободен ден в седмицата – и той минаваше под пищене на деца и шумни разговори. А той искаше просто да легне, да поръча пица, да гледа филм. Но не желаеше да се кара с родата. И аз мълчах. Докато един ден не се обади брат му.

„Ще празнуваме рождения ми ден у вас, както винаги.“

Борис, като положи телефона, се обърна към мен и каза:

„Утре ставаш, слагаш най-хубавата си рокля, си правиш косата, ако искаш – и грим. Можем дори да купим нещо ново. Но – в кухнята няма да влизаш. И с дума.“

„Ама как…“ опитах се.

„Толкова. Да си носят храната със себе си. Ти не си готвачка, нито прислужница. Ние също имаме право да си почиваме.“

Мълча кивнах. Беше странно, но приятно.

На следващия ден се събра цялата родня. Усмивки, кутии с торти, месо в чанти. А на масата – празно. Роднините се гледаха – къде са салатите, мезетата, къде е стопанката? Тогава Борис излезе спокойно и заяви:

„Отсега ще е така. Искате празник – участвайте. Ние с жена ми сме уморени. Тя не е длъжна да ви обслужва. Или всеки носи нещо свое, или си намирате друго място за тържества.“

Настана мълчание. Ядяха, но без прежната веселост. Разговорите не ходеха. Зато следващия празник една от сестрите – за пръв път от години! – покани всички у себе си.

Оказа се, че могат. Когато поискат.

Rate article
„Ти не си слугиня: Как съпругът постави ултиматум на роднините и промени всичко“