Тоя вечер сърцето ми почти спря, ако не бяха стиснатите зъби. Помня как всичко започна – обикновеното обаждане от сина ми: „Мамо, аз и Ралица (името е променено) ще дойдем при вас сега. Да се запознаем.“ Гласът му беше радостен, уверен, като на човек, който най-накрая е взел сериозно решение. С мъжа ми се погледнахме и се зарадвахме – ето, най-накрая Георги наш се е освестил, ще се жени! Колко време ще бяга като ерген!
Георги е мъж с характер. От малък беше самостоятелен, но и упорит. След гимназията отиде в армията, а после изведнъж: „Ще отида в гората. Да работя. Ще спечеля.“ Ние с баща му бяхме в шок, но не го разубеждавахме. Замина – и наистина, започна да носи гостинки – риба, дивеч, горски плодове. Казваше, че му е хубаво, природата е дива, но красива, хората са истински.
А сега – решил се е да се жени. Накрихме масата, приготвихме хляб и сол, облякохме най-хубавото, чакаме. Звън на вратата. Аз отварям. И тук… почти останах без дъх.
На прага стоеше жена. По-скоро – първо видях огромна кожена яка от мечка, а зад нея – три деца и самият Георги. Кожухът влезе, събли се – и от него излезе тънка, ниска момичка с гъста черна коса и остър, като на сокол, поглед. Георги се представи:
„Това е Елица. Моята годеница.“
Вътре в мен всичко се срина. Момичето кимна безмълвно, децата, без да чакат покана, седнаха направо на пода. Едно от тях започна да си сваля обувките, друго – да се катери по прозореца. Най-малкото Елица го завърза с колан за крака на дивана, за да не избяга. Всичко това ставаше в мълчание и миризма – сякаш цялата гора беше влязла в нашия апартамент във Враца.
Влязохме в хола. Постелих бяла покривка, наредих храната. А Елица започна да налага с ръце! (Да, с ръце!) Децата си ядяха с пръсти, тя – с вилица, но си бъркаше право в устата. Говореше кратко, откъслечно.
„А децата ваши?“ – попита мъжът ми, поглеждайки троицата на пода.
„Мои“, отвърна тя без емоция.
С мъжа ми се погледнахме. Това какво значи, сега това е нашето семейство?!
„Георги, сине, къде се запознахте?“ – попитах аз, гласът ми се тресеше.
„В гората, мамо. Тя пее невероятно. Трябва да я чуеш!“ – с възхищение отвърна синът ми, който изведнъж стана непознат.
„А къде ще живеете?“ – се намеси мъжът ми.
„В колиба можем“, с безразличие каза Георги.
Тук нещо в мен се прекъсна. Излязох в кухнята, мъжът ме последва. Гледахме се – очите ни бяха като чинии.
„Какво ще правим?“
„Не знам“, разведе той ръце.
Върнахме се в стаята. Мъжът се приближи до сина си и, без да го гледа, му подаде пари:
„Ето за хотел. Съжаляваме, но няма да останете тук.“
Георги въздъхна:
„Винаги казвахте – само да се ожени, ще приемем всяка. Ето, доведох я.“
Излязоха. С децата. С кожуха. С миризмата.
Минаха около час. Пак звънна. Отивам – отново те. Но този път – напълно различни. Елица вече беше без кожуха, с обикновено яке, косата – събрана на опашка, погледът – весел.
„Здравейте“, каза тя учтиво. „Извинете ни.“
„Не разбирам“, пробърморах аз, отдръпвайки се.
Георги се усмихна и влезе:
„Мамо, винаги ми повтаряхте – само да се ожениш. Аз – още не искам. А тя – Елица, приятелката ми. Решихме да се пошегуваме. Тя е от Трявна, дойде на гости с племенниците си. Нямаха къде да пренощуват. Аз, ето, измислих тази сцена.“
Седнах направо на столчето в коридора. Краката ми се подкосиха.
„Синко, прави каквото искаш, но вече не ме плаши така! Почти инфаркт ми направи!“ – издишах аз.
Върнахме се на масата. Елица, вече съвсем друга, помагаше в кухнята. Децата седнаха при нас, смееха се. А ние с мъжа ми разбрахме – да, остаряваме. Но шегата на сина беше добра – страшна, като от истински живот.