Артистка
Весела влезе във вагона на метрото и се нахвърли на седалката. Защо ли беше обула ботуши с ток? Защото на всяка възраст жената трябва да изглежда като жена.
Погледна отражението си в тъмното стъкло срещу нея. Не беше зле. „Особено като си наспиш, наложиш тон грим и се огледаш не в огледало, а в тъмно стъкло“, каза вътрешният й глас.
„Да, очите са тъжни. Сигурно от умора.“ Весела отмести поглед. „Трябва да се обличам според възрастта си, поне да махна токовете“, реши тя. „Ох, само да стигна до вкъщи, да си съблека тези проклети ботуши, да махна тежката яка… Защо се навъсих?“
Отдавна я бяха забравили и не я познаваха по улиците, но навикът да излиза с „лице“ беше останал. Не че беше известна. Но след снимките в киното започнаха да я разпознават. А какви мъже й се връзваха! Нямаше ден, в който след спектакъл някой да не я чака с букет цветя пред театъра.
Тогава я наричаха не Весела Димитрова, а Злата Иванова. Звучи! Гордееше се, когато виждаше името си в титрите, макар и само на два филма.
Колко задушно. Разкопча си яката, свали кърпа по врата, разтърси косата, за да прогони умората. Косата й беше орязала, но правилната подстрижка и боядисването правеха илюзия за пълнота. Погледна пак напред, но вместо отражението си видя млад мъж, който я гледаше право в очите и се усмихваше.
Злата реагира веднага, както винаги при мъжки погледи. Леко вдигна брадичката, усмихна се и веднага отмести поглед. „Забелязах те, оцених вниманието, достатъчно.“
„Трябваше да взема такси. Да, скъпо е, но поне бързо. Нямаше да се уморя“, пробърмори си. Третият й мъж я беше учил да кара кола, но така и не се осмели. Страхуваше се.
Борис, третият й съпруг, беше най-добрият от всичките й официални мъже. Колко жалко, че почина толкова рано. След него реши да не се жени вече. Впрочем, никой и не й предлагаше.
А колко беше хубава в младостта, боже! Изящен нос, али уста, ресници като перки. А очите! Живи, искрящи от радост. Фигурата й и сега беше добра. Не всички на нейните години могат да се похвалят с такова тяло. „Грижеше се за себе си, не ражда. Ето, сега живееш сама, забравена от всички“, язвително забеляза вътрешният й глас.
„Стига“, отвърна тя лениво, но веднага се огледа. Напоследък често говореше сама със себе си. Никой не й обръщаше внимание. Вагонът беше почти празен. Някой дремеше, някой седеше със загубен поглед. Само мъжът срещу нея продължаваше да я гледа. Весела отмести поглед и се потопи в спомени.
Жалко, че се е родила късно. Беше толкова хубава, че можеше да играе в „Карнавална нощ“ не по-лошо от Гурченко. Гласът й беше тънък, писклив, но това нямаше значение — можеше да й пее друга, същата Гурченко например. АИ когато затвори очи, видя само тъмното стъкло на метрото, което веднъж й беше върнало отражението на младата Злата — сега вечно изгубена.