Тайната ми за по-високи доходи се оказа причина мъжът ми да замине при майка си.

Реших да не кажа на съпруга си, че започнах да печеля повече. Той се обиди, събра багажа си и замина при майка си.

Когато взех решението да скрия от мъжа си, че вече взимам по-голяма заплата, и на мен ми беше тежко. Но го направих съзнателно – не от егоизъм, не от злоба, а от умора. От вечните колебания – една седмица живеем на широко, следващите три ядем спагети. От безотговорността. От лекомислието, което мъжът ми, Ивайло, беше наследил от майка си.

Срещнахме се с Ивайло на парти при приятели. Той ме спечели с лекотата си на характер, с харизмата си, с умението да не се предава на проблемите. Аз – негова пълна противоположност: държа всичко под контрол, нося отговорността за всичко, треперя за всяка стотинка. Тогава си помислих: „Може би точно такива – безгрижни – ми липсваха в живота.“

Но след сватбата всичко си дойде на мястото. Неговата „лекота“ се превърна в инфантилност. Денят на заплатата – празник на живота: ресторанти, пазарувания, подаръци за майка му, приятелите, за когото и дойде. На следващия ден – пак „на нулата“. Месец наред – спагети и обещания, че „всичко ще се оправи“.

Ивайло печели добре, но парите му изтичат между пръстите. Особено когато на сцената излиза майка му – експресивна, капризна, също безотговорна. Щом изхарчева пенсията си, веднага се обаждаше на сина: „Скучно ми е, тъжно ми е, уморих се да съм бедна.“ Ивайло, разбира се, тичаше да ѝ помогне.

— Това е майка ми. Не мога да я изоставя, — казваше той.
— А ние как ще живеем? — питах аз.
— Ще се оправим. Някак си, — усмихваше се.

А междувременно нашият дом се рушеше. Буквално. Тапетите се люлееха, водопроводът капеше, старият хладилник ръмжеше като трактор. Аз боядисвах, залепвах, мълчаливо ядосвана. Опитвах се да говоря с Ивайло, той слушаше – и пак живееше, сякаш е сам.

И ето, една ми повишиха заплатата. Сериозно. Това бе победа – месеци наред извънреден труд, стрес, доказване на шефа, че мога да водя проект. Дойдох вкъщи с блестящи очи – и… не казах. Просто не можах.

Представих си как той и майка му пак ще „се радват на живота“: ще купуват ненужни неща, ще летят на почивки, а ние пак ще „оцеляваме“. Не, реших да мълча. Тези пари – за ремонт, за кола, за ваканция, накрая. За нещо истинско.

Купих си нов лаптоп – старият вече издъхваше. Казах дали на работа. Платих за лечение при зъболекаря му – излъгах, че е по застраховката. Всичко заради мира. Заради бъдещето. Заради нас.

И всичко вървеше добре, докато на корпоратива ми пияният шеф не се издаде пред Ивайло:
— С такъв темп скоро ще те вдигнем още по-нагоре! Все пак от половин година си в управлението…

Ивайло замръзна.
— В какво управление? Какво „още“ повишение? — попита той, когато излязохме.
Помислих си: всичко, късно. Казах, че наистина ме повишиха.

— А заплатата? — погледът му беше леден.
— Засега без промяна, — излъгах отново.

Но вкъщи той продължи. Директно попита:
— Защо не ми каза по-рано? Може би те е срам КАК си получила поста?

Сякаш ме удариха. Стана ми горчиво, обидно, гадно. Избухнах. Разказах всичко. За парите. За умората. За майка му. За това как той пропилява всяка стотинка. За това как ме е страх за утрешния ден. Че просто исках стабилност.

Той слушаше мълча. После отиде в спалнята. След час излезе с чанта.
— Отивам при майка ми. Трябва да помисля.

Трети ден мълчание. Нито обаждане, нито съобщение. Затова се обади майка му. С викове, обвинения, претенции. Сложих слушалката. Вече не я слушам. Гласът й е източник на всичките ми проблеми.

Не пиша на Ивайло. Не се обаждам. Да, тежко ми е. Но още по-тежко е да настъпя отново на същите гребени. Ако иска да се върне – нека първо поиска прошка. За лъжата, за обидите, за предателството, когато аз просто исках да спасим нас.

Нека чака. Нямам за какво да се извинявам.

Rate article
Тайната ми за по-високи доходи се оказа причина мъжът ми да замине при майка си.